BETA

02.11.2016

23:52

נושאים חמים

סיפורה של פלינט: האגדה האפלה ביותר על אמריקה של המאה ה-21

"קרב על אמריקה": העיר שבמישיגן ידועה בהיסטוריה כחלק מתעשיית הרכב, אבל בעשרות השנים האחרונות חלה הידרדרות במצבה, המים שלה הפכו למזוהמים והיא נקלעה לגרעונות. פרק אחרון בסדרת הכתבות

אם תרצו, נהר ירוק הוא משל לחלום האמריקני. הוא נראה פסטורלי מרחוק, אבל כשמתקרבים מגלים את סימני הזיהום המשתלט. את הסימנים המטרידים של תעשייה נרקבת. מתחילים להרגיש שהמים היפים האלה אולי מורעלים.

 

במקרה הזה הם בהחלט מורעלים, כי הנהר המדובר הוא הנהר של פלינט מישיגן והסיפור שלה הוא האגדה האפלה ביותר על אמריקה במאה ה-21. פרק אחרון בסדרת הכתבות "הקרב על אמריקה".

 

לכתבות נוספות בסדרת הכתבות "קרב על אמריקה"

>> אוהיו - מוקד המלחמה על סוגיית ההפלות

>> דטרויט - החלום האמריקני ושברו

>> הקרע בין הזכות לשאת נשק לבין הזכות לחיים

 

פלינט היא עיר של 100,000 בני אדם. היא ידועה בהיסטוריה שלה כחלק מתעשיית הרכב העולמית. אבל, בעשרות השנים האחרונות היא הלכה והדרדרה. אנשים, בעיקר עניים, חיים בה. לאט לאט היא הגיעה לגרעונות עתק. מפעלי הרכב החלטו לעזוב אותה.

 

 

הנושא היחידי שמסכים עליו עם קלינטון. טראמפ
 

הנושא היחידי שמסכים עליו עם קלינטון. טראמפ(רויטרס)

 

מייקל מור, היוצר הדוקומנטרי, הוא מפלינט. לפני הרבה שנים הוא עשה סרט בו הוא מחפש את מנכ"ל ג'י.אם, שהחליט לסגור שם את המפעל. בדרך הוא מגלה שתושבי עיר הולדתו חיים עכשיו בין היתר על בשר של ארנבות שהם מגדלים בחצר.


הסרט הזה היה בשנות ה-80, אבל מאז המצב של פלינט התדרדר עד כדי כך שהמושל הרפובליקני של מישיגן החליט לתפוס שליטה על העיר, להדיח את ראש העיר ולנסות לחסוך כסף איפה שניתן. בין היתר, במערכת המים. כדי לחסוך בערך מיליון דולר בשנה, הם הפסיקו את הזרמת המים הנקיים מהצפון ופנו אל הנהר המזוהם של העיר במטרה לטהר אותו.

 

הבעיה היא שהמים לא ממש טוהרו וגרמו למחלות. הם היו עמוסים בכימיכלים ובעיקר, המים לא עברו טיפול נגד קורוזיה. נגד חלודה או החלדה. וכתוצאה מזה, כאשר הוזרמו בצינורות הישנים מאוד של העיר פלינט שלא הוחלפו שנים רבות, הם עיכלו את המעטה הפנימי של הצינור וחשפו את המים לעופרת.

העופרת זיהמה את המים ובמשך למעלה משנה שתו תושבי פלינט מים מורעלים בעופרת. המשמעויות עבור האוכלוסייה ובעיקר עבור הילדים הן נוראיות, כולל האפשרות של נזקים ארוכי טווח לכל האוכלוסייה, למעלה מ-100,000 נפשות. לתושבים של פלינט אפשר היה לשקר ולכן שיקרו להם.

 

"יש לי שתי בנות, אחת בת 14 ואחת בת 17", מספרת תושבת המקום, "הצעד הראשון מבחינתי היה להתגבר על האשמה כי לא שמתי לב לסימנים. חשבתי שאני יכולה לבטוח באנשים שמדברים איתי על כך שהמים בטוחים. לא תארתי לעצמי שבארצות הברית יתנו למים של עיר להגיע למצב כזה".

 

הדבר המעניין לגבי פלינט הוא שהיא מייצגת את הנושא היחיד שהילרי קלינטון ודונלד טראמפ ממש מסכימים עליו. התשתיות של אמריקה נהרסו לחלוטין. 25% מהגשרים באמריקה אינם בטוחים עוד הנדסית או שאי אפשר בכלל לנסוע עליהם. 26 מיליארד ליטר מים מתוקים הולכים לאיבוד כל שנה בגלל צנרת פגומה. מיליארדי ליטרים של ביוב זורמים למי התהום. מחקרים מראים שמי שמשלמים את המחיר הכבד ביותר על שחיקת תשתיות זה אנשים עניים ומוחלשים. לכן, שני המועמדים הגיעו לפלינט וניסו להפוך אותה לדגל.

 

והנה המשל על אמריקה: בזמן ש-100,000 תושבים בפלינט שתו מים מורעלים בעופרת, פעל ג'י.אם המקומי התלונן שהמים האלה הורסים לו את הציוד והתוצרת. אז החליפו לו למים נקיים. התושבים המשיכו לשתות את מה שהיה בברז.