BETA

21.12.2015

22:15

נושאים חמים

מכתב נדיר בחריפותו של נציבת הביקורת נגד שי ניצן: "אינו אומר אמת"

בלעדי • מתקפה חסרת תקדים ויוצאת דופן על פרקליט המדינה שי ניצן. המאשימה: נציבת הביקורת על הפרקליטות. במכתב ששולחת הערב השופטת בדימוס הילה גרסטל ליועץ המשפטי לממשלה, היא טוענת שניצן העביר ליועץ דיווח רצוף סילופים ואי אמירת אמת בפרשת מינוי הפתולוגית שכתבה חוות דעת בתיק רצח תאיר ראדה

עד היום, השופטת בדימוס הילה גרסטל די החרישה אל מול המאבק שניהלו נגדה עובדי הפרקליטות, שאף פעם לא קיבלו את גוף הביקורת כלגיטימי. לא עוד.

 

מה ששינה את כללי המשחק הוא הרגע בו גם פרקליט המדינה, שי ניצן, עלה להתקפה אישית נגדה - נגד גרסטל. במכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין תוקפת גרסטל בחריפות את ניצן, ומאשימה אותו באי אמירת אמת ובחוסר תום לב.

 

מה שפוצץ הכל היה הדוח בו כתבה על הדרך בה ניהלה הפרקליטות את ההליך המשפטי נגד הפתולוגית ד"ר מאיה פורמן, לאחר שזו שנבחרה כדין במכרז לתפקיד בכיר במכון לרפואה משפטית. הפרקליטות התנגדה בגלל ביקורת מקצועית קשה ביותר, שמתחו עליה השופטים בתיק זדורוב של תאיר ראדה; פורמן בזמנו סיפקה חוות דעת לסנגוריה לפיה בניגוד לעמדת התביעה, בזירת הרצח נמצאו ממצאים המעידים כי ראדה הותקפה בסכין משוננת ולא בסכין יפנית כפי שמתואר בכתב האישום. ביום רביעי, אגב, יכריע העליון בערעור על הרשעת זדורוב.

 

 

רומן זדורוב. זירת הרצח במרכז המחלוקת
 

רומן זדורוב. זירת הרצח במרכז המחלוקת(חדשות 10)

 

בדוח המיוחד, מותחת גרסטל ביקורת חריפה על הפרקליטות - זאת לאחר שנציגתה ביקשה לשנות תצהיר של ראש המכון חן קוגל שתמך בעמדת פורמן בתיק זדורוב, ובמינויה לתפקיד במכון. נציגת הפרקליטות טענה שחוות דעתו היא שערוריה, שכן על המדינה לדבר בקול אחד; קוגל עמד על כך שהתצהיר יישאר כמו שהוא.

 

בעקבות הדוח של גרסטל כתב פרקליט המדינה כתב מכתב חריף ליועמ"ש, שבו טען כי ההכרעה של גרסטל ניתנה שלא כדין, ובניגוד לסמכותה. לדבריו, הפרקליטות פעלה מטעמו של היועמ"ש, שנמצא מחוץ לטווח הביקורת של גרסטל. אך כאמור, נפשה של גרסטל קצה מהקמפיין הממושך והיא שלחה מכתב ליועץ שספק אם נשלח חריף ממנו במערכת המשפטית נגד פרקליט המדינה.

 

"המאמץ האדיר שמושקע על ידי פרקליט המדינה בביטול הכרעתי שבנדון", כתבה גרסטל, "אמור להדאיג את מי ששלטון החוק חשוב לו".


גוף הביקורת אינו אמור לעסוק בשיקול דעת משפטי של הפרקליטות אלא בתקינות הליכיה. ניצן טוען במכתבו כי גרסטל חרגה מתפקידה, גם בכך שביקרה שיקול דעת משפטי של הפרקליטות. על כך משיבה גרסטל: "אין מנוס מהמסקנה שמדובר בניסיון, אחד מני כמה, להימנע ולמנוע ביקורת. העלאת טענה של 'שיקול דעת משפטי', אך ורק כדי להימנע מביקורת בנסיבות אלו, נגועה בחוסר תום לב".


נזכור רק על מי נאמרות המילים הקשות הללו: על פרקליט המדינה.

 

נציבת הביקורת על הפרקליטות, הילה גרסטל
 

נציבת הביקורת על הפרקליטות, הילה גרסטל(חדשות 10)

 

על עצם הטענה כי המדינה צריכה לדבר בקול אחד, כותבת גרסטל כי הדברים מבוססים על שקר של פרקליט המדינה, לא פחות. לדבריה קוגל כלל לא היה עד מטעם המדינה. "עמדה זו של פרקליט המדינה מדאיגה ביותר... ד"ר קוגל לא היה עד מטעם המדינה, בא כוחה של ד"ר פורמן הוא שביקש זימונו להעיד".

 

גרסטל טוענת כי ניצן משחק משחק כפול: מצד אחד מתחבא מאחורי וינשטיין שנמצא כביכול מחוץ לתחום הביקורת, ומצד שני משתף פעולה עם פרקליטים שמחרימים את הגוף ובכך מפרים את הוראות היועמ"ש.


"ההסתתרות מאחורי גורמים שאינם מבוקרי נציבות הביקורת, מסתמנת כאחת הטכניקות שאימץ פרקליט המדינה כדי להימנע מביקורת. הגיעה העת לומר באופן נחרץ כי אין זה סביר ואין זה מקובל שפרקליט המדינה יפנה מחד גיסא חדשות לבקרים ליועץ המשפטי לממשלה ולשרת המשפטים, בבקשות להגנה לכאורה מפני הנציבות, תוך נסיונות חוזרים ונשנים להצר את צעדיה שלא לומר למנוע את פעילותה כליל, ומאידך גיסא יהיה שותף גם באופן אישי וגם כמנהל להתעלמות בוטה, עקבית וממושכת של הפרקליטות מהוראות היועץ", כותבת גרסטל.


בקרוב תפרסם שרת המשפטים תזכיר חוק שמסדיר את גוף הביקורת על הפרקליטות. אלא שזה כבר יהיה אחרי שמקימת הגוף איבדה אמון - פשוטו כמשמעו - בפרקליט המדינה.

 

ארגון הפרקליטים: "גרסטל איבדה את העשתונות"

 

מארגון הפרקליטים נמסר בתגובה: "האופן בו בחרה הנציבה להשתלח בפרקליט המדינה ובפרקליטות כולה מצביעה לדעתנו על איבוד עשתונות מוחלט וחציית קוים מצד עובדת מדינה בכירה נגד מערכת שלטון החוק. ההתנצחויות וההתכתשויות שמנהלת הנציבה נגד הפרקליטות בחודשים האחרונים, כמו גם העוינות העולה בבירור ממכתב זה אינם מאפשרים לה להמשיך בתפקידה, הדורש אובייקטיביות ויחסי עבודה תקינים עם מבוקריה".