BETA

17.02.2016

00:47

נושאים חמים

עכשיו תורם: התנועה המזרחית שרוצה להוביל למהפך הבא

בבחירות האחרונות הם הצביעו לליכוד, לש"ס, לכחלון. אחרי ששוב התאכזבו, הם יוצאים לדרך להקמת תנועה פוליטית ומפלגה שתניף את הדגל המזרחי. גם מרגול גויסה למטרה. "לא רוצים לתת יותר את הכוח כדי שימשיכו לגדל את החונטות הפוליטיות". "הפנתרים השחורים" 2016

"המטרה שלנו היא לשנות את השיח הציבורי במדינת ישראל. מבחינה תרבותית, כלכלית, חברתית. מכל הבחינות". זרם עומק חברתי שמבעבע כבר שנים, מתפרץ עכשיו שוב אל פני השטח. הילדים של "הפנתרים השחורים", אלה משנות ה-70, חוזרים. עכשיו הם משכילים, מעודכנים, דוברים תל אביבית שוטפת - ורק קצת יותר נחמדים.

 

הם גדלו בחצר האחורית של המדינה. רועי חסן, היום משורר מחאה, כרמן אלמקייס-עמוס היא פמיניסטית מזרחית, אופיר טובול הוא די ג'יי שפרש רק לאחרונה מהמועצה החילונית של ש"ס, נופר עיני פעילה באקדמיה וחגי אוזן במוזיקה הים תיכונית. "תור הזהב" קוראים לתנועה שלהם, שתהפוך בהמשך למפלגה, שאל כנס היסוד שלה הצטרפנו השבוע. הדלק שלהם הוא האכזבה מהפוליטיקאים שעד היום ניסו, ולא ממש הצליחו.

 

בבחירות האחרונות לכנסת קולותיהם התפצלו על כל הקשת הפוליטית. האחד תמך בליכוד, אחר בש"ס, שלישית בישראל ביתנו כדי לחזק את אורלי לוי, ואחרת בכלל תמכה במחנה הציוני. "אנחנו יכולים לתפוס כל אחד עמדות שונות, אבל עדיין יש לנו מחנה משותף מאוד מובהק. המחנה המשותף של החצר האחורית", אומר חסן.

 

 

מקימי תנועת
 

מקימי תנועת "תור הזהב". "הגיע הזמן"(חדשות 10)

 

"סופו של דבר כשרואים את הנתונים ורואים למה מזרחים מגיעים באחוזים כל-כך נמוכים לאקדמיה זה מעלה את השאלה שהיא, לדעתי, שאלת השאלות: או שיש כאן איזשהו פגם גנטי שאומר 'וואלה, הם דפוקים', או שיש כאן חסמים שמונעים מה להגיע לאוניברסיטה", הוא מוסיף. "בני נוער מזרחים מהפריפריה או בכלל, הם לא מדמיינים את עצמם אפילו כיכולים לבחור להיות טייס או עורך דין או רב גדול", מדגיש טובול.

 

השנים חלפו והם ראו כיצד המהפך שהובילו הפנתרים השחורים בשנות ה-70 לא מיתרגם למציאות היומיומית שלהם. "אמא שלי כבר לא יכולה להגיד לי בגין. היא חייבת להיפטר מזה. זה כבר לא שם. אני כל הזמן מסבירה לה: אין בגין. בגין נפטר ותראי איפה אנחנו נמצאים", אומרת אמקייס-עמוס.

 

 

אריה דרעי בקמפיין הבחירות של ש
 

אריה דרעי בקמפיין הבחירות של ש"ס. "שם אותנו במקום סגור"(חדשות 10)

 

 

נתניהו וכחלון.
 

נתניהו וכחלון. "בגין נפטר ותראו איפה אנחנו נמצאים"(רויטרס)

 

במידה רבה "תור הזהב" נבנית על אכזבה מש"ס, התנועה שמרימה בדיוק את אותם הדגלים, אבל בצבע מאוד חרדי. את הפורשים מש"ס, שעוברים עכשיו ל"תור הזהב" פגשנו בכותל והם חולמים להקים ש"ס חילונית, או ליתר דיוק, ש"ס למסורתיים. "אריה דרעי שם אותי במקום מאוד סגור, חרדי", מסביר אוזן. "כחלון רואה אותי חילוני. אני נמצא שם באמצע ויש שם אמצע גדול מאוד, שלשם אנחנו צריכים להיכנס".

 

בקרוב מאוד הם יעלו על המפה הישראליתו יתחילו לנסות לצבור כוח. גם שיר המחאה כבר מוכן ומזומן, ומרגלית צנעני גויסה לשיר אותו. "אנחנו לא יוצאים לשטח", הם אומרים, "אנחנו כבר נמצאים בו". "הגיע הזמן", מבהיר חסן. "עד עכשיו ניסו איקס, וואי, זד. הלכנו אחריהם, ההורים שלנו הלכו אחריהם, כל פעם פלופ אחר, איזה המצאה אחרת. עכשיו תורנו אנחנו רוצים לעשות את הטוב בשבילנו. לא רוצים לתת לכם את הכוח בידיים כדי שתמשיכו לגדל את החונטות הפוליטיות שלכם על הגב שלנו".