BETA

17.11.2016

10:39

נושאים חמים

הזהרו מהתרמית: אל תעזו לשדרג את וואטסאפ לפני שתקראו את זה

אם תקבלו הזמנה לעדכון וואטסאפ כדי להנות משיחות הוידאו, עצרו: תוכנה זדונית חדשה מסתובבת כשהיא מתחזה לעדכון של האפליקציה הפופולארית. לכל הפרטים

1

 

וואטאסאפ
 

וואטאסאפ(גטי אימג'בנק)

 

2

משתמשים בוואטסאפ? טוב נו, שאלה מיותרת.  ביממה האחרונה החלו משתמשים לקבל עידכון חדש לאפליקציה האהובה שמעניק לה בפעם הראשונה יכולת לבצע שיחות וידאו. בעוד העדכון הזה מתגלגל כרגע ברחבי העולם וגם בישראל, הרי שבמקביל מתפשטות להן שתי תוכנות זדוניות המתחזות לעדכון החדש של האפליקציה שעלולות להזיק למשתמש. אז במה מדובר וכיצד נמנעים מהן?

 

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

לא רק שיחות וידאו: הכל על העדכון הבא של וואטסאפ שבקרוב יגיע אליכם

שיעור פרטי בחינם, באישור משרד החינוך: האתר שאתם חייבים להכיר

מרחפן שמגלה סמים ועד לסימולטור לחימה במנהרות: הצצה לטכנולוגיית שדה הקרב העתידי

פיתוח מהפכני: הדיסק או קי הזה יגלה לכם אם אתם נשאי HIV תוך פחות מחצי שעה

 

 

ביממה האחרונה הגיעו אלינו דיווחים על משתמשים שקיבלו הודעה המתיימרת להיות עדכון רישמי של וואטסאפ, אותו עדכון מיוחל שמדובר עליו בתקשורת ואשר מוסיף יכולת לביצוע שיחות וידאו. מבדיקה שערכנו עולה כי מדובר בשני סוגי תוכנות זדוניות שונות. בעוד שאחת מעבירה את המשתמש לאתר חיצוני שכביכול גובה מהמשתמש תשלום על העדכון, הרי שההודעה השנייה היא גרסה של וירוס וואטסאפ ישן, שלפתע קיבל חיים חדשים.

 

 

הקישור הזדוני שמעביר אתכם לשרת חיצוני
 

הקישור הזדוני שמעביר אתכם לשרת חיצוני(נענע10)

 

3

כאמור הקישור הראשון מכריז בפני המשתמש באנגלית שהוא מוזמן לנסות את שיחות הוידאו של וואטסאפ על ידי לחיצה על הקישור מטה. הקישור מוביל לאתר בשם  whatsapps-videocalls.com אתר שהוא תרמית ואין לו שום קשר לחברה או לפייסבוק. שם תתבקשו ללחות על מספר קישורים כדי להפעיל את וואטסאפ ( שיתכן וחלקם יורידו קבצים זדוניים למערכת שלכם)  עד אשר בשלב הסופי תתבקשו גם לשלם עבור העדכון.

 

 

לחיצה על הקישור תוביל לאתר הזה
 

לחיצה על הקישור תוביל לאתר הזה(נענע10)

 

3 א

הקישור הזדוני השני שנתקלנו בו היום אינו חדש והוא גרסה חדשה לוירוס זדוני שרץ כבר מספר חודשים וגם הוא קורא למשתמש לעדכן דרכו את האפליקציה כדי לזכות בעדכון הוידאו המיוחל.

 

 

הודעה ותיקה וזדונית ששוב צצה לה פתאום
 

הודעה ותיקה וזדונית ששוב צצה לה פתאום(נענע10)

 

4

אם קיבלתם הודעה שקוראת לכם לשדרג את הוואטסאפ שלכם, התעלמו ממנה. כאמור הוירוס המתחזה ל"שדרוג" הוידאו החדש רוצה שתעכדנו את האפליקציה האהובה עליכם דרך הודעות שנשלחות אליכם - ויכווינו אתכם לאתרים זדוניים. חשוב שתדעו כי וואטסאפ לא מתעדכנת לעולם באמצעות הודעות שנשלחות אליכם כי אם באחת משתי הדרכים הבאות: הראשונה היא אוטומאטית - וואטסאפ מתעדכנת לרוב המשתמשים עצמאית וללא שום מגע אדם. אצל כל המשתמשים כמעט תמיד תמצא הגרסה המעודכנת ביותר, לכן אל תתפתו לכל מיני מעשי נוכלות ברשת.

 

במידה ואתם חוששים כי הגרסה שבידכם אינה עדכנית, תוכלו לבכנס לחנות האפליקציות של גוגל או אפל, ולחפש את האפליקציה שם. במידה ומתחת לאפליקציה יכתב כי ניתן לעדכן אותה, רק אז לחצו על כפתור העדכון ( אם האפליקציהשבידכם מעודכנת יופיע רק הכיתוב "פתח אפליקציה")

 

5

נקווה שהארוע הזה לא יעיב על ההשקה המוצלחת של שיחות הוידאו בוואטסאפ. כזכור, במשך שנה וחצי שמענו רמזים  על כך שוואטסאפ עומדת להוסיף אופצייה לשיחות וידאו לאפליקציית המסרים המידיים האהובה, אמש החברה הודיעה שזה סוף סוף קורה. "אנחנו נרגשים היום להודיע לכם על השלב הבא במאמצנו לחבר אנשים- שיחות וידאו" נכתב בבלוג החברה. "בימים הקרובים יותר ממיליארד משתמשי וואטסאפ יוכלו לבצע שיחות וידאו דרך האפליקציה בין אם הם משתמשים באנדרואיד, iOS או ב Windows Phone" (כן, ישנם גם כאלו). כאן בישראל העדכון נכנס לתוקף ביממה האחרונה ומשתמשים ברחבי הארץ החלו לקבל את העדכון ישירות למכשיר שלהם.

 

 

בשלב הנוכחי נראה כי הוירוס/הקישור הזדוני תוקפים בעיקר משתמשי אנדרואיד. אז נכון שההודעה הזו אינה משכנעת במיוחד, אך עצם העובדה שוירוס המתחזה לעדכון וואטסאפ רץ ברשת אמורה להדאיג אתכם. ליתר בטחון שוב- המנעו מלעדכן אפליקציות שלא דרך ממשק האפליקציה עצמה, אם בכלל, שהרי רוב האפליקציות מתעדכנות לבדן בצורה אוטומטית.