BETA

29.08.2016

00:02

נושאים חמים

עירומים: סקסטורשן - כך עברו עברייני המין לפעול דרך האינטרנט

הקלות הבלתי נסבלת שבה הפכנו להיות חשופים לפני עבריינים באינטרנט: סיפורם של נערים ונערות שנסחטו על ידי עברייני מין ברשת לאחר שמסרו מרצונם החופשי סרטונים ותמונות חושפניות. הפרק הראשון של "עירומים", סדרת הכתבות של דורון הרמן

 

 

בלי ששמנו לב, הפכנו את כל המידע האישי שלנו, גם זה הרגיש ביותר, לחשוף. בכול פעם שאנחנו משתמשים בטלפון החכם, גולשים באינטרנט ומורידים יישומון חדש, אנחנו מאפשרים גישה להודעות שלנו, לתמונות שלנו, לכתובת הדואר האלקטרוני שלנו. איך הופך האינטרנט את העבריינות המסורתית לחסרת גבולות ומסוכנת הרבה יותר משהייתה?

 

>> לכתבות הנוספות בסדרה "עירומים"

הפצת סרטוני מין בוואטסאפ - מכת מדינה חדשה

תוכנות הכופרה שעלולות להפוך את חייכם לסיוט

הדארק-נט הפכה לבית החדש של ארגוני הפשע

 

לקלות הבלתי נסבלת שבה גורמים עוינים יכולים לגנוב את המידע הזה, יש נטייה להשאר מאחורי נתונים סטטיסטים. נסו לדמיין שמישהו פורץ אליכם לתוך הלב, לתוך המוח, לתוך הנשמה, בדרך ערמומית ומתוחכמת, או לחילופין הקשיבו לסיפורם של אלו שנפלו קורבן לנתונים היבשים.

 

דנה, נערה נערה בוגרת לגילה, אחראית ושקולה מצפון הארץ, לא שיתפה איש בּנטיותיה המיניות. הדרך היחידה שבה יכלה להיות היא באמת, הייתה מאחורי המקלדת. דמות שהציגה את עצמה כאישה צעירה, סטודנטית, סחטה ממנה עשרות תמונות וסרטונים אינטימיים ואיימה עליה שאם לא תשתף פעולה, היא תחשוף את סודה.

 

 

אילוסטרציה/
 

אילוסטרציה/ "היא ידעה לבנות את זה שאני אאמין לה שהיא דמות אמיתית"(Getty Images)

 

 

"זה התחיל מ'תשלחי לי תמונה שלך בביקיני' וכבר ברגעים האלה היא ידעה על ההיסוס שלי, היא ידעה להגיד לי 'מה זה? את ילדה? איך נהיה במערכת יחסים אם אפילו תמונה בבגד ים את לא שולחת לי?' כמובן שזה גרם לי לשלוח את התמונה " היא נזכרת. " וזה לא נגמר בבגד ים, זה הלך והדרדר היא ידעה לבנות את זה שאני אאמין לה שהיא דמות אמיתית, עם המגרעות ועם היתרונות, דמות שלמה לגמרי. ואז היא התחילה להשתמש בזה נגדי" נזכרת דנה.

 

כשדנה אומרת "היא" היא מתכוונת לאגם אוריין. צעירה מרשימה בת עשרים ושבע, סטודנטים למשפטים וכלכלה המתגוררת גרה בשדה ורבורג. הכול לכאורה כמובן, כי אגם אוריין זה שם מזויף. מישהו גנב את זהותה של אשת תקשורת יפהפייה והחל לצאת למסע ציד ברשת של נערות צעירות שנמשכות לנשים. "זאת הייתה סחיטה רגשית מאוד טובה. היא עשתה מניפולציות מאוד מדויקות בשבילי. אני לא יודעת אם זה היה עובד על מישהי אחרת אבל עליי זה עבד מעולה" מתוודה הצעירה. "באותו יום שהבנתי שהתעסקתי עם מתחזה או מתחזה זה רק מאוד מטלטלת רגשית. אני מבינה שאני בכלל לא בעולם שאני חושבת שאני, התמים והטוב הזה.

 

 

 

 

אייל קון, החשוד בהטרדה מינית של ילדות באמצעות האינסטגרם
 

אייל קון, החשוד בהטרדה מינית של ילדות באמצעות האינסטגרם(אינסטגרם)

 

 

וזו לא רק סיפורה של דנה. נעה מצפון הארץ, רק בת 10 וחצי, התכתבה במשך שבועות עם אדם, שלימים התברר כ- איל קון, בן ה-32, רקדן היפהופ שזכה לכינוי "פדופיל האינסטגרם". קון, התכתב בצ'אט האישי עם עשרות נערות, מתחת לאפם של ההורים, שלא ידעו מה קורה מאחורי הדלת הסגורה של הילדים שלהם.

 

המאמץ של משטרת ישראל להילחם בפשיעת הסייבר ממחיש היטב את המהפכה שעוברת העבריינות בארץ ובעולם. מאחורי מסך המחשב קל הרבה יותר לפגוע באנשים בכל מקום ובכל זמן, וקשה הרבה יותר להיתפס. "הרבה מאוד עבריינים מתחילים לרכוש יכולות סייבר ואנחנו רואים היום תופעה שבה כל הפשיעה הרגילה מתחילה לעבור לעולם הסייבר" אומר סנ"צ מאיר חיון, ראש יחידת הסייבר הארצית להב 443, במשטרת ישראל. "זה נראה הרבה יותר קל, הרבה יותר בטוח. ורמת הסיכון מבחינתם - נמוכה יותר".

 

 

 

סייבר: פשיעת המין עברה לרשת
 

סייבר: פשיעת המין עברה לרשת(fottolia)

 

 

 

עוד כתבות באותו הנושא:

11 הדברות שישמרו על ילדיכם בטוחים ברשת

 

"פעם היו צריכים לחפש פדופילים בגני ילדים ובעוד מקומות ידועים לשמצה" מספר רפ"ק אורי שדה, ראש המחלק לפשיעה מקוונת נגד קטינים, היום בלחיצת כפתור כל אחד יכול להגיע לחומרים פדופליים כאוות נפשו, יכול למצוא פורומים במסגרתם פדופילים מדברים ביניהם. אין ספק שמהבחינה הזו של פגיעה בקטינים - הרשת מהווה כר פורה והגבירה את היכולת של אנשים לפגוע".


פוגעים בך? רוצה להתייעץ בנושא התנהגות הילד/ה? זקוקים לעזרה? באגודת אל"י, האגודה להגנת הילד והמשפחה, קיימת מחלקה מיוחדת שמטפלת בילדים נפגעי פדופילים באינטרנט, המעניקה גם הכוונה וטיפול להורי הילדים שנפגעו. לפרטים נוספים חייגו *6935 או לחצו כאן לאתר העמותה