BETA

04.08.2015

10:30

נושאים חמים

היחס החרדי למצעד: "שהרוצח יירקב בכלא, אבל המצעד עדיין תועבה"

האם "האווירה" החרדית היא זו שהביאה למעשהו של ישי שליסל במצעד הגאווה, שם רצח את הנערה הירושלמית שירה בנקי? לאו דווקא. קודם כל, אם תקראו בעיתונים החרדיים השמרניים, כלל לא היה רצח כזה (או מצעד). ובכלל, את האמפתיה הקהילה הגאה תצטרך לחפש במקומות אחרים

כבר שלושה ימים שכולם מדברים על "האווירה", שהובילה לרצח שירה בנקי, ורומזים לכיוון ההנהגה החרדית שהסיתה ושכחה את הציווי 'לא תרצח'.

 

חיים וינגרטן עובד כבר 26 שנה בזק"א. ביום חמישי הוא היה בתפקיד והגיע לזירה דקות אחרי ששליסל שלף את הסכין. "לא ידעתי שהדוקר חרדי. לא העליתי במוחי שיש מושג כזה 'חרדי דוקר'", הוא אומר, "אין כזה דבר חרדי דוקר. אתה יודע כמה חיים מצילים חובשי כיפות? לי אתה אומר 'לא תרצח'? לי?".

 

ברדיו קול ברמה, הרדיו שמזוהה עם הציבור החרדי הספרדי, מתארח כמגיש ישי כהן, כתב באתר החרדי "כיכר השבת". "זו הזדמנות להראות לחילונים מה הם עושים לנו. זוכרים את דניאל מעוז, המתועב שרצח את שני הוריו?", הוא שואל בראיון את בן שיחו לאוזני מאזיניו, "תאר לך שהיינו נותנים כותרת 'חילוני אשכנזי מצביע 'יש עתיד' רצח את שני הוריו'".

 

>> אבישי בן חיים: מה הטריף את שליסל?

 

אחר כך יגיד: "היום כשאתה הולך ברחוב כמונו, מסתכלים עליך כאילו עוד שנייה אתה בעצמך שולף סכין מהחליפה - וכל זה בגלל חולה נפש אחד שיש לו זקן ופאות. עובדתית, לא הסתנו, לא יצאנו להפגנות, לא קראנו לשפיכות דמים. היתה פשוט התעלמות. יצאה הוראה ברורה לא להפגין נגד מצעד הגאווה, כדי שהנוער לא ייחשף לזה. שלא ישאלו, 'אבא, נגד מה הפגנת?', כשהוא יחזור בשתיים בלילה".

 

 

השניות שאחרי אירוע הדקירה.
 

השניות שאחרי אירוע הדקירה. "יצאה הוראה ברורה לא להפגין"(חדשות 10)

 

כדי לברר את הטענה על ההתעלמות החרדית מהמצעד. כדאי לחזור מעט לקיצור תולדות הגאווה ויחסה של החברה החרדית אליה. זה קרה ב2002, כשהבית הפתוח החליט לצעוד בירושלים, מחלוקת התעוררה בין הרבנים כיצד להתייחס אליו. האם לחשוף את הנוער לעצם קיומו או להתעלם? אחרי מעט הפגנות בהשתתפות קיצונים בלבד, עברו לפוליטיקה, אפילו המועמד לנשיאות, שמעון פרס, התבטא אז נגד המצעד בירושלים בלחץ המפלגות החרדיות. לופליאנסקי היה ראש העיר.

 

"10 שנים שליסל היה בכלא ואף אדם לא עשה כלום"

 

אפילו שליסל עצמו, בראיון שהוא נתן לקוי הנעייס קצת אחרי שחרורו ולפני הרצח האחרון בא בטענות לרבנים ולציבור על חוסר הנחישות שלהם נגד קיום המצעד. "אני מצר על זה. צריכה להיות מחאה המונית", אמר, "זה מה שיגרום לזה שזה לא ימשיך. בהתחלה כל הציבור החרדי הפגין, אחר כך החבר'ה של מאה שערים, ואז גם הם התקפלו. יש כלל במלחמות - צריך דבקות במטרה".

 

באתר "כיכר השבת", מסביר ישראל כהן מדוע קוראים למצעד "מצעד התועבה" כבר שנים. "אני מניח שעכשיו זה מפריע על רקע ההקשר", הוא אומר, "אבל לא נכון להגיד שזה גרם למשהו. עובדה שבאותן 10 שנים ששליסל היה בכלא, לא היה אף אדם שבא לעשות את ההפגנות הללו. איך אתה רוצה שנקרא לזה?". ישי כהן מוסיף: "אנחנו הולכים ומגנים. ששליסל, רוצח מתועב, יירקב כל ימי חייו בכלא. זה לא אומר שניתן אפילו חצי אחוז גיבוי לאותם צועדים. הם תועבה ויישארו תועבה ותמיד יהיו תועבה. ככה קוראים להם בתורה".

 

הדבר הכי מדהים עולה מעיון בעיתונות החרדית הכתובה. העיתונות הזאת שמרנית יותר מהאתרים החרדיים, והיא אפילו לא מדווחת על הרצח. ​בעיתונים "המודיע", "המבשר" ו"יתד נאמן", יש כותרות על כל דבר פרט לרציחתה של בנקי. "מבחינת העיתונות החרדית, לא היה מצעד, לא התנגדו אליו, לא היו בעדו", אומר ישראל כהן, "לא נדקרו בו, וכתוצאה מכך היא לא נרצחה. לא היה כזה אירוע".