BETA

11.11.2015

22:17

נושאים חמים
שרת התרבות רגב
שרת התרבות רגב,
חדשות 10

יומן הג'ובים במשרד התרבות נחשף; מירי רגב על וינשטיין: "איזה זבל"

תחקיר • מסמכים שהגיעו לידי חדשות 10 חושפים תפקידים שייעד, לכאורה, ראש המטה של שרת התרבות, מירי רגב, לפעילים בכירים בליכוד וחברי מרכז. במקביל, הקלטה של השרה לאחר שהיועמ"ש מנע ממנה לשלול תקציבים מתאטרון אל-מיאדן חושפת את דעתה עליו ועל אנשיו: "עשו עלינו סיבוב החארות". רגב בתגובה: "לא זוכרת אמירה כזו, אני מעריכה ומכבדת את היועץ" • פרטים נוספים יפורסמו בתוכנית "שישי" בערות 10

בתוך יומן עב כרס, בכתב לא ברור, מצוין שמו של פעיל ליכוד בעל השפעה ולידו הג'וב, שבו הוא חושק או התפקיד שמתכננים לו. בעט כדורי נמתח קו בין שם הפעיל בעל ההשפעה לבין התפקיד המבוקש. בין הג'וב לבין הפעיל מחבר רק קו אחד. כך, אם תרצו, נראית לכאורה השיטה הפוליטית הישראלית כולה.

 

מסמכים והקלטות שהגיעו לידי חדשות 10 ונחשפו הערב (רביעי) חושפים את הג'ובים שייעד ראש המטה של שרת התרבות, מירי רגב, לפעילי ליכוד ואנשי מרכז המפלגה בשורות המשרד - וגם מה חושבת רגב על היועץ המשפטי לממשלה ועל אנשיו.

 

רגב לא תמיד אוהבת לשמוע ביקורת. יצוין כי בעקבות תחקיר ששודה על אודותיה בחדשות 10 הוביל לתביעה מצדה. הקלטה שהגיעה לידינו מצביעה על מקרה נוסף שבו יצא קצפה - על היועמ"ש, יהודה וינשטיין. אחרי שהחליט למנוע ממנה לשלול תקציבים מתיאטרון אל-מיאדן, זה מה שהיה לה לומר: "חבל שהיועץ המשפטי לממשלה נזכר שבועיים אחרי להוציא דיון שהיה אצלו לפני שבועיים. עשו פה סיבוב עלינו, אה, החארות שמה. 'וינשטיין אוצר התערבות רגב בתרבות'. הוא לא עוצר שום דבר. איזה זבל".

 

ראש המטה של רגב, איתן כהן, דמות וותיקה ומוכרת בקרב פעילי הליכוד, היה מהראשונים לזהות את פוטנציאל ההצלחה של מי שהפכה אחרי הבחירות האחרונות לשרה. הוא מלווה אותה מצעדיה הראשונים בסבך הפוליטי, ולדעת רבים יש לו גם מניות יסוד בהצלחתה בפריימריז האחרונים בליכוד. לידי חדשות 10 הגיעו רישומים המספקים הצצה נדירה לפועלו של כהן, שכיום משמש ראש מטה השרה במשרד התרבות והספורט.

 

מהרישומים עולה, למשל, מינויו של יגאל עמדי, פעיל ליכוד ותיק ולשעבר אש סניף המפלגה בירושלים, לראש המועצה לתרבות ואמנות. הג'וב התפנה לאחרונה כשחיים פרלוק שמילא את התפקיד במשך שנים פרש. עמדי צפוי להיכנס לתפקיד בכפוף למכרז. לפי יומן הפגישות של כהן, התקיימה פגישה בין רגב לעמדי, אולם לא ידוע מה קדם למה - הפגישה או ההחלטה על המינוי.

 

 

רגב על רקע
 

רגב על רקע "יומן הג'ובים" של ראש המטה שלה(חדשות 10, רויטרס)

 

דפדוף ביומן מוביל לשם אחר: אלי דוידי, גם הוא איש הליכוד, לו מייעד כהן את תפקיד עוזר מנכ"ל משרד התרבות והספורט. המינוי בוצע. בהמשך מופיע גם שמו של חיים יוספי, אחד מפעילי הליכוד הדרומיים המוכרים. ביומן הג'ובים של כהן שמו של יוספי מופיע תחת תפקיד הממונה על המוזיאונים והאומנות הפלסטית במשרד התרבות והספורט.

 

קצת מתחת לשמו של פעיל הליכוד יוספי, מתנוסס שמו של חבר המרכז איתי יפרח, בנו של פעיל ותיק במושבי הדרום, אותו מייעד לכאורה ראש המטה של רגב לתפקיד רכז התמיכות. לראש מנהל תרבות במשרד מיועדת לכאורה הגברת דפנה צורי רעייתו של חיים צורי, איש ליכוד וותיק וראש עירית קריית מוצקין. אלא שהמינוי נתקל בבעיות. היועצת המשפטית של משרד התרבות לא ששה לאשרו, והוא לא מתממש בסופו של דבר.

 

בהמשך מופיעים גם מינויים שמייעד כהן למועצות הציבוריות. אחד המינויים לכאורה לפי התכנון הוא של עו"ד הלנה שמחי, פעילת ליכוד מפתח תקווה. מינוי מתוכנן נוסף הוא של אביהו סופר, אימת הפוליטיקאים בליכוד, פוקד ענק של קבוצת הקבליסטים מפ"ת. בלשכת השרה רוחשים לו כבוד רב, ולפחות לפי יומן הג'ובים של כהן, הוא חפץ לכאורה גם ביקרו של הקבסליט האדוק השחקן סשה דמידוף. דמידוף, לטענתו, לא היה מודע לרצון למנות אותו לחברות במועצת הקולנוע.

 

 

היועמ
 

היועמ"ש, יהודה וינשטיין(חדשות 10)

 

לפעיל המרכזי מנואל וייס, המוכנה "מנו", בפי הליכודניקידים מיועד עפ"י היומן תפקיד במועצת המנהלים של הספריות הציבוריות. ולפעילי הליכוד הדרוזים ריקאד חיר אדין וזהאר דהר מיעד כהן תפקידים במרכז לקידום התרבות הדרוזית.

 

יש להבהיר כי החוק לא אוסר לחלוטין מינוי של אישים עם זיקה פוליטית לתפקידים בשירות הציבורי, ואולם מה שנבחן בין היתר זו מידת ההתאמה, הכישורים הייחודיים ואלה יחד אמורים לעבור אישור של יועצים משפטיים, ולעיתים גם הליכי מכרז. כמו כן, תהליך מינויי נציגים למועצות הציבוריות לוקח זמן. חלק מהמועצות צריך למנות כמקשה אחת תוך הסכמה עם משרדי ממשלה וגופים נוספים, ולכן רבות מהתוכניות שמופיעות ביומן לא יצאו אל הפועל, לפי שעה.

 

תגובות

 

תגובת השרה רגב ואיתן כהן: "השרה מחוייבת למינויים על פי החוק. כל מינוי עובר את אישור היועץ המשפטי של המשרד על פי הנהלים והחוק. הערוץ פנה לתגובתי בדבר הקלטה שבה נאמרים דברים קשים על היועץ ויינשטיין. לא שמעתי אותה ואינני זוכרת שאמרתי אמירה זו. אם אכן הדברים נאמרו, הם נאמרו בעידנא דריתחא ואין באמירה זו, אם אכן נאמרה, לשקף את עמדתי ואת תחושותיי כלפי היועץ שאותו אני מעריכה, מכבדת ומוקירה. התקשרתי אליו והתנצלתי בפניו על אמירה זו ככל שנאמרה. השרה מבקשת לציין שהיא מנהלת תביעת דיבה נגד ערוץ 10 ועל הערוץ להודיע זאת כגילוי נאות בפתח הדברים".

 

יגאל עמדי מסר שהוא "לא יכול לאשר או להכחיש". אלי דוידי אמר כי הוא "אינו פנוי להגיב". חיים יוספי אמר שהוא "לא חבר בליכוד ולא מועמד לשום תפקיד". איתי יפרח אמר כיהוא "פעיל ליכוד, אבל אינני מועמד לשום תפקיד".

יואל ישורון מסר: "לא ידעתי על הכוונה למנות אותי לתפקיד כזה או אחר". ג'ומעה אזברגה מסר: "אולי רצו לתת לי תפקיד, אינני יודע. יש לי חבר אחר שהוא מועמד". אביהו סופר אמר כי הוא אינו "מתייחס לחיי הפרטיים. לגבי סשה דמידוב - ממליץ שתפנו אליו".

 

 


 

גילויים נוספים על התנהלותה של השרה רגב ב"שישי" עם אלון בן דוד וטלי מורנו • שישי, 20:00 בערוץ 10