BETA

בכיר הרפובליקנים התייצב מאחורי טראמפ; קלינטון: "הוא מסוכן לארה"ב"

חמישה ימים לפני ה"סופר טיוזדיי" האחרון במערכת הבחירות הנוכחית, התייצב יו"ר בית הנבחרים האמריקני מאחורי איל הנדל"ן. במקביל פצחה המועמדת הדמוקרטית המובילה במתקפה: "אסור שטראמפ יחזיק בקוד הגרעיני, הוא ייקח את ארה"ב לתהומות"

חמישה ימים לפני "יום שלישי הגדול" האחרון של מערכת הבחירות הנוכחית בארצות הברית, זוכה הערב (חמישי) המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית לתמיכה המשמעותית ביותר עד כה, מהפוליטיקאי הבכיר ביותר של המפלגה בוושינגטון - יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין. במקביל, נשאה המועמדת הדמוקרטית המובילה, הילרי קלינטון, נאום מדיני שבו תקפה את משנת מדיניות החוץ של יריבה במירוץ לעבר החדר הסגלגל.

 

בנאום שנשאה בסן דייגו, טענה קלינטון כי לטראמפ אין משנה מדינית סדורה. "הוא אומר שיש לו ניסיון בינלאומי כי הוא ניהל את תחרות מיס יוניברס ברוסיה", היא לעגה ליריבה. "הוא שיבח דיקטטורים כמו ולדימיר פוטין והתכסח עם רבים מידידינו, כמו ראש ממשלת בריטניה, ראש העיר לונדון, נשיא מקסיקו והאפיפיור. תארו לכם את דונלד טראמפ יושב בחדר המצב ומקבל החלטות של חיים ומוות. אנחנו רוצים שהאצבע שלו תהיה קרובה לכפתור?", תהתה ואמרה שאין לאפשר לטראמפ להחזיק בקוד להפעלת הנשק הגרעיני האמריקני.

 

 

קלינטון בסן דייגו, הערב.
 

קלינטון בסן דייגו, הערב. "בקרמלין יחגגו"(רויטרס)

 

"אם דונלד ייבחר - בקרמלין יחגגו. אסור לנו לתת לזה לקרות. אשאיר לפסיכיאטרים את הניסיון להבין את החיבה של טראמפ לרודנים. אם טראמפ ייבחר לנשיא, הוא ייקח את המדינה שלנו לתהומות", הזהירה קלינטון. מנגד, היא הדגישה את ניסיונה הרב בזירה הבינלאומית, כולל הובלת הסנקציות על איראן ותיאום הפסקת האש בין ישראל לחמאס.

 

בנוגע לאיראן טענה המועמדת הדמוקרטית שכ"שאובמה נבחר איראן דהרה לפצצה, והיו שקראו למתקפה צבאית, אבל זה יכול היה לגרור אותנו למלחמה. הנשיא אובמה בחר דרך אחרת - הבאנו את איראן לשולחן והשגנו הסכם שאמור לחסום בפני איראן כל דרך לנשק גרעיני. ביטחון ישראל אינו נתון למשא ומתן - הם בני הברית הקרובים ביותר שלנו באזור, ויש לנו חובה מוסרית להגן עליהם. ובכל זאת, אין ספק שהעולם וארצות הברית בטוחים עכשיו הרבה יותר משהיו לפני ההסכם, וזה בלי שירינו ירייה אחת. טראמפ אומר שלא היינו צריכים לחתום על ההסכם - אבל פירוש הדבר שאיראן הייתה ממשיכה בתוכנית הגרעין, ומה אז? מלחמה? להגיד לעולם 'בהצלחה, תתמודדו עם איראן'? לטראמפ כמובן אין תשובות לכך".

 

 

טראמפ באירוע בחירות בקליפורניה, היום. תמיכה מגבוה
 

טראמפ באירוע בחירות בקליפורניה, היום. תמיכה מגבוה(רויטרס)

 

 

יו
 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, פול ראיין. בסוף הודיע על תמיכה בטרמאפ(רויטרס)

 

ראיין על טראמפ: "רבות ההסכמות מחילוקי הדעות"

בינתיים, אחרי שבועות של התמהמהות בהם הבהיר המועמד לשעבר לסגן נשיא ארצות הברית כי אינו מוכן עדיין להכריז על תמיכתו בטראמפ, פרסם סוף סוף ראיין הודעה שמבהירה כי הוא תומך באיל הנדל"ן הניו יורקי ויצביע עבורו בבחירות. "יש יותר דברים שאני מסכים עליהם עם טראמפ מאשר דברים שעליהם אני לא מסכים איתו", אמר ראיין. עם זאת, עד כה לא התייצב איש מהנשיאים האחרונים מטעם המפלגה הרפובליקנית להתייצב מאחורי מועמדותו של טראמם.

 

התמיכה של ראיין עשויה לאזן את הפגיעה התדמיתית שספג טראמפ בעקבות חשיפת מאות מסמכים בפרשת "אוניברסיטת טראמפ". עובדים לשעבר של דונאלאד מעידים כי "המטרה היתה להפריד את חסרי ההשכלה מכספם. לא בחלנו באמצעים, שיווקנו שקרים ומכרנו קורסים ב-35 אלף דולר גם לחסרי בית". זוהי היא בדיוק התחמושת שהילרי קלינטון ייחלה לה. טראמפ מכנה אותה "הילרי הנוכלת" ובתגובה היא אמר שטראמפ הוא "תרמית שמנסה להונות את אמריקה".

 

בניסיון להדוף את מבול העדויות שחשף בית המשפט נגד טראמפ, מציג הקמפיין שלו, איך לא, סטודנטים מרוצים, אבל לטראמפ יש גם מה לאמר על השופט במשפטו. "השופט הוא במקרה מקסיקני, שזה בסדר גמור". מה שמבטיח, שהפרקים הבאים בדרמה הזו, יהיו מרתקים לא פחות.