BETA

15.02.2017

20:33

נושאים חמים

טראמפ לנתניהו: "רוצה לראות הפוגה בהתנחלויות, בכל מו"מ הצדדים יצטרכו להתפשר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיימו הערב מסיבת עיתונאים טרם הפגישה ביניהם. "מדינת אחת או שתי מדינות? אני אוהב את הפתרון שהצדדים יבחרו", אמר טראמפ. נתניהו: "אני בטוח שהקשר שלנו תחת הנהגתך יתחזק אף יותר" • בכתבה: שליח חדשות 10 שואל על האנטישמיות בארה"ב, מה טראמפ ענה?

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ ערכו הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים ראשונה מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד לקראת הפגישה בין השניים בהמשך הערב.

 

"השותפות בין המדינות בנויה על ערכים משותפים - חירות ושלום, היסודות של דמוקרטיה", התחיל טראמפ את נאומו. "לעולם לא נשכח מה היהודים עברו. ההצלחה שלכם היא מעוררת השראה,  האתגר הביטחוני בישראל הוא עצום - כולל האיומים של איראן והנשק הגרעיני".

 

לכתבות נוספות בנושא:

בעוד זמן קצר הפגישה בבית הלבן: טראמפ רוצה פתרון מדיני, אך לא בהכרח שתי מדינות

גם אם נתניהו לא מאמין בפתרון שתי המדינות - הוא חייב אותו בשביל הסכם

מקרים ועד פלין: עננה שחורה על יחסי וושינגטון-מוסקבה

 

"אעשה הכל נגד פיתוח נשק גרעיני באיראן. אנחנו נוודא שישראל תוכל להגן על עצמה מפני איומים, כיוון שלצערי יש הרבה. יש לנו היסטוריה ארוכה במלחמה נגד טרור, במלחמה נגד אלו שלא מעריכים חיי אדם. אמריקה וישראל הן שתי מדינות שמעריכות חיי אדם. אני רוצה שהישראלים ידעו שארה"ב עומדת עם ישראל במלחמה נגד הטרור", הוסיף טראמפ.

 

טראמפ אף התייחס לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ואמר: "ארה"ב תעודד שלום והסכם שלום טוב, אנחנו נעבוד על זה - זה מאוד חשוב לי, כי זה משהו שאנחנו רוצים לעשות. אבל אלו המדינות עצמן שצריכות להחליט. בכל משא ומתן מוצלח שני הצדדים יצטרכו להתפשר".

 

 

אעשה הכל נגד פיתוח נשק גרעיני
 

אעשה הכל נגד פיתוח נשק גרעיני". פגישת ראש הממשלה נתניהו הנשיא טראמפ יחד עם שרה נתניהו מלניה טראמפ(חדשות 10)

 

כשנשאל האם הוא מחויב לפיתרון שתי המדינות, השיב נשיא ארה"ב: "מדינה אחת או שתי מדינות? אני אוהב את הפתרון ששתי המדינות הללו יבחרו. אני יכול לחיות עם שתי הפתרונות. חשבנו שפתרון שתי המדינות הוא הפתרון הקל מבין הפתרונות אבל אם ביבי והפלסטינים ירצו פתרון אחר, אני אשמח בפתרון ששניהם יאהבו. ביחס להעברת השגרירות, הייתי שמח שזה יקרה, אנחנו בוחנים את זה".

 

לגבי הבנייה בהתנחלויות אמר טראמפ "הייתי רוצה שתהיה הפוגה קלה. הייתי רוצה לראות עסקה שנעשית לגבי הסכם שלום ואני מאמין שזה יקרה. אף נשיא לא הגיע לזה כי הם לא חשבו שזה אפשרי".

 

לשאלתו של כתב חדשות 10 מואב ורדי לגבי העלייה באירועים האנטישמיים מאז עלייתו: "אנחנו נעשה הכל כדי להפסיק את הגזענות. אני חושב שאתם תראו ארה"ב מאוד שונה ב-4 השנים הבאות והרבה דברים טובים יקרו, ואתם תראו הרבה אהבה מאיתנו".

 

 

 

פגישת ראש הממשלה נתניהו הנשיא טראמפ יחד עם שרה נתניהו מלניה טראמפ
 

פגישת ראש הממשלה נתניהו הנשיא טראמפ יחד עם שרה נתניהו מלניה טראמפ(רויטרס )

 

לאחר מכן השיב נתניהו בנאום משלו ובירך את הנשיא הנכנס: "אני בטוח שהקשר שלנו תחת הנהגתך יתחזק אף יותר. הקשר שלנו מבוסס על ערכים משותפים. הערכים האלו מותקפים ע"י טרור אסלאמי קיצוני. אמרת שארה"ב מחויבת למנוע מאיראן להשיג גרעין איראני, תחת הנהגתך אני חושב שאנחנו יכולים לעצור את הטרור האיסלאמי. ישראל עומדת איתך ואני עומד איתך".

 

נתניהו אף התייחס לקשר של ישראל עם מצרים וציין כי"בפעם הראשונה בחיי, ובפעם הראשונה בחיי מדינתי, מדינת ערבית לא רואה אותנו כאויב אלא כבת ברית ואני חושב שזה ישנה את האזור שלנו, ייתן לנו לקדם את הביטחון ולחפש דרכים חדשות להשגת שלום".

 

לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים אמר ראש הממשלה: "לצערי הרב, הפלסטינים מתנגדים לכל הסכם. הם ממשיכים לקרוא להשמדתה של ישראל בתוך המסגדים ובתי הספר שלהם. הם אפילו מכחישים את הקשר ההיסטורי לאדמתנו. זה מקור הקונפליקט - הפלסטינים מסרבים להכיר בנו כמדינה יהודית וזו הסיבה שאין לנו שלום. זה חייב להשתנות, אני רוצה שזה ישתנה. אני מאמין שמהות ההתנחלויות אינה הקונפליקט, המניע הוא הסכסוך וצריך לפתור אותו בהקשר של שיחות שלום".

 

 

 

 

"המטרה שלנו להשיג שלום". דונלד טראמפ(רויטרס )

 

מספר שעות לפני פגישתם של הנשיא האמריקני וראש הממשלה הישראלי, אמר הלילה בכיר בבית הלבן כי טראמפ לא יתעקש על פתרון שתי המדינות. "המונח 'פתרון שתי המדינות' לא מוגדר טוב מספיק. כשאני שואל חמישה אנשים מהו פתרון שתי המדינות, אני מקבל שמונה תשובות שונה", אמר בכיר בבית הלבן במהלך תדרוך רקע לקראת פגישתם של שני המנהיגים. "המטרה שלנו היא להשיג שלום".

 

בשבוע שעבר פרסם ממשל טראמפ התייחסות ראשונה כנגד בנייה בהתנחלויות. "למרות שאנחנו לא מאמינים שההתנחלויות הקיימות מונעות שלום, הבנייה של התנחלויות חדשות או הרחבתן של התנחלויות קיימות מעבר לגבולותיהן הנוכחיים, עלולים שלא להיות מועילים להשגת שלום", נכתב בהצהרה הרשמית.

 

מוקדם יותר היום דווח כי ראש סוכנות הביון האמריקנית (CIA), מייק פומפאו, ערך במועד לא ידוע ביקור ברמאללה ונועד עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבן מאזן. על פי הדיווח השניים דנו בנושאים מדיניים וביטחוניים לקראת פגישתו הצפויה היום של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארה"ב.

 

נתניהו עמד בלחצים מבית טרם הפגישה לאחר שיו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "אם בהודעתם יזכירו לראשונה בקדנציה את המחוייבות להקמת פלסטין, או 'שתי מדינות' בניסוח כזה או אחר, כולנו נרגיש זאת בשנים הקרובות על בשרנו. האדמה תרעד". נתניהו השיב במרומז לאמירה זו ואמר: "אני שומע ומבין שיש התרגשות גדולה לקראת המפגש הזה עם כל מיני מוטיבציות מאחוריהן אבל המוטיבציה שלי היא אחת: האינטרס הלאומי של ישראל".

 

ברקע לפגישה, ארה"ב סוערת בשל התפטרותו אתמול של היועץ לביטחון לאומי הגנרל מייקל פלין, לאחר שמשרד המשפטים האמריקני הזהיר את טראמפ כי פלין עשוי להיות יעד לסחיטה של הרוסים. בין השאר התברר כי בניגוד לחוק, עוד בהיותו אזרח בשלהי כהונת הנשיא הקודם ברק אובמה ולפני השבעתו לתפקיד, הוא ניהל שיחה עם השגריר הרוסי בארה"ב על הסנקציות שהטיל אובמה על רוסיה - והבטיח כי ממשל טראמפ לא יטיל עליהם סנקציות.

 

 

אולץ להתפטר. הגנרל מייקל פלין
 

אולץ להתפטר. הגנרל מייקל פלין(רויטרס)