BETA

17.12.2014

00:33

נושאים חמים

אנורקסיה באמצע החיים: "חודשיים לתוך ההיריון מצאתי את עצמי מאושפזת"

המראות הקשים של צעירות אנורקטיות כבר הפכו שכיחים, אבל מתברר כי יותר ויותר אנשים מקבוצות שבעבר נפגעו פחות מהתופעה החברתית מוצאים עצמם מאושפזים במצב קשה. למרות זאת העוסקים בנושא טוענים: למדינה אין די מיטות אשפוז ומסגרות טיפול. "אני מקבלת טלפונים מהורים שמתחננים לקבל את הילדים שלהם אבל אין איך לעזור"

בחברה שמקדשת אידיאל יופי מחמיר ובלתי מושג בעבור נשים הפכו המראות הקשים של צעירות עם הפרעות אכילה לשכיחים. ואולם, מסתבר שיותר ויותר אנשים בקבוצות שבעבר נפגעו פחות כתוצאה מהצרה החברתית נופלים קורבן להפרעות האכילה, ומתאשפזים. והמדינה - שירותיה שיכולים היו להיטיב עימם בעצמם רזו.

בשנים האחרונות נרשמה בין השאר עלייה בהפרעות האכילה בקרב גברים ונשים בהיריון. מיכל (שם בדוי), אם לשלושה ילדים, הייתה בחודש השני להריונה כשהתאשפזה בבית החולים "שיבא" בתל השומר. לדבריה, "כל תשומת הלב פתאום הייתה נתונה לתינוק, לחיים ולבריאות שלו ולי היה קשה. רציתי שיראו שאני רזה. בתוך חודשיים מהרגע שידעתי שאני בהיריון מצאתי את עצמי מאושפזת בסכנת חיים".

 

>> עוד ב"ילדות הברבי" | פרק 1: הבובה שלי שמנה מדי

פרק 2: מריבועים בבטן לאינפוזיה | 4: להתמודד עם העודף

טורים: מלאה זה בסדר גמור | אמא חשבה רק על המשקל


לדברי מנהל המחלקה להפרעות אכילה ב"שיבא", ד"ר איתן גור, "יש כאן נשים, אפילו מבוגרות שסוחבות הפרעת אכילה לאורך כל השנים, אבל אצלן היא התפרצה רק באמצע החיים. משבר כזה יכול להביא אישה שתפקדה בסדר והתמודדה היטב עם כל קשייה בחיים למצב של אי ספיקה, שבאה לידי ביטוי בהפרעה".

ואולם, למרות הצורך הגובר במסגרות לטיפול בנפגעות ונפגעי ההפרעות בתום אשפוזם רבים מהם מופקרים שוב למצוקתם. "אין מספיק מיטות אשפוז במדינת ישראל ואין טיפול הולם לבנים ובנות עם הפרעות אכילה מסוג האנורקסיה", אמרה יו"ר שדולת הבריאות לשעבר, ד"ר רחל אדטו.

 

לטענת מנהלת בית שיקומי להפרעות "אכילה", גליה ביגלר, מסגרות מסוג הבית השיקומי קיימות בישראל הרבה פחות מהנדרש. "אני מקבלת טלפונים מהורים שמתחננים בפניי לקבל את הילדים שלהם. אני עונה שאני לא יודעת איך לעזור להם", אמרה ביגלר.

 

 

תמר, אנורקסית בת 23, מסדרת הכתבות
 

תמר, אנורקסית בת 23, מסדרת הכתבות "ילדות הברבי"(חדשות 10)

 

תמר מתקשרת אל בית החולים. היא צריכה לחזור ולהתאשפז במחלקה להפרעות אכילה כי מצבה מתדרדר, בבית קל לה לא לאכול - אין השגחה רפואית והיא מסכנת את עצמה. אבל התורים מתארכים, ואין מקום. "נפשית, כרגע אני במצב של קריסה טוטאלית", היא מספרת. "הדחייה באשפוז נותנת לי חלון זמן של להמשיך לרזות. כמה זמן אפשר לא לאכול? הרבה".

 

ויש את עמליה, נערה שהובאה לבית החולים בתת-משקל. "אני פה כבר חודשיים. רציתי להיות רזה", היא מספרת. "ה נראה יפה בעיניי, וזה מה שכולן... הדוגמניות. זה מה שמפורסם. בגיל 13 התחלתי להתפתח לפני כולם וזה נראה לי קשה. הסתכלתי במראה ואמרתי לעצמי שאני לא אוהבת את הגוף שלי, את איך שאני נראית. התחלתי לא לאכול חטיפים, ובמסיבות לא לאכול את העוגה, והתחלתי לרזות מאוד, אז כן, הרגשתי שליטה".

 

"אשליית השליטה", מסבירה ד"ר דיאנה לוצאטו מהמכללה האקדמית ת"א יפו, "באה כאן לידי ביטוי. אנורקסית שמנסה לאכול פשוט כבר לא מסוגלת, 'חייבים להאכיל אותי בכוח, באינפוזיה'. זו השליטה".


"את אומרת, טוב, אני אפסיק, ויורדת עוד קילו ועוד קילו ומתקרבת למשקל מסוים", מדגימה עמליה, בת ה-18. "ואז רק להוריד עוד קילו כדי להחליף קידומת. הגעתי כבר ל-28 קילו".

 

דנה, צעירה אחרת, עלתה מ-38 קילוגרם ל-53 - המשקל הנדרש כדי להשתחרר. גם אם נגיד לה שהיא יפהפיה, היא לא תשתכנע. "אני רואה את עצמי שמנה, ענקית, מרגישה עצומה ליד כולן", היא טוענת. "בצעירותי הייתי ילדה מלאה וספגתי המון הערות, העלבות, הקנטות. הרגשתי שלא אוהבים אותי, שלא רואים אותי. חשבתי שאם ארזה אתקבל בחברה, יראו אותי, יאהבו אותי. אני מחפשת אהבה וקירבה".

 

מיכה וייס, פסיכולוג אחראי מהמחלקה להפרעות אכילה בבית החולים שיבא תל השומר, מסביר: "יש פשוט עיוות תפיסתי אצל אנורקסיות, שמוביל לזה שהרבה פעמים הן יכולות לומר, באופן מדויק, מתי האחרות רזות ומתי ברזון יתר. לגבי עצמן, הן בכלל לא יכולות לראות את זה".