BETA

פרשת אזריה: הפרקליטות הצבאית נוטה לערער על העונש

החלטה סופית תתקבל עד יום רביעי הבא. יורם שפטל: "הפצ"ר סחט את עורכי הדין בשביל שלא יערערו". הפרקליטות: "דוחים את דבריו על הסף" • צ'רלי אזריה התפרץ על עיתונאים

סערה סביב הגשת הערעור של יורם שפטל על גזר דינו של אלאור אזריה, החייל שנידון לשנת מאסר וחצי בגין הריגת מחבל בחברון.

 

בפרקליטות הצבאית נוטים להגיש ערעור על העונש של החייל, אבל נכון לעכשיו ישנה עדיין התלבטות. ההחלטה להגיש ערעור, כמו גם דבריו של שפטל מוקדם יותר במסיבת עיתונאים, יכולים לגרום לכך שההחלטה להגיש ערעור תתקבל מהר יותר.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

פיגוע דקירה בהר חברון: ישראלי נפצע - וירה במחבל

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון: אי-הפללת צרכני קנאביס

בית המשפט דחה את הערעור: מכל האמוניה בחיפה ירוקן בתוך חודש

 

נציין כי החלטה סופית בנושא תתקבל עד יום רביעי הבא. במקרה שבו היה מוגש רק הערעור של הגנה, אי אפשר היה להחמיר את עונשו של אזריה, אבל במקרה שבו אכן יוגש ערעור של הפרקליטות, יכול להחליט בית המשפט כי יש צורך להחמיר את עונשו של אזריה.

 

שפטל, שערך מוקדם יותר מסיבת עיתונאים, ידרוש מחר ב-14:30 בבית הדין לערעורים בקרייה שבתל אביב לעכב את כניסתו של אזריה לכלא, שתוכננה ליום הראשון הקרוב.

 

 

התנגד להגשת הערעור. עו
 

התנגד להגשת הערעור. עו"ד אילן כץ (חדשות 10 - צילום מסך)

 

 

עזב את צוות ההגנה. עו
 

עזב את צוות ההגנה. עו"ד בסרגליק(ללא קרדיט)

 

צ'רלי אזריה התפרץ לעבר עיתונאים

"גורמי ממסד וכלבלבי תקשורת עשו הכל כדי למנוע את הגשת הערעור, אבל המזימה הזו לא הצליחה", אמר שפטל, שבהמשך תקף את עורכי הדין אייל בסרגליק ואילן כץ, שליוו את אזריה במהלך המשפט, בסיומו הוא הורשע כפי שצוין בהריגה.

 

"הפרישה שלהם התרחשה לאחר פגישה עם הפרקליט הצבאי הראשי", אמר שפטל, "במהלך הפגישה נאמר להם שבמקרה שבו לא יגישו ערעור, גם התביעה הצבאית לא תגיש ערעור על העונש. מדובר באמירה שערורייתית שגובלת בסחיטה באיומים. פרקליט צבאי ראשי צריך להחליט על הגשת ערעור רק בהתאם לדעתו על חומרת העונש".

 

בתוך כך, אביו של אלאור, צ'רלי אזריה, התייחס גם הוא להגשת הערעור. "יש לי עדיין אמון במערכת המשפט ואני מקווה שלא תאכזב אותי", אמר, "הצדק תמיד היה בראש כל מעשיי בשירותי במסגרת החוק. לא קיבלנו שום הצעה הגיונית. הדבר היחיד שהציעו לנו זה לא לערער אם אנחנו לא לערער".

 

צ'רלי אזריה טען לאחר מכן ש"רוצים להלביש עליו ועל כל חיילי צה"ל תיק. מחר יגישו כתבי אישום נגד טייסים שמטילים פצצות של טון. כולם ראו בעובדה בדיוק מה שקרה שם. שנה הילד במעצר פתוח, ילד בן 20, מה הפשע שלו? שהתגייס לצה"ל על מנת להגן על המדינה והאזרחים?".

 

הפרקליטות הצבאית: "דוחים את דבריו של שפטל על הסף"

לאחר הדברים הנ"ל, חזר שפטל להתייחס לגזר הדין. "הערעור שהוגש עוסק במה שהכרעת הדין מגדירה 'ליבת הכרעת הדין', קביעה לפיה אזריה אמר לאחר הירי, גם למ"פ וגם לרב"ט מ', שהוא ירה במחבל כי דקר את חברו וגם ניסה להרוג אותו ולכן מגיע לו למות", אמר, "מדובר בממצא מופרך לחלוטין, שסותר באופן מוחלט את הראיות בתיק ותוצר מכך שסימנו את אזריה כאשם מהרגע הראשון".

 

עוד הוסיף שפטל כי "הקביעה שאלאור אמר 'מגיע לו למות' מבוססת על עדותו של רב"ט מ', שכדי להלך עליו אימים הוא הובא מואשם בעצמו באופן מופרך בשותפות בירי. מדובר בחשד שהוסר ללא כל חקירה. חייל שלישי, סמ"ר א', העיד ששמע את אלאור צועק לאחר הירי 'הוא דקר את החבר שלי'. ישנם 13 סרטונים שסותרים את ההודאה הזו ומציגים את עדותו כעדות שקר".

 

לטענתו של שפטל "את ההודאה השקרית הציגו לרב"ט מ' והקריאו לו אותה. זו תפירה גסה של תיק, שנעשית על יסוד הודאה שקרית. מצ"ח נקט בהליך של תפירה גסה של בידוי ראיות ורב"ט מ' חוזר עליה כי החוקר אומר לו שאם הוא יגיד אחרת הוא יעצר. מ' מאשר את נכונות הצעקה".

 

בנוגע למהלך החקירה אמר עורך דינו של אזריה כי "היא התנהלה בצל האמירה של הרמטכ"ל ושר הביטחון על האירוע. שנים לא ניתקלתי בתפירה כל כך גסה שגובלת בשיבוש הליכי חקירה, שתופרת אשמה באמצעות שאלות שהתשובות מגולמות בהן כדי להביא את המ"פ להפוך את עדותו ב-180 מעלות כדי שתהיה מפלילה".

 

שפטל תקף בהמשך את הפרקליטות הצבאית. "כלבלבי החצר של הממסד הצבאי כל הזמן נוזפים בסנגוריה בכך שהם כביכול גוררים את המשפחה להרפתקה", אמר, "פעמיים במהלך המשפט ביה"ד פנה לצדדים וביקש ללכת לגישור, כמו במקרה אופק בוכריס, הסנגוריה הסכימה מיד. מי שדחה את ההצעה על הסף היא הפרקליטות הצבאית הצמאה לדמו של אלאור".

 

במהלך מסיבת העיתונאים אמר עורך הדין כי הם פתוחים להצעות בנוגע לחנינה או להמתקת העונש. "יקח חודש עד שיבררו את הערעור ואין קשר בינו לבין המתקת העונש או חנינה. ההצעה אבל צריכה להיות מגורמים מוסמכים".

 

גורמים בצה"ל טענו כי התביעה הצבאית מכחישה את טענות עורך הדין של אזריה בנוגע לפגישה בין בסרגליק וכץ והפרקליט הצבאי הראשי והגדירה אותן כ"קשקוש". בהמשך מסרה הפרקליטות הצבאית כי היא "דוחה את הדברים על הסף". "אין כוונה להתייחס לתוכנה של פגישה שהתקיימה ביוזמת עורכי הדין אילן כץ ואייל בסרגליק ולהצעות שהועלו על ידם במסגרתה", נמסר בהודעת הפרקליטות. "הפרקליטות הצבאית ממשיכה לפעול באופן ענייני. ההחלטה האם להגיש ערעור טרם התקבלה, ותתקבל בימים הקרובים".

 

 

 

"תפרו לו תיק". אזריה(רויטרס)

 

עורכי הדין שפרשו: "המלצתנו שלא לערער לא נבעה מסחיטה"

עורכי הדין בסרגליק, כץ ושחיבר פרסמו הודעה משותפת בעקבות הדברים של שפטל. "כל דבריו של עו"ד שפטל באשר לאופן ניהול החקירה והראיות מקובלים עלינו, אך יחד עם זאת ברצוננו להבהיר את הנקודות הבאות: המלצתנו לאלאור ולמשפחתו שלא לערער לא נבעה מ'סחיטה באיומים' של הפצ"ר אלא מהערכה כוללת פרקטית, של סיכויים מול סיכונים, כאשר לנגד עינינו עומד דבר אחד בלבד והוא טובתו של אלאור אזריה. תמוהה מאוד בעינינו העובדה, שעו"ד שפטל, שקיבל מאיתנו את מלוא הסיוע, כולל כתיבת מרבית הערעור עבורו, בחר לטעון כי "התעייפנו" או כי "נחלשנו". ההיפך הוא הנכון. במשך שנה ליווינו את אלאור ואת משפחתו לילות כימים, תוך שלא חסכנו כל מאמץ לעשות הכל להצלחת ההליך המשפטי, ולא חששנו להתעמת עם גורמים בכירים ככל שיהיו כולל שופטי בית הדין, קצינים בכירים ובראשם הרמטכ"ל, תוך שלא חששנו גם לשלם מחיר אישי".

 

"בכל משך התקופה הזו, עו"ד שפטל, שלא היה חלק מצוות ההגנה במהלך כל המשפט האינטנסיבי, טרח להופיע בבית הדין לקראת סיום ההליך, ולאחר מתן גזר הדין, בחר להתראיין כאילו היה חלק מצוות ההגנה מיומו הראשון של ההליך. אכן, עו"ד שפטל לא הכיר את התיק, ורק בזכות החומרים שהועברו אליו על ידי צוות ההגנה וההבהרות הרבות שקיבל, במענה לשאלותיו איפשרו לו להגיש בכלל את הערעור המלא ולא להסתפק בהודעת ערעור לקונית שעלולה הייתה לפגוע בסיכויי הבקשה לעיכוב", הוסיפו עורכי הדין.

 

"עוד יותר תמוהה העובדה, כי הגם שלא קיבלנו ולו הכרת תודה מינימלית, על כל הסיוע שהענקנו לעו"ד שפטל, שכח הוא בריאיון להזכיר את העובדה כי ביקש מעו"ד בסרגליק כי נכתוב עבורו גם את הערעור על גזר הדין וכן קיבל את טיעונינו לעניין עיכוב הביצוע, מוקדם יותר, כדי לסייע בבקשה שכפי הנראה הוגשה. מכל מקום, אין בדעתנו להיגרר, לויכוח סרק ומיותר עם עו"ד שפטל, שכן טובת אלאור בלבד עומדת לנגד עינינו, ואנו לא נעשה כל פעולה שעלולה לפגוע בו או בסיכויי הערעור. למרות הביקורת שנמתחה, במידה ואלאור יבקש את עזרתנו בהמשך הדרך, היא תעמוד לרשותו ונשמח לסייע בכל הנדרש כפי שעשינו עד כה. תוצאת גזר הדין- שנה וחצי בתיק שהתחיל כתיק של עבירת רצח, עם סרטון, מדברת בעד עצמה וכל מילה נוספת- מיותרת".