BETA

27.01.2016

01:05

נושאים חמים

כך מצילה ישראל החילונית את החרדים מהתפרקות

סוגיית גיוס החרדים מסעירה כבר שנים את הרחוב החרדי ואת חברי הכנסת החילוניים, אבל אין באמת גיוס חרדים לצבא - או שזה לא חרדים, או שזה לא צבא. והמדיניות הזו היא משל נפלא להבנת הסיטואציה הההיסטורית: החרדים מתפרקים, המבנה הכלכלי והאידיאולוגי לא מחזיק מעמד, המונים עוזבים את הדרך - ודווקא ישראל החילונית מגיעה לעזרתם

כנס "גיוס" לצעירים חרדים, ירושלים, לפני מספר שבועות. הפלאיירים ספק הבטיחו ספק הפצירו, "תבואו, יש טשולנט בשפע".

 

מזל שהקנאים החרדים באו להפגין. כי מתגייסים חרדים, לא ממש ראינו שם. זה לא מזיז את הקנאים, גם לא מתקפת צינור המים של השכנים. הקנאים עמדו מולה באצילות מופתית פשוט הוציאו ניילונים כיסו את הכובעים והמשיכו לצעוק גיוואלד. אחריהם המבול. המארגנים ניסו לתרץ את הכישלון, אבל בקריצה כולם מודים שכל הדיבורים על תהליך של שוויון בנטל וגיוס חרדים - הם בלוף.

 

> לכתבות קודמות בסדרה "החרדים: התפרקות"

פרק א': תקופת האביב של היוצאים בשאלה

פרק ב': על שלושה דברים עומד העולם החרדי - וכולם מתפרקים

פרק ד': הפוליטיקה מחזירה את החרדים למגרש הביתי

טור, אורי קלאר: על כשלון ההגמוניה של ההנהגה החרדית


אל המסגרות האלה מגיעים צעירים שאם לא היו מגיעים לצבא, כנראה והיו נוטשים את הדת לחלוטין. דווקא המדיניות של ממשלת ישראלית הציונית והחילונית, משיבה אותם פנימה אל החברה שבה גדלו. תחקירי חדשות 10 בעבר כבר הבהירו שאין באמת גיוס חרדים לצבא. המשמעות הנסתרת של חוק הגיוס היא שאף חרדי לא מחוייב בשירות צבאי, ובוודאי שאף חרדי לא יגוייס בכוח מספסלי הישיבה.

 

 

ערב הכנה לגיוס לחרדים. לפחות יש טשולנט
 

ערב הכנה לגיוס לחרדים. לפחות יש טשולנט(חדשות 10)

 

החברה החרדית אינה יודעת כיצד להתמודד עם התופעה העצומה של הנוער הנושר והחזרה בשאלה, אך צה"ל מצא לכך פתרון: הוא מאתר את הצעירים האלו, מעניק להם תנאים מיוחדים כמו שנתיים שירות ושנה שלישית בה הם לומדים על חשבון המדינה, מגייס אותם לנח"ל החרדי וסופר אותם, לצד אחרים שאינם חרדים, כחרדים שהתגייסו, ובכך פוטר את הזרם המרכזי בציבור החרדי מגיוס ואת המדינה מעימות מולם. בנוסף, הוא גם עובד על הציבור המשרת כאילו גם החרדים מתגייסים בהמוניהם.

 

תרגולת התנאים המועדפים של החרדי על פני החייל הרגיל עובדת ככה: הציבור החרדי מקבל דחיית שירות כדי שיספיק להתחתן לפני הגיוס בגילאים מבוגרים, כך הוא מתגייס למסלולים בהם הוא לומד מקצוע על חשבון הצבא, לא משלם שכר לימוד ומקבל למעלה מ-5,000 שקלים לחודש, פי חמש מחייל רגיל. זוהי מתנה כלכלית יפה לחברה שהמבנה הכלכלי שלה לא עומד יותר באתגר חברת הלומדים.

 

המדינה ממלאת תפקיד חשוב בעצירת תופעת היציאה בשאלה בשלל אופנים, לדוגמא: אחרי החתונה פחות חוזרים בשאלה, השנים ה"מסוכנות" הן שנות הנעורים. מה עושה מדינת ישראל? מחייבת את הצעירים החרדים להישאר בתוך היכלי הישיבות עד גיל הנישואין המקובל או קרוב אליו, ובכך היא ממשיכה לממן את הישיבות.

 

 

הפגנת חרדים נגד גיוס בשכונת מאה שערים בירושלים
 

הפגנת חרדים נגד גיוס בשכונת מאה שערים בירושלים(רויטרס)