BETA

15.11.2015

23:49

נושאים חמים

נפגעים: העבריינים חיסלו את אשתו של אלכס לאוטין, ואיש לא מושיט לו יד

אלכס לאוטין היה בעל ואב מאושר, כאשר חייו השתנו בבת אחת, עם ירייה שהביאה למותה של אשתו מרגריטה על חוף הים, במהלך נסיון חיסול בעולם התחתון. מאז, נאבק אלכס לא רק ובקשיים לגדל ילדים, אלא גם במוסדות המדינה - המעמיסים קשיים וביורוקרטיות, לא מאפשרים לו לקבל סיוע, ואינם נותנים גישה אפילו לחומר החקירה על הרצח

"מאז, לא הגעתי לפה... הבת שלי...".

 

אלכס לא היה בבת ים כבר שבע שנים, מאז אותו יום שבו איבד את אשתו ריטה על חוף הים.


הם הגיעו עם שני הילדים לבילוי תמים של קיץ, הרי צריך להעסיק שני תינוקות - בת שלוש ובן שנה, וְהצטלמו לתמונה שנשארה מזכרת אחרונה. משפחת לאוטין נקלעה לחיסול חשבונות בין כְּנוּפְיוֹת עבריינים שישבו במסעדה הסמוכה. ריטה נורתה מכדור אחד מדויק.


שבע שנים חלפו מאז וְאלכס הוא מה שמכונה, נפגע עבירה. נפגעי עבירה הם כּל אותם אזרחים שנפגעו בגלל עבירות של אנשים אחרים. הם יכולים להיקלע לאירוע פלילי, לזירת רצח, לתאונת דרכים קטלנית. דברים שלצערנו יכולים לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו מדי יום - והם קורים. מה שמצפה להם לאחר מכן, כולל לא רק שיקום ארוך - אלא גם מלחמה על זכויותיהם שאינן מובנות מאליהן.

 

 

אלכס לאוטין בבית המשפט, אחרי רצח אשתו
 

אלכס לאוטין בבית המשפט, אחרי רצח אשתו(רוני שיצר, יח"צ)

 

בשבועות האחרונים חזרנו אל נפגעי עבירה שאולי זכורים לכם, אנשים שחייהם סטו ממסלולם בבת אחת - ונאלצים להתמודד מול הרשויות ומול החיים.


חוק זכויות נִפְגֶעֶי עבירה חוקק ב-2001, אבל בפועל נדרש זמן רב מאוד כדי להכניס אותו לתוקף, לא מעט בזכות "מרכז נגה" שהוקם כדי ללוות נפגעי עבירה, שעד אז היו נטולי זכויות כלשהן.


בתחילה המאבק היה בַּמישור המשפטי, כדי שמשפחות הנפגעים יהיו חלק מההליך הפלילי. אבל זכויות אחרות, למעט קצבת שארים - אין להן.

 

המקרה של משפחת לאוטין סימן את קו פרשת המים בין שאר מעשי הרצח, שאחריהם נותרו הקורבנות לבדם מול המערכת, למקרה של אלכס, שנשאר לבדו עם שני תינוקות ובלי סיוע. אנה, אמה של ריטה, עברה להתגורר על יד ספיר וגיא - היום בני 12 ו-9, שהזיכרון של אמם מעומעם ונוכח בעת ובעונה אחת.

 

באירופה ובארצות הברית יש תוכניות מסודרות לנפגעי עבירה. קרנות שבעזרתן מקבלות משפחות הנפגעים מענקים וסבסוד שירותים למשך חייהם, כדי שיוּכלו להשתקם. בארץ, הדבר כמעט לא קיים. אלכס ניצב בזמנו בחזית המאבק למען זכויותיהן של משפחות הנרצחים והנרצחות, אבל היה חייב לדאוג גם לפרנסת המשפחה החסרה שלו.

 

 

אלכס ומרגריטה לאוטין
 

אלכס ומרגריטה לאוטין(רפרודוקציה)

 

ב-2011 נכנסו לתוקף תקנות סיוע לנפגעי עבירה, הכוללים תשלום חד פעמי בסך 5,000 שקלים ועזרה בטיפול נפשי למשך שנתיים בלבד, ורק במקרה של עבירות המתה. למרות המאבק של אלכס, הוא לא זכאי להטבות האלה, כי הן חלות רק מ-2011 עשרה ואילך, וְלא רטרואקטיבית.


מלבד המאבק על זכויותיו מנהל אלכס גם מאבק משפטי מול המשטרה. רונן בן עדי שרצח את מרגריטה נידון למאסר עולם, שמעון סבח שסייע ברצח נידון לשבע שנות מאסר. השניים, שהגיעו חמושים באקדחים וקסדות וירו לכל עבר, ניסו לפגוע באנשים המזוהים עם ארגונו של אברג'יל, ומאוחר יותר התברר שכּל העת בלשי המשטרה היו בחוף הים, עקבו אחר העבריינים, אך לא מנעו את הרצח. אבל החומר הזה חסוי וְאלכס, שמנסה להגיע לחקר האמת, נתקל בחומה בצורה של שתיקה.