BETA

12.11.2014

23:01

נושאים חמים

של מי אתה ילד: כך הפכו משרד הרווחה ותלונות שווא לנשק בידי הורים גרושים

במלחמה מרובת האמוציות בין הורים שמפרקים את החבילה, כל האמצעים כשרים - וכך מוצאים את עצמם אבות ואמהות מורחקים מבתיהם על ידי פקידי הסעד והרווחה בשל תלונות, לא תמיד מוצדקות, על הזנחה או אלימות. אבל למרות הקשיים, יש גם משפחה אחת שמראה שאפשר גם אחרת • פרק אחרון בסדרת הכתבות

הם קוראים לעצמם בשם המזעזע "הורים שכולים לילדים חיים". והאויב שלהם הן דווקא פקידות הסעד משירותי הרווחה - אלו שנכנסות ברגעים הכי קשים אל תוך התא המשפחתי המתפרק, בניסיון להציל את הילדים.


מאות ילדים בסיכון מוצאים כל שנה מחזקת אבא ואמא שלהם - בעיקר כי שירותי הרווחה חוששים שבתוך תהליך הגירושים, הם לא ממש בטוחים. לטענת מוטי וחבריו, 200 הורים, בעיקר אבות, מתאבדים כל שנה על רקע ניתוק קשה מילדיהם. בחודשים האחרונים הם מנהלים קמפיין קיצוני נגד שירותי הרווחה. לפני חודש זיעזעו את ת"א כשתלו בכל רחבי העיר בובות קטנטנות תלויות בצווארן, נחנקות מחוט שחור.

 

לעמוד הסדרה בנענע10
>> פרק 1: מי קובע מהי טובת הילד?
>> פרק 2: מאבק האבות || טורים: מסכנים הילדים || החוק מתעלל בנו
>> פרק 3: מאבק האמהות || טורים: די לטרור || איך נגדל ילדים בכבוד?

טור: הגישור יכול להציל אתכם || טור: הורות משותפת תעזור לכולם

נעצר בחשד לאלימות במשפחה. וכל התיקים נסגרו

במשרד הרווחה, מצידם, מנסים להתמודד בשנים האחרונות עם תופעה הולכת ומתעצמת: תלונות על הזנחה ואלימות כלפי הילדים, שמגישים זה כנגד זה ההורים שמתגרשים. 250 עובדים סוציאליים צריכים כל שנה לחוות דיעה על מצבם של הילדים בלמעלה מ-10,000 משפחות מתפרקות. 13,000 איבחונים - תסקירים בלשונם - נכתבים בשנה על ידי פקידי הסעד, והם הבסיס להחלטת בית המשפט על עתיד הילדים אחרי הגירושים.

 

האבות מתלוננים על שימוש לרעה ב"תקנה 2.5", הנחיה שהוציאה בזמנו פרקליטת המדינה דאז עדנה ארבל, ושקובעת שתלונת שווא לא תהווה עבירה פלילית. בארגוני הגברים טוענים שהמציאות הזאת גורמת למאות נשים בשנה להשתמש בתלונות שווא, סתם כדי להרחיק את האבות מילדיהם.

 

 

אילוסטרציה, מתוך סרטון של
 

אילוסטרציה, מתוך סרטון של "הורים שכולים לילדים חיים"("הורים שכולים לילדים חיים")

 

אחד מהם היה איש כספים בכיר, עם שני ילדים קטנים, כשהעניינים בינו לבין אשתו התחילו להתדרדר. תלונה במשטרה שהגישה נגדו אשתו על תקיפה פיזית, הביאה למעצרו. "אני מקבל טלפון ממשטרת ישראל - תגיע לתחנה. אחד החוקרים אמר לי שמדובר באלמ"ב - אלימות במשפחה", הוא מספר. "במהלך הוויכוחים היא אמרה שהיא תדאג להוציא אותי מהבית, להתלונן עליי במשטרה". 'אם אתה לא הולך להתרגש, יהיה לך עכשיו הרבה יותר קשה כלכלית', הוא משמיע הקלטה שלה.

 

אלא שבמהלך החקירה שמתקיימת בבית המשפט, ושפרוטוקול ממנה הגיעה לידינו, מודה האשה שחנן מעולם לא הכה אותה. כל התיקים נגד חנן נסגרים, והשופטת מאפשרת לו לשוב ולפגוש את ילדיו.

 

השבוע נברנו בפצעים ובדילמות הקשות שמתרחשות אחרי שהמשפחה מתפרקת. אבל את הסדרה הזאת ביקשנו לסיים דווקא עם משפחת שאולוב-תמרי. לפני שבוע פגשנו אותם, ערב הגיוס של שירה הבת הבכורה. לפני שש שנים הם נחצו לשני בתים, זה של אבא וזה של אמא.

 

"כבר שש שנים, אנחנו גרושים באושר", מסכים האב יאיר עם ההגדרה, "שש שנים לא נתקלנו בשום דבר שיצר עימות". והאמא איה מסבירה: "אין דבר שיותר מדיר שינה מהעיניים, מהמחשבה שאתה הולך לשרוט את הילדים שלך לתמיד".