BETA

01.02.2017

12:26

נושאים חמים

נערכים לפינוי עמונה: התושבים מתבצרים, מאות שוטרים נפרסו

כ-500 פעילי ימין נמצאים במאחז לקראת פינויו שצפוי להחל בשעות הקרובות, חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים. מובילי המאבק קוראים לתושבים להתנגד לפינוי, אך לא לנקוט באלימות. למאחז הגיעו גם חברי הכנסת שולי מועלם ואורן חזן. ח"כ סמוטריץ': "מה שעושים פה זה אונס ברוטלי"

11 שנים בדיוק מאז נהרסו מבני הקבע במאחז עמונה, נערכים הבוקר (רביעי) כוחות הביטחון לפינוי המאחז. הפינוי, שזכה לשם "גן נעול 2", צפוי להתרחש בשעות הקרובות, ומאות מאנשי כוחות הביטחון כבר נפרסו באזור בכוחות מתוגברים.

 

כ-500 פעילי ימין הגיעו למקום בשביל להיאבק בכוחות הפינוי, זאת בנוסף ל-40 המשפחות המתגוררות במאחז. המשפחות עצמן מתכננות התנגדות שלא תלווה באלימות, וכרוז המאחז אף קרא להם לא להתנגד באלימות לפינוי, שצפוי לקחת מספר שעות.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

צפו - תושב עמונה לחיילי צה"ל: "אל תקחו חלק בפשע"

המדינה לבג"ץ: אשרו את מימוש המתווה לפינוי עמונה בהסכמה

נתניהו אישר: מעל ל-3,000 יחידות דיור חדשות ייבנו ביהודה ושומרון

 

<figure data-alias="פרשת-עמונה" data-version="0.0.10" class="tline-iframe op-interactive" style="text-align: center; margin: 0"> height="500" width="500" scrolling="yes" frameborder="0"></figure>

 

במקום ישנה היערכות רבה של מאות שוטרים שפרוסים במקום, כשגם טיוליות, ג'יפים וטרקטורים נמצאים בצירים הסובבים את עמונה. מטה המאבק פרסם הבוקר תדריך אחרון לתושבים שמסביר להם כיצד להתנהל בעת האירוע: "תנו לשוטרים להוציא אתכם בכמה שיותר כוח שיידרש להם, ללא אלימות".


 

הפינוי צפוי להתחיל בשעות הקרובות. כוחות הביטחון בעמונה
 

הפינוי צפוי להתחיל בשעות הקרובות. כוחות הביטחון בעמונה(רויטרס)

 

משפחות עם חמישה ילדים יהיו בחדר אחד בעוד שמשפחות עם שישה ילדים ומעלה ישוכנו בשני חדרים. במקרה שבו בג"ץ ישאר את המתווה, אז תוך מספר ימים המשפחות יעברו להתגורר במתחם חלופי סמוך לעמונה. במידה והמתווה לא יאושר, אז הם יישהו או במתחם שבמדרשה או במקום אחר למשך זמן לא ידוע.

 

"יש כאן נסיון לעשות מחטף שלא יעשה", אמר ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן. "לא ייתכן שבזמן שמדברים על עקירת ישוב יהודי בשם "שלטון החוק", יתבצע מחטף של עקירה ופינוי בלי להמתין אפילו להחלטת הבג"צ. שרי הממשלה צריכים לעצור את המחטף הלא יאמן הזה".

 

ח"כ ביטן בתכנית הבוקר "אור ומיה" על הפינוי הצפוי: "הפינוי בעייתי" >>

 

תושבי המאחז הבלתי חוקי קיבלו אתמול צו צבאי המורה להם לפנות את בתיהם ואת כל רכושם ביומיים הקרובים. בצו נאמר כי לאחר מכן פרק זמן זה לא תותר כניסה לשטח המאחז והוא יוגדר כשטח מתוחם. "לאחר 48 שעות מיום פרסום צו זה, כל אדם השוהה בתחום ההכרזה חייב לצאת אל מחוצה לו", לשון ההודעה.

 

נציגי מטה המאבק נפגשו אמש עם ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) בניסיון למנוע את הפינוי, ולגרום ליישום המתווה החלופי שישאיר אותם על ההר, בחלקות סמוכות. "אנחנו במאמצים לעכב את הפינוי עד לקבלת ההחלטה", נמסר, "עבדנו קשה על המתווה במטרה להשאיר את המתיישבים על ההר ואסור לנו לוותר ולהתייאש".

 

 

כ-500 פעילים הצטרפו לתושבי עמונה
 

כ-500 פעילים הצטרפו לתושבי עמונה(רויטרס)

 

סמוטריץ': "אונס אישה זה כואב, פה עושים אונס ברוטלי"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הגיע לתמוך בתושבי עמונה, ואמר לכלי התקשורת כי הממשלה נאלצת לעשות דבר נורא ואיום: "היא מחריבה יישוב פורח של 20 שנה עם 50 משפחות של גיבורים שהיו כאן. אנחנו עושים הכל כדי לוודא שזו תהיה הפעם האחרונה, אנחנו הולכים להביא את חוק ההסדרה. יציאה מהממשלה לא תועיל".

 

"הפינוי לא יהיה אלים כי אנשים פה לא אלימים, אך הוא יהיה כואב. כשאונסים אישה זה כואב, מה שעושים פה עכשיו זה אונס ברוטלי", הוסיף סמוטריץ'. "הולכים להוציא אנשים מהבית על לא עוול בכפם, זו עריצות של הרשות השופטת שאונסת אותנו, את הממשלה, את נבחרי הציבורי שקיבלו מנדט מהעם, אנחנו רוצים לבנות את ההתיישבות ולפתח אותה".

 

 

כמה מהפעילים הבעירו צמיגים בכניסה למאחז
 

כמה מהפעילים הבעירו צמיגים בכניסה למאחז(רויטרס)

 

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) הגיע למאחז, ואמר כי הוא מצדיע לתושבי עמונה: "אנחנו בעמונה עם התושבים האמיצים שבזכותם יש את חוק ההסדרה שמיטיב עם אלפי בתים ביהודה ושומרון ופותר בעיות נוספות של דרכי גישה ודברים נוספים. אני מצדיע להם, אני רואה בהם מופת".

 

"אין פה אלימות מהצד האזרחי. אני מקווה שאנשי כוחות הביטחון, למרות מה שקרה כאן לפני 11 שנה - היו פה 220 פצועים, חלקם קשה - שהדברים האלה לא יחזרו על עצמם. בכל מקרה, אנחנו נחזור לכאן. דגל ישראל יתנוסס פה על הגבעה, יהיו פה חיים יהודיים. עברנו את פרעה, נעבור גם את זה", הוסיף השר.

 

"הבוקר הזה הוא לא בוקר טוב בכלל, התמונות האלה זרקו אותי אחורה למראות הקשים של ההתנתקות ולפינוי הקודם", אמר ח"כ אורן חזן שהגיע גם הוא לתמוך בתושבי המאחז. "כל פוליטיקאי, שר וחבר כנסת שהיה לו את עזות המצח לבוא לכאן ולהסתכל לתושבים בעיניים ולומר אנחנו נדאג שלא תרדו מההר, לא לתת להם תקווה לרמות אותם בעיניים. הפוליטיקה הישנה הזו של להשתמש באנשים ככלי משחק נגמרה. אני הייתי אחד הבודדים שהסתכל לכל אחד ואחת בעיניים ואמרתי להם שעמונה תפונה, אם לא היו רוצים לפנות היו מעבירים חוק".

 

"אני אומר לצעירים את מה שאני אומר לכולם, הגיע הזמן שהציבור בישראל לא יהיה סלחן כלפי הפוליטיקה הישנה והמכוערת, שילמדו מה שקורה במנהיגות בארה"ב - מועמד לבחירות מבטיח הבטחות ורגע אחרי שהוא נבחר הוא מקיים אותן. אין לי ביקורת כלפי ראש הממשלה מסיבה אחת כי ראש הממשלה לא עמד פעם אחת ואמר שעמונה תעמוד", הוסיף חזן. "הביקורת שלי היא כלפי אלה שהוליכו שולל את המתיישבים וראשי ההתיישבות שניצלו את הפוליטיקה הישנה מתוך ידיעה שפרייארים לא מתים אלא רק מתחלפים. אני קורא לנפתלי בנט ועד לאחרון השקרנים ששיקר את התושבים ללכת הביתה. הבוקר הזה אני קורא לנו לחבק את התושבים ולקוות שבג"ץ יקבל את המתווה ושלא יהיה פה פינוי".

 

 

התושבים קיבלו צו צבאי שהורה להם להתפנות
 

התושבים קיבלו צו צבאי שהורה להם להתפנות(רויטרס)