BETA

24.09.2016

23:04

נושאים חמים

נתניהו בראיון לחדשות 10: "הייתי במצבים כמו של אזריה וזה היה לי מאוד קשה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק ראיון מיוחד לחדשות 10, הראשון מאז הבחירות, בו התייחס למגוון סוגיות, בהן הבדיקה נגדו ("דיווחו הרבה שטויות"), פינוי מאחז עמונה ("עובדים על פתרונות יצירתיים"), תאגיד השידור הציבורי ("נניח שיביאו את כל שוברים שתיקה והם יאיישו את כל התפקידים השונים?") ולביקורות על עבודתו כראש הממשלה ("אין מישהו שעובד יותר קשה ממני")

לראשונה מאז בחירתו המחודשת העניק ראש הממשלה בנימין נתניהו ראיון מיוחד לכתב חדשות 10 בארה"ב גיל תמרי בו הוא מתייחס למגוון הסוגיות הבוערות בימים אלו, אחת מהן היא סוגיית פינוי התושבים במאחז עמונה.

 

"אנחנו עושים מאמץ ייחודי כדי לנסות להגיע לפתרון שיטפל בבעיה הזאת, גם בבעיה של עמונה וגם בעוד עמונה. אנחנו בודקים את הפתרונות. כינסתי את היועץ המשפטי, את שר הביטחון, שרת המשפטים, ואמרתי להם - בואו נחשוב על רעיונות נוספים, ואנחנו בודקים אותם. אני מקווה שנוכל להביא פתרונות יצירתיים, הרי תמיד הפתרון היצירתי הוא זה שאתה לא חושב עליו. זה לא דבר פשוט, אנחנו מדינת חוק ויש פה שאלה של החוק מול פסיקה של בית המשפט, זה בוודאי דבר מאוד מורכב", אמר נתניהו.

 

לכתבות נוספות:

פרשנות: הטיעון של נתניהו על "שוברים שתיקה" מופרך

שטייניץ: "אם מישהו הוכיח שרמת אביב ג' היא קרקע פרטית שלו, הוא לא יקבל פיצויים?"

לשכת רה"מ מאשרת: נתניהו ייפגש בניו יורק עם טראמפ וקלינטון

 

בהתייחסו לסוגיה משפטית נוספת שמעסיקה את הציבור הישראלי, משפט החייל היורה מחברון אלאור אזריה, אמר נתניהו: "נכון הדבר שאנו נותנים גיבוי לחיילים שלנו. הם נמצאים במצב לא פשוט, בחורים ובחורות שצריכים לעמוד מול מחבל שיכול להפעיל מטען, ההחלטה הזו קשה".

 

"מכיוון שהתנסיתי בזה גם כחייל וגם כקצין בסיירת מטכ"ל, אני אישית הייתי במצבים האלה וזה היה לי מאוד קשה, לכן אני חושב שאנחנו מבינים את זה, נותנים גיבוי לחיילים שלנו, אבל צריך להבין דבר אחד - יש מערכת שיפוט בצבא, נותנים גיבוי לצה"ל ונותנים גיבוי למערכת המשפט הצבאית".

 

 

 

"נותנים גיבוי לחיילים שלנו". ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לחדשות 10(חדשות 10)

 

על הסכם הסיוע: "השגנו הישג כביר, כמעט נוגע בתקרה של מה שיכולנו להשיג"

 

לגבי הסכם הסיוע בין ישראל לארצות הברית שנחתם לאחרונה אמר ראש הממשלה: "השגנו הישג כביר, ההישג הזה הוא דבר שדנו עליו בביקור של הנשיא אובמה בישראל לפני 4 שנים. אמרנו שאנחנו שואפים לכונן הסכם ביטחוני לעשור הקרוב למדינת ישראל שייתן לנו גם העצמה צבאית וגם פיתוח של מערכות ההגנה שלנו נגד טילים".


נתניהו אף התייחס לביקורת של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק על הסכם הסיוע שאמר כי "בגלל נתניהו נחתם הסכם משפיל". "כנראה שהוא לא בקיא בדבר אחד פשוט, אצלנו בארץ יש מגבלת תקציב ואני אגלה לך סוד מדינה - גם בארצות הברית יש מגבלת תקציב, זאת אומרת שאתה פשוט לא יכול לקחת יותר כדי לסייע לישראל מבלי להגיע לאותה תקרה", אומר נתניהו.

 

"זה הסכם יוצא מהכלל הוא כמעט נוגע בתקרה של מה שיכולנו להשיג, זה לא אומר שלא ביקשנו יותר, אני מנהל משא ומתן אבל ארצות הברית אף פעם לא הציעה יותר, היא הציעה פחות אבל ברוך השם הגענו לזה", הוסיף.


לגבי גל טרור הסכינים, שנמשך מעל לשנה וצבר תאוצה מחודשת בשבוע האחרון, הבהיר נתניהו כי הוא עוד לא תם. "תמיד אמרתי שיכולה להיות התחדשות. ציינו את זה במפורש דווקא סביב החגים המוסלמים והיהודיים. זה המועד שהגל התחיל לפני שנה ונערכנו בהתאם, אני חייב להגיד שצה"ל, המשטרה והשב"כ עשו פה עבודה יוצאת מהכלל".

 

 

 

 

"הסכם יוצא מן הכלל". בנימין נתניהו וברק אובמה נפגשים בניו יורק(קובי כהן - לע"מ)

 

נתניהו על התאגיד: "נניח שיביאו את כל 'שוברים שתיקה' והם יאיישו את כל התפקידים השונים?"


על הבדיקה עליה פורסם לגבי עבירה של ניסיון לקבלת שוחד אמר נתניהו: "דווח על הרבה שטויות, לא יהיה כלום כי אין כלום, והדברים הללו יתבררו בדיוק כפי שאמרתי".

 

על הדיווחים לגבי התנהלותו הרהבתנית אמר ראש הממשלה "אני סבור שאין מישהו שעובד יותר קשה ממני למען מדינת ישראל, בערך 16 שעות ביממה סביב השעון, אני חושב שאם אזרחי ישראל היו יודעים עד כמה הדבר הזה נכון אולי הם היו שואלים את השאלה קצת אחרת".


עוד התייחס נתניהו לדחייה בהקמת תאגיד השידור הציבורי ולאמירתו כי התאגיד הינו תקלה שחמקה ממנו בעת מבצע צוק איתן. "אני חושב שיש בעיה, הבעיה היא שאתה מעמיד כסף בלתי מוגבל לאנשים. נניח שיביאו את כל 'שוברים שתיקה' והם יאיישו את כל התפקידים השונים? זאת בעיה שמתמודדים איתה בשידור הציבורי בבריטניה ובארצות הברית. אין לי תשובה פשוטה לזה. כול להיות שהיינו צריכים לתת את דעתנו על זה אבל איך אומרים אנחנו בתוך התהליך".


על משבר הרכבת וחילוקי הדעות עם שר התחבורה ישראל כץ שהובילו לשמועות על פיטורי השר אמר נתניהו: "היו לנו חילוקי דעות לגבי המקרה הספציפי הזה של הרכבת בשבת. אני חושב שהעבודה שלנו לאורך השנים הייתה מצוינת. שמתי בתור ראש ממשלה 27 מיליארד שקל בתוכנית רב שנתית של הכבישים והרכבות והמחלפים והגשרים והוא ביצע את העבודה הזאת בצורה הטובה ביותר. התקלה אחת הזאת אני מקווה שהיא מאחורינו, שנוכל להמשיך לעבוד יחד בשיתוף פעולה כי יש לנו עוד הרבה מאוד דברים לעשות. הרבה מאוד".

 

משוברים שתיקה נמסר בתגובה: "התשובה לראש הממשלה היא די פשוטה: אם כל התאגיד יאויש בעיתונאים שוברים שתיקה הוא וחבריו מיש"ע לא יוכלו להמשיך לכבוש עוד ועוד ולהרוס את המדינה. אם ראש הממשלה מפחד משוברים שתיקה ומעיתונות חופשית וביקורתית כנראה שזה בדיוק מה שצריך להיות: יותר חיילים ויותר עיתונאים שישברו שתיקה וידברו על מה שקורה בשטחים ועל המחיר המוסרי של הכיבוש".

 

 

 

"היו לנו חילוקי דעות". נתניהו וכץ(רויטרס)