BETA

07.11.2016

22:39

נושאים חמים

Airbnb - זהירות נוכלים לפניך: הישראלים שרצו לשכור דירות נופש בחו"ל ונפלו קורבן לעוקץ של אלפי דולרים

אייר בי אנד בי- זהירות נוכלים לפניך: איך נלחמת החברה בהונאות? ואיך אתם יכולים להגן על עצמכם? כל מה שאתם חייבים לדעת לפני שאתם מזמינים

האפשרות לבלות חופשה בחו"ל בדירה שכורה במקום בבית מלון, במרכז ערי בירה בעולם בחצי מחיר, לשכור וילה מפנקת אחת לכמה משפחות במקום כמות גדולה של חדרים במלונות שונים, האפשרות לגור בדירה אמיתית, אותנטית, בשכונות שאין בהן מלונות רבים. כל אלו הפכו את אתר האינטרנט אייר בי אנד בי לענק השווה יותר משלושים מיליארד דולר. בחברה מספרים לנו כי שמונים ושלושה אחוזים מבעלי הדירות המארחים שרשומים אצלם באתר, משכירים את הדירות שהם גרים בהן ושרק שבעה עשר אחוזים מהדירות הן דירות שנקנו להשכרה בלבד. בסקר שעשתה החברה טענו תשעים ואחד אחוזים מהאורחים כי בחרו ב-AirBNB מפני שרצו לחיות כמו המקומיים בעיר שבה הם מבקרים.

 

החברה התחילה כהמצאה של כמה חברים שלא מצאו מלון בסן פרנסיסקו בגלל תערוכה. כיום גולשים דרך האתר יותר משישים מיליון תיירים בכל העולם כולו וגם ישראלים רבים כבר למדו לפני כל חופשה- למצוא את הדירה האידאלית במחיר האופטימלי. אלא שהפלטפורמה האינטרנטית שלמעשה מציעה שירותים פשוטים תיווך דירות, הפכה לחלומם הרטוב של נוכלים ורמאים, האקרים וכנופיות סייבר.

 

החברה שמנסה לענות למבקריה - המלונאים והרשויות שטוענים כי מדובר בפגיעה בתיירות הנכנסת, חושפת כי אורחי AirBNB מוציאים 40 אחוזים מהוצאות החופשה שלהם בשכונה שבה הם ישנים, והנה הפואנטה: שבעים וארבעה אחוזים מהדירות שבאתר, נמצאות מחוץ לאזורים המאופיינים אזורי תיירות.

 

אם נחזור אלינו הישראלים, חמישים ושישה אחוזים מהטסים לחו"ל השנה, בחרו מקום לינה עפ"י המלצות אתרי אינטרנט כמו טריפאדוויזר או בוקינג. 20% בחרו מלון על פי המלצות של חברים. שנים עשר אחוזים עדיין נשמעים להמלצות סוכן או סוכנת הנסיעות. שני אחוזים עפ"י מה שנקבע בעבורם בתוכנית הטיול המאורגן ושימו לב - שישה אחוזים מהישראלים שטסו השנה לחו"ל הצהירו שישנו בדירות או בחדרים שמצאו באתר AirBNB. אין ספק שהחשיפה לאתר הולכת וגדלה, גם בקרב הישראלים.

 

 

אתר Air BnB
 

אתר Air BnB(חדשות 10)

 

אלעד שלו חיפש דירת נופש באמסטרדם עבורו ועבור חבריו דרך AirBNB. לאחר שאיתר דירה שענתה לצרכיו פנה למפרסם הנכס דרך האתר. האיש ביקש מאלעד שבטרם יבצע את ההזמנה, יוודא מולו בפניה אישית למייל, שדירה פנויה בתאריכים המבוקשים. לאחר שאלעד יצר קשר מחוץ לפלטפורמה, בעל הנכס ביקש להשלים את העסקה באמצעות העברה בנקאית. משניסה לברר מדוע דווקא העברה בנקאית, נענה בתשובה כי עקב בעיות עבר שהיו לו עם לקוחות קודמים -הוא מעדיף שישלמו לו באופן הזה. יש לציין שאלעד לא חשד בפנייה הזו של בעל הנכס מכיוון שהמייל שנשלח אליו כלל את השם-AirBNB. לאחר שאלעד השלים את העברה הוא הבין כי נפל לתרמית ומצא עצמו חסר אונים.

 

ואלעד לא לבדו בסיפור, גם רבים אחרים נפלו לתרמיות שונות באתר, כשהחברה עצמה מתנערת מאחריות לכל עסקה שלא בוצעה דרכה ישירות - גם אם במודעה שפורסמה באתר עצמו נכתב במפורשות על ידי בעל הנכס כי כדי לסגור הזמנה יש לפנות אליו במייל.

 

אז בהיעדר גב או הכוונה משמעותית מהאתר, כיצד יש להזהר בעת ההזמנה? למה עליכם לשים לב?

הנה כמה כללים שישמרו עליכם:

 

 

דירה מ-Airbnb
 

דירה מ-Airbnb(יחצ)

 

כלל מספר אחת:


אין להשלים שום עסקה מחוץ לפלטפורמה עצמה. כל תשלום יעבור רק דרך מערכת האתר עצמו ובאשראי - לעולם לא בהעברה בנקאית. כל עסקה שתסגר מחוץ למערכת הפלטפורמה- אינו מוגנת תחת חוקי האחריות של האתר. תבינו, כשאתם משלמים לבעל נכס דרך-AirBNB , הוא לא מקבל את הכסף ישירות מכם, אלא דרך החברה עצמה, שלמעשה מגינה עליכם ועל הלקוח מרמאויות.


כלל מספר שתיים:


אם לנכס המוצג אין ביקורות כלל, הרי שהדבר אמור להדליק נורה אדומה עבורכם. גם אם מספר התגובות מועט הרי שהדבר עדיין צריך לעורר חשד אצלכם. בניגוד לאתרים אחרים, שהרי ב-AirBNB רק מי שביצע הזמנה לנכס הספציפי יוכל להשאיר לו ביקורת.


כלל מספר שלוש:


כל אינטרקציה עם בעל הנכס חייבת להתבצע בפלטפורמת ה-AirBNB בלבד ולא דרך שום מייל חיצוני. בד"כ , ברגע שבעל נכס מעוניין להעביר את הדיון מחוץ לפלטפורמה- הרי שהדבר חייב להדליק נורה אדומה אצלכם. כדי להזהר מהונאות פישינג, תמיד וודאו את כתובת האתר שבו אתם נמצאים, כמו גם את כתובת המייל אליה אתם שולחים הודעה. אתרים רבים ומשתמשים זדוניים ינסו לחקות את הכתובת המקורית של האתר כדי לרכוש את אמונכם ולשכנע אתכם לתת להם מרצונכם את הכסף שלכם. ברגע שעולה לכם כל סוג של חשד, פנו לשירות הלקוחות של החברה לבירור.