BETA

21.12.2015

23:36

נושאים חמים

אמו של החשוד מדומא: "נער שמעדיף לשים קץ לחייו ולא לעבור עינויים - זה מזעזע"

א', נער החשוד בהצתה בה נרצחו שלושה בני משפחת דוובאשה בדומא, נחקר כבר שלושה שבועות בשב"כ. הוריו, רב מוכר ואשת חינוך, מאמינים בחפותו, ומאבדים אמון בשב"כ בעקבות העדויות על העינויים: "יש שם ליקוי מאורות. המחלקה הזו מושחתת, אין לה זכות קיום". השב"כ: "איום בטחוני משמעותי הוביל לחקירה"

"אני לא רוצה לדמיין מה עשו לו": במשך שלושה שבועות וחצי נחקר א' בשב"כ, בחשד למעורבות ברצח בכפר דומא. הוריו בטוחים שהוא חף מפשע, אתמול פגשו אותו בפעם הראשונה מאז נעצר. הוא רב מוכר, היא אשת חינוך, שניהם ממלכתיים, מתונים, מאמינים במדינה, ומאמינים לבנם.

 

"הבן שאני ראיתי בבית משפט זה לא הבן שחטפו לי מהבית", אומרת האמא. "אמרתי לו שאני אוהבת אותו ואני מאמינה בו וכולנו מאמינים בו ואוהבים אותו, ושאנחנו נוציא אותו משם. הוא היה חיוור, רזה, היו לו רעידות, וגם החיוך שלו שהוא הצליח להוציא בשבילי לא היה החיוך שלו".

 

האב מוסיף: "אנחנו רואים במדינת ישראל חלק מרכזי מתחיית עם ישראל. האם יש לנו אמון במערכת הביטחון? כללית, יש לנו אמון גדול במערכות השלטון. באופן נקודתי, אנחנו מרגישים שבפרשיה הזו יש ליקוי מאורות".

 

 

הוריו של החשוד בהצתה בדומא בראיון לחדשות 10
 

הוריו של החשוד בהצתה בדומא בראיון לחדשות 10(חדשות 10)

 

הנער החשוד צולם לפני כשנתיים בהקשר אחר, כשהוא אומר: "לא שיתפתי פעולה עם החוקרים. אני לא משתף פעולה עם אנשים שנלחמים בעם היהודי ובארץ ישראל ושהם שליחיו של השלטון הזר בארצנו".

 

אביו נשאל היום האם ניסה להחזיר את בנו לפסים ממלכתיים יותר. "בוודאי", ענה. "היו שיחות פתוחות, גלויות, שמענו את טענותיו והוא שמע אותנו - על הרבה דברים הסכמנו, על רבים לא, המציאות מורכבת וזה מקור לראיית המציאות מזוויות שונות. בסך הכל היתה הקשבה והסכמה על הדברים היותר עקרוניים וחשובים, שביניהם האיסור המוחלט לעבור על החוק".

 

אתמול טענו עורכי הדין של א' כי החשוד ניסה להתאבד בעקבות העינויים שעבר, בשב"כ מכחישים את הטענה. האמא מתארת את מצבו הנפשי של בנה: "אני שומעת שהשב"כ שולל זאת, אבל בבית המשפט הוא הראה לשופט את החתכים שניסה לעשות לעצמו בפרקי הידיים, בוורידים. ברוך השם שהוא לא הצליח. אני רק יכולה לשער מה עבר עליו שזה מה שהוא רצה לעשות.

 

"נער שמעדיף לשים קץ לחייו ולא לעבור עינויים, שמרגיש ששורפים אותו ולא יכול לנשום כבר - זה עינויים, זה לא כוח פיזי וזה מזעזע. זה מזעזע אותי באופן כללי. אני נגד עינויים בכלל זה דבר נורא. בן אנוש אסור לו לעשות לבן אנוש נוסף. עינויים זה דבר נורא. אסור לאדם לענות אדם אחר".

 

 

אמו של החשוד.
 

אמו של החשוד. "עינויים זה דבר נורא"(חדשות 10)

 

בימים הקרובים יתברר האם יש ראיות נגד א' בן ה-17. הוריו מדגישים שבבית שבו גדל הוא חונך לערכים של ציות לחוק וקדושת החיים. האמא גם שוללת את הצדקת העינויים בכך שבנה שתק בחקירה.

 

"זכות השתיקה זו זכות של כל אדם שנאשם בכל עבירה, זו הזכות הבסיסית ביותר", היא אומרת. "אם יש לכם ראיות, תביאו אותן. אם כל הראיות מבוססות על זה שאדם יודה, יש לו את הזכות לשתוק ולא להפליל את עצמו. ואם אתם חושבים שתוציאו ממנו בעינויים, גם ההודאה הזאת לא שווה כלום. לא יודעת מי ייקח את האחריות, אבל המחלקה מושחתת ואין לה זכות קיום".

 

ואם יתברר שיהודים רצחו בדומא?

 

"אני לא יודעת מה קרה בדומא, צריך לחקור. רצח זה רצח, הפרת חוק זו הפרת חוק".


בשב"כ מסרו בתגובה: "לנוכח האיום הביטחוני המשמעותי הנשקף מפעילותם בשטח של חברי ההתארגנות והחובה לסכל מבעוד מועד את כוונתם להמשיך ולבצע פיגועי טרור חמורים העלולים להוביל לפגיעות בנפש, נעצרו לחקירה מספר פעילים מרכזיים בהתארגנות הטרור ואלה נחקרו באופן אינטנסיבי על אודות החשדות המיוחסים להם".