BETA

24.04.2015

01:33

נושאים חמים

מפקד חיל האוויר: "בלבנון לא משערים את עוצמת ההרס שתהיה במלחמה הבאה"

החזית הסבוכה מול איראן, הטעויות שנעשו ב"צוק איתן" והמלחמה המתקרבת מול חיזבאללה • בראיון לאלון בן דוד וחדשות 10 מזהיר מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל את נסראללה: "המערכה הבאה תהיה קשה מאוד, ההרס יהיה אדיר"

אמיר אשל הוא האלוף הוותיק והמנוסה ביותר במטה הכללי היום, וגם אחד הבולטים שבהם. כבר שלוש שנים שהוא מפקד על חיל האוויר וזו הפעם הראשונה שהוא מתראיין.

 

אחרי שנים בתפקיד שכלל לא מעט פעילות, החל מזו הגלויה ב"צוק איתן" ועד לזו שסמויה מעיני התקשורת, העניק אשל ראיון גלוי ופתוח לאלון בן דוד וחדשות 10.

 

כבר למעלה מעשור שחיל האוויר בונה יכולת לתקוף באיראן. משאבים אדירים הושקעו ולרגעים היה נדמה שישראל גם קרובה לקבל החלטה כזאת, אבל בסוף חיל האוויר לא הופעל, היכולות הגרעיניות של איראן נשארו על מקומן ועכשיו הן מקבלות גם לגיטימציה בינלאומית.

 

גם השבוע תרגלו שם מצב של מלחמה, ואם זה נראה לכם כמו מפעל תעשייתי - זה לא במקרה. ב'מצב מלחמה' נקראים כל חיילי הבסיס למפעל הפצצות כשהמטרה היא להוציא פצצה מוכנה מדי דקה וחצי בזמן אמת.

 

 

נשיא איראן רוחאני. מטריד את מנוחתו של אשל
 

נשיא איראן רוחאני. מטריד את מנוחתו של אשל(ללא קרדיט)

 

"אנחנו לא מתעסקים בתיאוריות, אנחנו ארגון פרקטי מעשי. צריכים לייצר כלים מעשיים רלוונטיים. אני אומר שלאורך שנים התחילו עם הפעילות הזאת, ואנחנו לוקחים אותה, מעדכנים אותה ומשכללים אותה. האם להפעיל אותה או לא? זו סוגיה רחבה יותר מהאמירה הצבאית, שמאפשרת דיון בסוגיה הזאת. החובה שלנו לייצר יכולת אמיתית. שלדרג המדיני בארגז הכלים חייב להיות כזה".

 

אשל התייחס למערכת הטילים S-300 שמכרה רוסיה לאיראן, ואמר כי היא מציבה אתגר משמעותי, אך גם עליה - ניתן להתגבר. "אין אתגר שלא ניתן לפיצוח, אבל מדובר באתגר מבצעי גדול. מדובר במערכת מאוד מתקדמת, שיא הטכנולוגיה הרוסית. יש לה כמה דגמים אבל היא מאוד מתקדמת אבל לא מדובר באמצעי שעשוי לשתק את היכולות שלנו".

 

אך למרות הדברים, לטענת אשל, הסכנה האמיתית נמצאת הרבה מעבר לטילים עצמם: "זו מערכת שנותנת לאויב לחוש שהוא חסין מפני תקיפות. אויב שמרגיש שהוא מוגן, גם אם זה לא בצדק, יהיה אגרסיבי הרבה יותר, פרובוקטיבי הרבה יותר ויעשה הרבה יותר פעולות מאתגרות בחסות ההגנה הזו. האויב עלול לעשות מהלכים מאוד לא רצויים".

 

"אני חושב שצריך להסתכל על איראן בצורה הרבה יותר רחבה מההסכם. איראן היא בלשון המעטה, גורם מאוד שלילי במזרח התיכון. ידה בכל, בכל מקום, היא נקאית רחוקה ממדינת ישראל, אבל קצות וטביעות האצבעות שלה הן קרובות מאוד אלינו. מאוד קרובות. ולכן צריך להסתכל על זה כמכלול כולל שהגרעין הוא חלק מהנושא. אין ספק שהמשמעות של יכולת גרעינית, יש לה משמעות מאוד כבדה".

 

 

מפקד חיל האוויר, אמיר אשל
 

מפקד חיל האוויר, אמיר אשל(חדשות 10)

 

אשל התייחס גם לחזית מול חיזבאללה באזור הצפון ואמר כי הוא זה שגורר את המלחמה הבאה. "אני חושב שחיזבאללה גורר את המלחמה הבאה ללחימה מאוד קשה אם יבחר ואנחנו נפגע בהם", אמר אשל.

 

"אזרחי לבנון שגרים בסמיכות למוצבי חיזבאללה צריכים לדעת שהם יצטרכו להתפנות הכי מהר שהם יכולים כי אנחנו נפגע בארגון גם במחירים של פגיעה בבלתי מעורבים. זה אזורים בסיסיים לכל דבר ואנחנו מזהירים מראש כי אנחנו יודעים מה מסתובב שם. גם בזמן אמת נזהיר, לבנון תעבור חוויה שהיא לא משערת את עוצמתה".

 

לטענת אשל, חיזבאללה מציב כיום איום צבאי משמעותי על ישראל עם 100 אלף טילים ורקטות שמכוונים לפה וכי במקרה כזה כיפת ברזל לא תוכל להגן על האזרחים.

 

במהלך מבצע "צוק איתן" האחרון סג'אעיה לבדה ספגה למעלה מ-100 טון חומר נפץ בשעתיים. אשל מאמין שזה יהיה מעכשיו הסטנדרט של לחימה בשטח עירוני צפוף. גם הוא יודע - שצוק איתן לא היה אפילו הקדימון של מה שצפוי במלחמת לבנון השלישית הצפויה.

 

"אנחנו נפגע להם בנכסים צבאיים באזורים אזרחיים וההרס יהיה גדול. שמעתי כאלה שאומרים שבמידה ותיפתח מלחמה מול חיזבאללה עדיף יהיה להיות בלבנון. בתור אחד שמכיר את היכולות של צה"ל ושל חיל האוויר בפרט - לא הייתי מתחלף עם אף לבנוני".

 

 

נסראללה נואם מול פעילי הארגון. החזית מולו מתקרבת?
 

נסראללה נואם מול פעילי הארגון. החזית מולו מתקרבת?(רויטרס)