BETA

"כיפה אדומה": רצח אחד - שתי עדויות שונות של עדי מדינה

הפרק השלישי בסדרת הכתבות על עדי המדינה שהפכו לנשק במאבק בפשע המאורגן בישראל. כיצד קרס חלקית התיק של הפרקליטות נגד ארגון הפשיעה מוסלִי, לאחר ששני עדי מדינה בתיק אחר, סתרו את עד המדינה בפרשה? האם עדי המדינה, הכלי החזק ביותר של המשטרה, יכולים גם לגרום באותה מהירות לקריסת תיק?

רק לפני חמש שנים עד המדינה בתיק העבריין שי מוסלי וקרוב משפחתו היו אלמוניים יחסית בעולם הפשע הישראלי, רחוקים מהצמרת. הדרך שלהם להתקדם ולבלוט בעולם התחתון הייתה לחסל ביחד כדי לצבור מעמד.


לפני מספר שנים התפרסם תיעוד ממצלמות האבטחה שהציבו עדי המדינה מחוץ לביתם בשכונת התקווה, בו לכאורה מנסה רעול פנים לחסל את מי שעתיד להפוך לעד המדינה.

 

לפרקים נוספים בסדרת הכתבות:

"כיפה אדומה": האם ראוי להשתמש ברוצח בתור עד מדינה?
"כיפה אדומה": כך הפכו נערים מן העיר לחיילים בארגוני הפשיעה

כשחצה את הקווים, ניסו השוטרים להבין מי עמד לדעתו מאחורי ניסיון החיסול הזה, והתשובה שקיבלו בחקירה השאירה אותם פעורי פה:

 

חוקר: אתה יודע מי עמד מאחורי האירוע הזה?
עד המדינה: אני עומד (מאחורי האירוע)
חוקר: מה? אתה ירית בעצמך?
עד המדינה: שימי ירה בי, עשינו את זה כדי להתפרסם

 

"אם היו לוקחים את עד המדינה לפוליגרף אני מבטיח לך שמכונת האמת הייתה מתפוצצת", אומר עו"ד שחר חצרוני המייצג נאשמים בתיק מוסלי.

 

 

 

 

 

"עשינו את זה כדי להתפרסם". עד המדינה בפרשת ארגון הפשיעה מוסלי(חדשות 10)

 

ב-30 בינואר 2012 נשמעו יריות בגינה הציבורית ברחוב 'מבצע סיני' בבת ים, השוטרים שהגיעו לזירה מצאו את גופתו של בר כהן. רק בן 20.


בחודשים האחרונים לחייו בר כהן ידע שהוא מאוים, בליל הרצח הוא נמצא כשהוא עוטה שכפ"צ. אחרי 3 שנים של חקירה ללא קצה חוט, נראה היה שסוף סוף הגיעה המשטרה לרוצח.


ביוני 2014 נכנס חוקר משטרה לחדרו של עד המדינה בתיק מוסלי. על פי כתב האישום הוא תיאר בפניו את התשלום עבור הרצח שלכאורה אירע בביתו: ליאור גרינברג ואביאל וואהל הגיעו לפגוש את שי מוסלי. בפגישה אישר מוסלי לוואהל להעביר 50 אלף דולר במזומן לגרינברג על הרצח שביצע, רצח בר כהן.


"במשך חצי שנה הוא נחקר כל יום לא הזכיר את זה. אחרי חצי שנה נזכר פתאום שהיה בפגישה שבה ראו איך שילמו על הרצח. עצמו עיניים כי הוא הפליל דמויות שחפצים בהן", אומר עו"ד דורון נוי, המייצג נאשמים בתיק מוסלי.

 

עד המדינה בתיק מוסלי לא ביקש כל תמורה לעדות הזו, מה שאמור היה אולי לעורר סימני שאלה אצל חוקרי המשטרה - סימני שאלה שהתרבו ברגע שעד מדינה בתיק אחר, נגד משפחת אברג'יל ומוטי חסין, אמר גם הוא - 'אני יודע מי רצח את בר כהן' ואלו לא אותם האנשים שהעד של מוסלי מדבר עליהם.

 

 

 

 

"עצמו עיניים כי הוא הפליל דמויות שחפצים בהן". עורך דין דורון נוי(ללא)

 

שני עדי מדינה,שתי גרסאות, ותעלומה שטרם נפתרה- מי באמת רצח את בר כהן הסדקים העמוקים שמתגלים בעדותו של עד המדינה בתיק מוסלי החזירו את כולם לקו ההתחלה.. מי שתחילה נתפס כקלף המנצח נגד הארגון הוותיק הביא במו ידיו לחזרתה של הפרקליטות מהאישום על הנער בר כהן, ולשחרורם של אביאל וואהל וליאור גרינברג, מי שנחשדו ברצח שלו.


בר כהן ירד, הרצח הכפול נשאר ואיתו גם סימני השאלה. ההגנה טוענת שהעד חזר בו מהרצח הכפול- הפרקליטות אומרת, הוא רק ניסה לשפר את תנאיו ולקבל עוד כסף. "אנחנו בוכים ולא יודעים מה לעשות. הוא בסך הכל היה ילד צעיר, כמה אויבים הוא כבר צבר?", שואלת אימו של בר כהן.


הרבה טלטלות עברו הפרקליטים, החוקרים, ראשי ארגוני הפשיעה, ומשפחות הנרצחים בשנה האחרונה- שנת שיא בגיוס עדי מדינה. ועדיין סוגיה מוסרית ומורכבת תמשיך כנראה ללוות את המערכת בשנים הקרובות- איזה רוצח יקבל חסינות- ואיזה רוצח יישלח למאסר עולם.

 

 

 

שני עדי מדינה, שתי גרסאות. ניסיון החיסול של עד המדינה בתיק מוסלי
 

שני עדי מדינה, שתי גרסאות. ניסיון החיסול של עד המדינה בתיק מוסלי(חדשוות 10)