BETA

שיחת נתניהו-טראמפ: רה"מ הוזמן לביקור בבית הלבן בפברואר

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח אמש בטלפון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו,והזמין אותו לבקר בחודש הבא בבית הלבן בוושינגטון . מוקדם יותר אתמול הודיע הבית הלבן כי הוא עומד להתחיל בדיונים, על העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים

אמש (ראשון), לראשונה מאז הושבע טראמפ לתפקידו החדש, שוחח בטלפון ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא הנבחר. "זו הייתה שיחה נחמדה מאוד", מסר טראמפ לאחר השיחה שנערכה בין השניים.

 

לשכת ראש הממשלה פרסמה כי שיחתם של נתניהו עם הנשיא האמריקני טראמפ הייתה "מאוד חמה". במהלך השיחה שניהלו השניים, הביע נתניהו את רצונו לעבוד ביחד עם הנשיא טראמפ "בחזון משותף לקידום שלום וביטחון באזור באופן שלא יהיו פערים בין ארצות הברית לישראל". השניים דנו הסכם עם איראן, התהליך המדיני עם הפלסטינים ונושאים אחרים.

 

בנוסף, טראמפ הזמין את נתניהו להיפגש עמו בוושינגטון בחודש פברואר. מועד סופי לביקור צפוי להיקבע במהלך הימים הקרובים.

 

בהודעה רשמית שפרסם הבית הלבן נמסר כי בשיחה: "הנשיא הדגיש כי שלום בין ישראל לפלסטינים יכול להיות מושג רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים וארה"ב תעבוד לצד ישראל כדי לממש מטרה זו".

 

>> לשנה הבאה בירושלים? כתבות נוספות בנושא:

הבית הלבן: התחלנו ב"הליכים ראשוניים" על העברת השגרירות לירושלים

ברקת: נעביר מכתב תודה לטראמפ על הכוונה להעברת השגרירות

אבו מאזן פנה לפוטין: "תמנע את העברת שגרירות ארה"ב לירושלים"

 

 

 

מתחילים את היחסים ברגל ימין. נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה
 

מתחילים את היחסים ברגל ימין. נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה(קובי גדעון לע״מ)

 

במקביל להודעה הרשמית של הבית הלבן כי הם החלו בהליכים ראשוניים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים, נודע אמש לחדשות 10 כי האמריקנים שלחו נציגים כדי לבחון את תנאי השטח.

 

הנשיא טראמפ סירב לענות לשאלה של עיתונאית מה"ניו יורק טיימס" לגבי העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, אך מאיר תורג'מן, המחזיק בתיק התכנון והבנייה בעיריית ירושלים, אמר כי "כבר הגיע לארץ אדריכל שמתכנן את כל השגרירויות של ארצות הברית בעולם כדי לבחון את התנאים בשטח".

 

גם א', עובד בקונסוליה האמריקנית בבירה, אמר כי יש כל מיני הצעות להכנות: "אנחנו אולי קצת יודעים לוגיסטית מה יהיה ואם יהיה, שום דבר לא השתנה. אם גם משהו יקרה ייקח המון זמן".

 

במקביל לנציגים בשטח, האמריקנים בודקים לאן להעביר את השגרירות. עד כה נבחנות שלוש אפשרויות: הראשונה היא להשתמש בשני המבנים המשמשים את הקונסוליה כיום ואת מלון "דיפלומט" בשכונת ארנונה בעיר; השנייה היא בבניין בדרך שכם בעיר בו הקונסוליה מפעילה חוגים ופעילויות שונות; השלישית היא במשרדי הקונסוליה ברחוב אגרון.

 

לפי גורמים המעורים בפרטים, אפשרות נוספת היא כי השגריר המיועד דייויד פרידמן ישהה בבית הנציגות הקונסולרית ברחוב אגרון בירושלים - והשגרירות עצמה תמשיך לפעול בתל אביב.

 

 

תעבור לירושלים? שגרירות ארה
 

תעבור לירושלים? שגרירות ארה"ב בתל אביב(רויטרס)

 

בנושא השגרירות, בבית הלבן מיהרו לצנן את ההתלהבות הישראלית מכיוון שבניית בניין חדש לשגרירות יכולה להיארך כחמש שנים, כרגע מדובר בהצהרה סמלית. השגריר הבא צפוי לעבוד בירושלים, אך נכון לעכשיו ההכרזה האמריקנית מהווה מעין הצהרת כוונות - ממנה הם לא חזרו בעצמם.

 

בתוך כך, הוועדה לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה הבוקר בניית כ-560 יחידות דיור מעבר לקו הירוק בשכונות רמות שלמה ורמות בעיר. בעירייה בטוחים כי החודשים הקרובים הם קריטיים בכל הנוגע להכרה אמריקנית בעיר, ולדברי תורג'מן יש לו בקנה כ-11 אלף יחידות דיור המחכות לאישור: "אני מניח שכבר בחודשים הקרובים אנחנו נביא אותן כדי לאשר אותן ולהוציא אותן אל הפועל".

 

מוקדם יותר היום נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם מלך ירדן עבדאללה בעמאן שבירדן. לאחר סיום פגישתם, אמר אבו מאזן כי "אנו מקווים שהממשל האמריקני יפסיק לדבר על העברת השגרירות ושנכנס למשא ומתן עם הישראלים ואיתנו, זה הכי חשוב לנו ולאזור". הוא הוסיף שאם הדבר יקרה, "הסכמנו על צעדים שיש לנקוט בהם יחדיו, אנו מקווים שהממשל האמריקני לא יעשה זאת".

 

 

נפגשו הערב. עבדאללה מלך ירדן ואבו מאזן (ארכיון)
 

נפגשו הערב. עבדאללה מלך ירדן ואבו מאזן (ארכיון)(רויטרס)