BETA

07.09.2015

23:17

נושאים חמים

ניצב אדרי: "היו יותר מדי אירועים"; מפקד המרחב: "לא היה אכפת לו"

בלעדי •תמלילי העדויות שהגיעו לידי חדשות 10 חושפים את חילופי ההאשמות בצמרת המשטרה סביב המחדל במצעד הגאווה. מפקד המחוז הפיל את האחריות על מפקדי המרחבים ("המשימה היתה ברורה"). מפקד המרחב גלגל את האחריות בחזרה לאדרי. ומה עם שליסל? "אמרו שאין מידע קונקרטי"

ניצב אדרי: "מפקד מרחב ציון (חביביאן) אמר לי לגבי מצעד הגאוה שמתאים שאחד ממפקדי המרחבים יקח את זה, אך חשבתי שזה לא מתאים לזה ונבדוק את זה לאחר מכן"

הטראומה של משטרת מחוז ירושלים בעקבות מסע הרצח במצעד הגאווה הפכה למסע האשמות. יממה לאחר פרסום דוח ועדת הבדיקה המשטרתית של המחדל שהוביל למותה של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, נחשפות הערב (שני) עדויות קציני המשטרה. בעדויות שהגיעו לידי חדשות 10 הקצינים הבכירים מטיחים זה בזה האשמות בכשלים שהובילו למחדל במצעד.

 

ב-10 באוגוסט הגיע להעיד בפני הוועדה מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, שהומלץ לרשום לו הערה פיקודית בלבד, והחל במסע ההאשמות. "ביום ה' (יום הרצח) היו 9 ארועים גדולים בתחום המחוז ובמסגרת כלל הארועים אנחנו רואים שיש לא מעט ארועים חוצי מרחבים", הוא סיפר. "חשבתי לנכון שהאירועים מושכים את מפקד המחוז ללא מעט משימות סרק שלא מאפשרת לנהל את המחוז. לכן, לטעמי, אם זה לא נושק בשלושה-ארבעה מרחבים ואירוע רגיש וגדול, אז מפקד מרחב יכול לנהל את זה, בדוד, במוריה או כל מרחב אחר, בטח אם מדובר בקצינים בכירים בדרגת ניצב-משנה או תת-ניצב".

 

בעדותו הטיל מפקד מחוז ירושלים את כובד האחריות למחדל על כתפיהם של מפקדי המרחבים: "ממש באותו יום יש מבצעים רבים, בריכת הסולטן, מוזיאון ישראל, בית הנשיא, עמק הצבאים ועוד. במסגרת זאת עלה מצעד הגאווה. בהמשך לנוהל החדש שאל אותי קצין האג"מ לגבי מצעד הגאוה, חשבתי שזה צריך להיות ברמת מרחב ולא מחוז, וחשבתי שזה צריך להיות ב'העברת מקל' בין שני המרחבים ולא מפקד מרחב ממונה כמו הנוהל החדש כי הנוהל לא לגמרי מגובש... אגב מפקד מרחב ציון (חביביאן) אמר לי לגבי מצעד הגאוה שמתאים שאחד ממפקדי המרחבים יקח את זה, אך חשבתי שזה לא מתאים לזה ונבדוק את זה לאחר מכן".

 

 

מפקד מחוז ירושלים אדרי אחרי הדקירות במצעד.
 

מפקד מחוז ירושלים אדרי אחרי הדקירות במצעד. "היו מבצעים רבים באותו יום"(חדשות 10)

 

ניצב אדרי: "עלה נושא שליסל שהשתחרר. שאלתי מה יש לגביו, אמרו לי שאין מודיעין קונקרטי. אמרתי שברגע שעולה לגביו מודיעין לעדכן. כתבתי שהכול באחריות ראש ענף מודיעין"

 

מי היה צריך לבצע את העיכוב של שליסל?
אדרי: "בסוף מפקד הארוע צריך לעשות את זה. לגבי ימ"ר- לטעמי, היה בארוע שותף מלא. מפקד ימ"ר נושא באחריות על כל מה שעושים אנשיו".

 

מעצרו של שליסל אחרי הדקירות במצעד. אדרי:
 

מעצרו של שליסל אחרי הדקירות במצעד. אדרי: "אמרתי, אם יש צורך תתייעצו עם היועמ"ש"(רויטרס)

 

נצ"מ דוידיאן: "זה אירוע מחוזי עם כוחות מחוזיים, יש גורמי ימין, חרדים ועוד. ברגע שהעבירו את הפיקוד והשליטה למרחבים, המחוז כאילו לא היה אכפת לו ולא התייחס"

 

נצ"מ חביביאן: "הייתה רשימה של פוטנציאליים ביניהם שליסל"
- מי היה צריך לטפל בזה?
נצ"מ חביביאן: "מבחינתי ברור שראש ענף מודיעין המחוזי אחראי על זה.. מבחינה מבצעית זה הוטל על הימ"ר באופן ברור"

ניצב אדרי המשיך וטען: "עשיתי את הדיון הוצגו התוכניות והמודיעין ונתתי הנחיות. עלה נושא שליסל שהשתחרר. שאלתי מה יש לגביו אמרו לי שאין מודיעין קונקרטי. שאלתי אם התבטא או אמר משהו אמרו לי שלא... באישור תוכניות הנחיתי לבדוק 3 שנים אחורה בכל התחומים ובמיוחד לגבי שליסל. שם היה דיון זוטא ואמרתי שברגע שעולה לגביו מודיעין לעדכן. שאלו שם מה הסמכות שלנו לעכב אותו, הרי לפי בג"ץ אם אין מידע קונקרטי אסור לעכב. אמרתי שמבחינתי, אם יש צורך תתייעצו עם היועמ"ש. מבחינתי לעכב או לעצור אותו או לקחת אותו כאובייקט מפוקח ואם יש בעיה תחזרו אלי. אמרתי מבחינתי הבחור הזה לא מתקרב נקודה. כתבתי שהכול באחריות ראש ענף מודיעין... שרואה את התמונה הכוללת ואיתו אני מדבר הכי הרבה בכל מה שקשור למידע שנכנס... הוא לא היה צריך לעדכן כל שעה על מצעד הגאווה, אך המשימה היתה ברורה".

 

כשבוועדה ממשיכים להקשות על מפקד המחזו, הוא מוסיף עוד קורבן למתקפה.

אדרי: מבחינתי למפקד מרחב יש אחריות כוללת על כל עבודת המטה כולל מודיעין

שאלה: שני המרחבים אמרו לכל אורך הפיקוד שנאמר להם שזה לא אחריות שלהם אלא של הימ"ר או ר' ענף מודיעין

אדרי: אם יש מפקד שאמר להפנות לר' ענף מודיעין והוא לא אחראי אז הוא לא רשאי להיות מפקד במשטרה. אם מפקד שהאחריות אצלו והוא מעביר חזרה למחוז זו בעיה. אני מבין שאנשים במגננה אבל אי אפשר להמציא את הנוהל לא ברור לי איך מפקד מרחב הבין שהאיסוף לא באחריות שלו. זה לא ברור לי.

שאלה: מי מבחינתך היה אמור לבצע את העיכוב הזה? (של שליסל)

אדרי: "בסוף מפקד הארוע צריך לעשות את זה, ואם יש שני ממרי"ם אני לא נכנס. בשביל זה יש ראש ענף מודיעין שיתכלל מי צריך לעשות מה... הם (מפקדי המרחבים דוידיאן וחביביאן) צריכים לפקח על זה וזו אחריות שלהם. לגבי ימ"ר- לטעמי, היה בארוע שותף מלא. מפקד ימ"ר נושא באחריות על כל מה שעושים אנשיו.

 

 

נצ
 

נצ"מ דוידיאן(חדשות 10 (ארכיון))

 

ארבעה ימים קודם לכן העיד בפני הוועדה ניצב-משנה קובי דוידיאן, הקצין הבכיר ביותר שהוועדה החליטה שיש להדיחו. הוא תיאר: "לפני המצעד היינו עסוקים מאוד בנושא בית"ר ירושלים והאירועים בבלגיה. באותו יום היו במרחב 12 אירועים. זה השפיע מבחינת קשב וסד"כ - 2 משמרות מחאה מול בית המשפט העליון, בית ראש הממשלה, הריסת מבנה, אירועי ט"ו באב, כלייזמרים, דודו טסה, אירועי בית הנשיא, הופעה של ריטה במוזיאון ומספר תהלוכות של הכנסות ספרי תורה וכן יום חמישי של קיץ פתוח".

 

כמה דקות לאחר מכן עובר דוידיאן להאשים את ראש הפירמידה: "המצעד תמיד היה בפיקוד מפקד המחוז. קצין אג"מ שלי התקשר אליי ושאל האם יש מצב שאני לוקח את המבצע עליי. זה קומם אותי ואמרתי - אין מצב. זה אירוע מחוזי עם כוחות מחוזיים, יש גורמי ימין, חרדים ועוד. ברגע שהעבירו את הפיקוד והשליטה למרחבים, המחוז כאילו לא היה אכפת לו ולא התייחס".

 

בניגוד לדוידיאן, לתת-ניצב אפי חביביאן יש קורבן אחר - היחידה המרכזית של מחוז ירושלים: "הימ"ר האחראי כמשימה כמו כל שנה על איתור החשודים והטיפול בהם. הייתה רשימה של פוטנציאליים ביניהם שליסל... בהיבט המודיעיני הוצג באישור תוכניות ששליסל שוחרר וזה היה אמור להיות תפקיד של מודיעין מחוזי. הועלו 6 שמות ביניהם שליסל". כשנשאל מי היה צריך לטפל ברשימה, הוא השיב: "מבחינתי ברור שראש ענף מודיעין המחוזי אחראי על זה.. מבחינה מבצעית זה הוטל על הימ"ר באופן ברור".

 

שירה בנקי ז
 

שירה בנקי ז"ל(באדיבות המשפחה)

 

הערה פיקודית למפקד המחוז, מפקד מרחב מוריה הודח

 

אתמול פרסמו המשטרה והמשרד לביטחון הפנים את מסקנות ועדת החקירה שבראשה עמד מפקד מחוז ירושלים לשעבר. על פי הדוח שהוגש לממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, והשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הוועדה המליצה על הדחתם של שבעה קצינים ושוטרים, לצד רישום הערות פיקודיות לבעלי תפקידים במשטרה.

 

הוועדה המליצה לרשום הערה פיקודית למפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יק) אדרי, ולמפקד מרחב ציון, תת-ניצב אפי חביביאן. הקצין הבכיר ביותר שיודח הוא מפקד מרחב מוריה, ניצב-משנה קובי דוידיאן. הוא לא יקודם במשך חמש שנים ולא ישמש בעתיד בתפקידים פיקודיים, נוכח אחריותו הטריטוריאלית והפיקודית על הצומת שבו אירע הרצח, על התנהלות הכוחות שפעלו תחת פיקודו. הערות פיקודיות יירשמו גם לקצין אג"מ של מרחב מוריה, סנ"צ שלמה בכר, ולקצין אמ"ן של מרחב ציון, רפ"ק יצחק שמעיה.

 

עוד הומלץ להעביר מתפקידם את ראש ענף מודיעין במחוז ירושלים, סגן-ניצב דורון משה, ראש הזרוע המבצעית בימ"ר, סגן-ניצב שי הללי, ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב מוריה, רב-פקד צחי חלפון, ראש מרכז דיווח ותיאום, רב-פקד דורון שלום, מפקד מקטע ב' בציר התהלוכה, פקד אולג גולנד, וכן שוטר משמר הגבול שעמד בחסיסה ברחוב וושינגטון.