BETA

05.09.2016

01:29

נושאים חמים

הממשלה דורשת מהמובטלים לצאת לעבוד אבל מונעת מהם הכשרה

30 מיליון ש"ח בשנה מקציבה המדינה למימון שיטת וואוצ'רים, שהיא גולת הכותרת של המאמץ להרחיב את מעגל התעסוקה. אבל, האם בתנאי התכנית כדאי בכלל למשתתפים להירשם ולצאת ממעגל האבטלה מלכתחילה? בדיקה של "אנליסט" מראה שלגמרי לא בטוח – ועוד יותר חמור: בשטח, זה בכלל לא אפשרי

את שנת הלימודים פותחים החודש לא רק בבתי הספר, אלא גם במרכז ממשלתי להכשרות מקצועיות, בירושלים  למאות מובטלים, שלא מצליחים למצוא עבודה בתחומם. בלשכה מציעים להם ואוצ'ר חינם - מעיין כרטיס פתוח כדי להירשם לקורסי ההסבה של משרד הכלכלה.

 

מדובר בתפריט מגוון של שיעורים שבעזרתם מי שיושב בבית, אמור להתאים את עצמו לדרישות המשתנות בשוק - לא תמיד משימה פשוטה היום, למשל, מתרגלים כאן מיזוג אוויר, נגרות ועיבוד שבבים למחשב - לצד כיתת תדמיתנות, שמיועדת לנשים בלבד.

 

וכך בשפה האנגלית, אולי מתוך תקווה שכך המובטלים לא יבינו עד הסוף, פקיד הלשכה מסביר לאבי שאין בשבילו כסף לוואוצ'ר. זאת לאחר שאבי  הציג את עצמו כמובטל שעומד בתנאי התכנית, אבל בפגישה מתברר שתקציב ההכשרה המקצועית של משרד הכלכלה פשוט אזל.

 

 

מאות מובטלים לא מצליחים למצוא עבודה בתחומם. שירות התעסוקה - הלשכה למבוגרים
 

מאות מובטלים לא מצליחים למצוא עבודה בתחומם. שירות התעסוקה - הלשכה למבוגרים(חדשות 10)

 

לא בדצמבר, לא בנובמבר אלא בתחילת ספטמבר - כלומר, ארבעה חודשים ארוכים לפני סיום שנת הכספים. במילים אחרות: המובטל החביב, שמבקש להשתלב במעגל העבודה בדיוק כמו שדרש ממנו נתניהו, מתבקש להתאזר בסבלנות; לפחות עד 2017. "נו סופ פור יו".

 

חשבתם שזה מעצבן? מתברר שלו אבי היה חרדי, יוצא בשאלה או תושב עוטף עזה - דווקא היו שולפים לכבודו ואוצ'ר מוכן בקלות: לא פחות משבעה מגזרים מקבלים הקצאות נפרדות של תלושים, אבל בחלקם הביקוש לא גבוה - והעודפים מחכים במגירה.

 

אלא שלרוע המזל אבי שייך לציבור הכללי - לכן הוא מתקוטט עם כל שאר המובטלים, על פחות מרבע מתקציב ההכשרות. את הכספים שנותרו בקופה, פשוט אסור להעביר לאנשים כמוהו. במקרה הטוב זו אפליה אבסורדית, במקרה הרע פשוט שיטה שמובילה לאי-ניצול של תקציבי הרווחה בישראל.

 

תקנות של המוסד לביטוח לאומי קובעות שהרשמה לקורס המקצועי גוררת הפחתה של 30 אחוז, מיד, בדמי האבטלה של המשתתפים. כשמדובר בחוליות החלשות של החברה, כמו משפחות עם מפרנס יחיד, מי יוכל להרשות לעצמו לוותר על כסף מזומן ביד, תמורת הציפייה להשתלב מתישהו בתחום החדש שלמד? בעצם, כך הפך משרד הכלכלה את המסלול שיצר בעצמו לבלתי אפשרי עבור רוב הציבור שרוצה להשתמש בו.

 

אולי התרגילים האלה מסבירים איך מערך ההכשרות בישראל - מתכון בדוק להשתלבות בעבודה - קורס כבר במשך יותר מעשור, עם קיצוץ של כ-85% בתקציב ובמספר הנרשמים: ב-2014, רק חצי אחוז מתוך המובטלים במשק, השתתפו בקורסים של משרד הכלכלה. סיפרו לנו שקיצצו בקצבאות כדי לעודד תעסוקה או פרנסה? מתברר שאת הכסף באמת חסכו, אבל להשמה הוא לא הגיע.

 

"לכו לעבוד" - זה היה מרשם הפלא של נתניהו כשר האוצר, סוג של הצדקה למדיניות הקיצוצים הבלתי מרוסנת שנקט אז בכל השירותים החברתיים. אלא שתקציב ההכשרה המקצועית, הכלי שנועד לממש את ההטפות לתעסוקה, קוצץ גם הוא באופן דרמטי תחת ידיו של אותו נתניהו, ועדיין לא לגמרי התאושש מאז. בפעם הבאה שתשמעו ממנו על הירידה החדה באבטלה - כדאי לזכור איך מודדים אותה, ולא פחות חשוב: איך הממשלה עצמה מקשה על מי שמעוניין, להיחלץ ממעגל העוני.