BETA

06.05.2015

00:45

נושאים חמים

מחדל המרפסות: "גינדי השקעות מסתירה מאיתנו מידע"

שנה וחצי מאז קרסו מרפסות בשני בנייני "גינדי השקעות" בחדרה, המאבק בין החברה לדיירים נמצא בעיצומו. מצלמות מוסף הצרכנות "ברקוד" חדרו לתוך הדירות בפרויקט וחשפו את מאחורי הקלעים של סיוט הדיירים – השיפוצים שהוסתרו, המהנדסים שהתריעו והייאוש הגדול: "אנחנו בני ערובה, שחררו אותנו"

לפני שנה וחצי רעשה המדינה בעקבות פרשת קריסת המרפסות בבנייני "גינדי השקעות" שבחדרה. בזמן שהכותרות והדיווחים כבר מזמן נגוזו, ביקש צוות מוסף הצרכנות "ברקוד" לשוב אל מי שעבורם החוויה עדיין חיה ובועטת, והתסבוכת הנפשית והכלכלית רחוקה מלהסתיים.

 

מבט חטוף על שני הבניינים שברחוב נחל פרת עשוי לגרום למתבונן לחשוב שאין כל קשר לגינדי השקעות. השלטים הוסרו, המדבקות אינן וכל רמז הקושר בינם לבין החברה הועלם לחלוטין. בינתיים, חתמו חלק מהדיירים על הסכם פשרה סודי עם "גינדי השקעות", בעוד שהיתר חשים עדיין בני ערובה בידי החברה.

 

אז כיצד הפכו שני הבניינים המבטיחים לסיוט של ממש? כדי להבין את השתלשלות האירועים, יש לחזור לתקופה שלפני דצמבר 2013. שבועיים לפני הקריסה, מינו דיירי הבניין המערבי מבין השניים מהנדס שנשכר כדי לסקור ליקויי בנייה סטנדרטיים. בבוקר שלאחר הקריסה בבית "התאום", המזרחי, נשלח המהנדס יואל בן עזרא כדי לתעד את השברים - ומגולל שורה של ליקויים בחוות דעת רשמית שהעביר להם, החל מכמות הברזל ועד לבנייה הפוכה.

 

 

שיפוצים בדירות של פרויקט
 

שיפוצים בדירות של פרויקט "גינדי השקעות". הדיירים לא ידעו(חדשות 10)

 

 

גינדי השקעות:
 

גינדי השקעות: "העבודות - למען הזהירות". מצלמות "ברקוד" בתוך הדירות(חדשות 10)

 

באופן מקומם, בן עזרא לא היה היחיד להצביע על בעיות בתהליך הבנייה. כש"גינדי השקעות" יזמו את הבנייה הם מינו קבלן מבצע בדמות החברה "אורתם מליבו". מנהל הפרויקט מטעם החברה, שרון אברהם, תועד ע"י הדיירים בעשרות שיחות, שבאחת מהן סיפר על המחדלים שנגלו לעיניו כבר עם הגעתו לשטח. לדבריו, הדוח שהעביר הלאה לנהליו נגוז - והבנייה נמשכה.

 

אחרי קריסת המרפסות 38 משפחות נקרעו מביתן, במה שרק סימן את תחילת משבר האמון מול "גינדי השקעות", משבר שהפך עד מהרה למלחמה של ממש. מצד אחד, החברה שמעוניינת לשפץ את הבניין מהר ככל הניתן ולהשיב את הדיירים, בניסיון להשכיח מה שקרה. מן העבר השני, המשפחות הנחושות שמגישות תביעה ומבקשות בחזרה את כספן. "מסתירים מאיתנו את מה שקורה בתוך הבתים שלנו", הם זועקים.

 

כשצוות "ברקוד" מצליח להיכנס לתוך חלק מהדירות, התמונה שמתגלה לעיניהם מפתיעה - קורות ברזל, לוחות פלדה מסיביים בפינת האוכל, חיזוק במסדרון, חיזוקים בחיבור של חדר השינה לשירותים ועוד. הדיירים לא קיבלו הודעה, הסבר או כל דבר אחר שיעיד על כוונת השיפוץ בתוך הדירות, אף על פי שבמשך חודשים הם מתחננים למידע.

הדיירים עדיין אופטימים

דיירי הבניין התאום עדיין מגובשים, מאוחדים ונחושים. מבחינתם, לסיפור הזה יש רק סוף טוב אחד, שבו "גינדי השקעות" תשיב להם את כספי הדירה והם יוכלו להניח את הסיוט מאחוריהם, לקנות בית אחר ולשוב לחיות בשקט שעליו חלמו כל כך. "שחררו אותנו, אנחנו בני ערובה", הם מתחננים.

 

אז מי אשם במחדל המרפסות הקורסות של "גינדי השקעות"? על מי האחריות? החקירה שמנהלת משטרת ישראל זה שנה עדיין לא הסתיימה, ובאמצע נמצאים הדיירים, שראו את חלומם הגדול מתנפץ לרסיסים לנגד עיניהם.

 

 

הריסות המרפסות שקרסו, דצמבר 2013
 

הריסות המרפסות שקרסו, דצמבר 2013(אלי לוי)

 

מ"גינדי השקעות" נמסר בתגובה: "עוד בחודש דצמבר 2014 ניתן על ידי הרשויות היתר אכלוס לבניין הראשון בו קרה האירוע והחלה החזרת הדיירים לבניין בטוח על פי התקנים המחמירים ביותר ובהשגחת המומחה מספר אחת בתחום, אינג' ישראל דוד. עד לחזרת הדיירים לדירותיהם שילמה גינדי, לפנים משורת הדין, 7,500 ש"ח לחודש למשפחה, ובמקביל שכרה גינדי עבורם דירות זמניות, מרוהטות, ומצוידות במכשירי חשמל חדשים. סך הכל השקיעה גינדי עד כה כ-30 מיליון ש"ח באירוע.

 

"מעל 90% מדיירי הבניין הגיעו עם גינדי להסדר כספי הוגן וחזרו לדירותיהם. מנגד קבוצת דיירים מהבניין השכן, בו לא אירע דבר, בחרו לתבוע את גינדי תוך כדי הכפשות והשמצות בכל האמצעים שלרשותם, לרבות במסגרת כתבה זו. קבוצה זו סירבה לאפשר לבצע את העבודות לשם חזרתם לדירותיהם ואם לא הייתה מפריעה, היו גם דירות אלה מוכנות לאכלוס. בכל מקרה, בשלב זה מבוצעות למען הזהירות עבודות גם בבניין שבו לא אירע דבר. עבודות אלו צפויות להסתיים בקרוב".

 

מחברת אורתם מליבו נאמר כי "העניין מצוי בהליכים משפטיים ובחקירת משטרה, אין באפשרות החברה להרחיב בעניין. לא ידוע על קיומו של דוח כנשאל וממילא שרון אברהם כלל לא היה באתר בשלב ביצוע עבודות השלד".