BETA

08.12.2015

22:18

נושאים חמים

יוסי כהן, ראש המוסד הנבחר, פורש את משנתו: "לא תמיד המוסד היה בחלומותיי"

לא הרבה אנחנו יודעים על הרקע, קורותיו ומעלליו במוסד, של מי שבקרוב מאוד יעמוד בראש הגוף הזה - יוסי כהן. הערב רואה אור נאום פנימי שהעניק כהן לפני כשנה בישיבה התיכונית "אור עציון", שליד אשקלון, שם התחנך. כהן מספר לתלמידים שם על המעבר החד מהחינוך התורני בישיבה, לשורות המוסד, מתאר (עד כמה שאפשר) את המבצעים המורכבים באירגון שבהם לקח חלק, ופורש את תפיסת עולמו. היכרות עם האיש שיעמוד בקרוב בראש ארגון הביון החשוב ביותר בישראל

"קראו לי בעתונות, בדרך כלל כשהיו אירועים בתוך המוסד או מחוצה לו,  י'. ואני הייתי י' לאורך הרבה מאוד שנים".

 

אי אפשר לדבר על ראש המוסד החדש יוסי כהן בלי להתייחס לכור מחצבתו האידיאולוגי, ישיבת אור עציון של הרב הציוני דתי הנערץ, ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן. בדיוק לפני שנה הגיע מי שנבחר אתמול לראש המוסד החדש לאותה ישיבה, והעניק לצעירים הנרגשים הצצה אל תפיסת עולמו הבטחונית - ואל סיפורו האישי.

 

"הישיבה הזאת מביאה בשורה שלא הייתה אז... מביאה בשורה ציונית יוצאת דופן", אומר כהן, "הרב דרוקמן, שהכרתי אותו אז כראש הישיבה, דיבר על שלושה ערכים - תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל, ולפעמים הסדר הוא הפוך. על כל החשיבות המשולשת של הדבר הזה אנחנו גדלנו בדיוק כמוכם, ולדבר הזה יש כאן איזה שהוא משמעות מאד גדולה".

 

 

ראש המוסד החדש, יוסי כהן
 

ראש המוסד החדש, יוסי כהן(חדשות 10)

 

"אני בכלל ירושלמי במקור אני חניך בני עקיבא סניף מרכז, יליד רחביה", סיפר לתלמידי הישיבה. "בחנוכה לפני 39 שנה, אני והדינוזארים ביחד הגענו לאור עציון. הישיבה היא חוויה יש דברים שהצטיינתי בישיבה. הייתי מצוין בכדורסל... הרצף החינוכי מהיום שבו אתה נולד, דרך בית הספר הדתי שלך, דרך בני עקיבא חוצה את הישיבה התיכונית, יוצא לגרעין נחל דתי של חינוך...

 

"ואז קורית איזה תפנית בעלילה, המוסד מגיע אליי ובמלים פשוטות מגייס אותו לשורותיי. ומתגייס להיות לוחם במוסד. לא תמיד הדבר הזה שנקרא המוסד היה חלק מחלומותיי. כילדים גם אתם קוראים על עלילות, סרטים, אגדות, מבצעים חשובים".

 

רבני ותלמידי אור עציון זכו גם לסקירה בטחונית פרטית, אותה הגדיר כהן ככזו שהעניק לממשלה שבועיים קודם - וכזו שתהיה נכונה לחמש השנים הבאות.

 

"האיום הגרעיני האיראני חייב להיות בראש סדר העדיפויות הישראלי והעולמי", אמר. "האיום של מלחמה קונבנציונלית יורד. קרבות שין בשין (שריון) לא צפיים להתפתח בחמש השנים הקרובות, אין גם מול מי. צבא סוריה לא קיים כמעט, הירדנים לא ילחמו בנו, וחיזבאללה, להם אין שריון. מצרים היא מדינה עם הסכם שלום שאני מקווה שתייצר יציבות ולכן לא תלחם בנו כמדינה מול מדינה כמו שהיה בשנים קודמות. לכן האיום של מלחמה קונבנציונלית רגילה, שאין בה גרעין וטילאות מורכבת, יורדת".

 

 

לוחמי חיזבאללה ברכס קלמון.
 

לוחמי חיזבאללה ברכס קלמון. "אין להם שריון"(רויטרס)

 

מה שכן הולך ומתגבר, אמר כהן, הוא האתגר של המלחמה האסימטרית: "אנחנו באים עם טנקים מרכבה, טילאות מדויקת, ומולנו בעצם עומדים רק ארגוני טרור - מה שמאוד מקשה על היכולת להכין את צה"ל למלחמה".

 

ראש המוסד הבהיר גם את עמדתו לגבי היותו של צה"ל הצבא הכי מוסרי בעולם. "ראש הממשלה אמר 'אנחנו משתמשים בטילים להגן על אזרחינו, והם משתמשים באזרחים כדי להגן על הטילים'. כי הם יודעים שבכל מקום שנראה בעין, צה"ל שלנו שהוא בוודאות הצבא הכי ערכי בעולם והוא בוודאות הצבא הכי מוסרי בעולם. אין בכלל דיון בעניין הזה".


צילום הווידאו: מושיקו חפץ