BETA

הלווית פרס: מגעים להגעת בכירים מהמפרץ הפרסי, אובמה ינאם בטקס

כ-80 בכירים מרחבי העולם אישרו את הגעתם להלוויה שתיערך ביום שישי. עם זאת, רשימת המוזמנים צפויה להתארך – מתנהל מו"מ עם מספר מדינות מהמפרץ הפרסי להגעת משלחות רמי דרג לישראל, ביניהן עומאן • נשיא ארה"ב אישר את הגעתו באופן רשמי ויהיה הנואם היחיד מהעולם בהלוויה

לאורך היום מתנהלים סידורי ההלוויה של הנשיא התשיעי, שמעון פרס, ורשימת המשתתפים בה. עם זאת, רשימת המוזמנים לא נסגרה עדיין: לחדשות 10 נודע כי ברגעים אלה מתנהלים מגעים עם בכירים רבים בעולם הערבי על מנת שיגיעו לירושלים ביום שישי.


ישנם מגעים בין מספר מדינות המפרץ הפרסי לישראל, כאשר כעת נראה כי המשלחת הבכירה שתגיע להלווית פרס היא מעומאן. בנוסף לכך, צפויה להגיע משלחת בכירים רבי דרג ירדנית, אך ללא המלך עבדאללה שלא יגיע. נשיא מצרים, עבד פתאח א-סיסי, לא יגיע ככל הנראה. בנוסף, טרם ידוע האם בכירים ברשות הפלסטינית, ובראשם אבו מאזן, יגיעו.

 

>> לכתבות נוספות במדור - "שמעון פרס 2016-1923":

צועק על ערפאת ומכין תה: התמונות הלא שגרתיות של שמעון פרס

לא רק פוליטיקה: השיר המרגש שכתב שמעון פרס ליפה ירקוני

מותו של פרס - הרחוב הפלסטיני חצוי: אבו מאזן ניחם, חמאס הביע שמחה

 

 

יינאם 20 דקות בהלוויה. נשיא ארצות הברית ברק אובמה
 

יינאם 20 דקות בהלוויה. נשיא ארצות הברית ברק אובמה(רויטרס)

 

בתוך כך, אושרה באופן רשמי הגעתו להלוויה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה. הוא צפוי לנחות בישראל ביום שישי בבוקר ולהמריא מיד עם תומה חזרה לארה"ב, כשבין הטיסות הוא אף צפוי להיות הנואם היחידי מבין מנהיגי העולם - יוקדשו לנאומו 20 דקות, כמעט רבע מאורך הלוויה כולה. בנוסף, רה"מ נתניהו ינאם במשך 10 דקות, וזמן נאומו של נשיא המדינה ריבלין יוקצב לחמש דקות.

הוויכוחים שמלווים את סידורי ההלוויה

עם זאת, את קביעת שעת הטקס ליווה ויכוח. משפחת פרס דרשה לקיים את ההלוויה בשעה 11:00 ביום שישי, אך חברי הכנסת החרדים פנו למשפחה והתריעו כי השבת תיכנס ב-17:45, ויש סכנה לחילולה. לכן, הוקדם הטקס.


לפי כללי הטקס ינאמו בהלוויה הנשיא, ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין - כולם מהליכוד. בתנועת העבודה, ממנה הגיע פרס, ביקשו להוסיף לרשימת הנואמים גם את יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אך הושבו בשלילה מכיוון שאין לכך זמן.

 

בהמשך לחשיפת חדשות 10, שרת התרבות מירי רגב, יו"ר ועדת הטקס, הודיעה כי הרצוג יניח זר על קברו של פרס: "על פי הפרוטוקול יו"ר האופוזציה אינו אמור לנאום בהלוויה ממלכתית. לבקשתו, האפשרות שינאם בכל זאת נבחנה, אך בשל ריבוי נואמים ואילוצי זמנים עקב כניסת השבת הדבר לא התאפשר. ההחלטה על הנואמים בטקס התקבלה בתאום עם המשפחה. בניגוד לפרוטוקול, מתוך רצון טוב וכבוד ליו"ר האופוזציה השרה רגב עשתה מאמץ גדול על מנת שיניח זר כחלק מסדרי ההלוויה (ולא במסגרת זרים נוספים), על אף שיו"ר האופזציה אינו נכלל בהם".

 

עד כה, אישרו הגעתם להלוויה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת קנדה ושר החוץ, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, מושל אוסטרליה, הנסיך צ'ארלס וטוני בלייר מבריטניה, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ונשיא המועצה האירופית דונלד טוסק. גם שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו והנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי יגיעו לחלוק כבוד אחרון, כמו גם שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון ומקבילו הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר.

בנוסף יגיעו גם נשיא שוייץ, נשיא רומניה, שר החוץ האוסטרי, סגן ראש ממשלת סין, שר החוץ של פטרטוגל, נשיא טוגו, מלכת הולנד ונשיאי לטביה וליטא. ייתכן שגם המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון תגיע לחלוק כבוד אחרון, אך טרם התקבל אישור סופי לכך. מאז אושפז פרס החלו בנמל התעופה בן גוריון בהכנות, והוכשרו עוד רחבות חניה לקליטת ההמונים.