BETA

27.10.2014

22:38

נושאים חמים

"חשופים": כש"ביטחון המדינה" מאפשר חיטוט בסלולרי שלנו

כיצד עוקבים גופי ביטחון ממשלתיים אחרי כל אחד מאיתנו? מטלפונים ניידים דרך המחשבים האישיים ועד המצלמות העירוניות - יותר ויותר ברור כי המכשירים שהכניסה לחיינו ההתקדמות הטכנולוגית נושאים עימם גם סכנות לפרטיות. האם אמתלת "ביטחון המדינה" מאיימת על החופש האזרחי, ואיך? פרק נוסף בסדרת הכתבות

36 מצלמות פזורות כמעט בכל מקום בתיכון דוד בן גוריון שבנס ציונה, ומבחינתו של מוטי סגל, המנהל - יש הצדקה לכל אחת מהן. "אנחנו שומרים על בטחון התלמידים", הוא מסביר.

 

בטחון הציוד, התלמידים, הַמֶדינה וגם האומה: בנס ציונה, העיר העברית הראשונה שרוּשתה כל כולה במצלמות, מאמינים שזה הפיתרון, ואין בלתו. בנס ציונה מתגאים שמאז הצבת המצלמות - יש ירידה דרמטית במספר הפריצות לבתים. "מי שלא חושב שמצלמים אותו בכל מקום", אומר ראש העירייה יוסי שבו, "הוא נאיבי".

 

>> פרק 1: כמה קל לפרוץ לחשבון הבנק שלנו?

>> פרק 3: המידע עליכם שווה כסף, ויש מי שמשלם

>> פרק 4: כשחברות התרופות והביטוח נכנסות לכם לווריד


נס ציונה של הבריטים היא לונדון, העיר המצולמת בעולם. לונדוני ממוצע מצולם בכל יום על ידי 600 מצלמות - מרגע שהוא פותח את דלת הבית בבוקר כדי לקחת את העיתון ועד שהוא אוסף את הקקי של הכלב בטיול הערב. רק שהמחקרים מראים שזה לא ממש הועיל להוריד את כמות הפריצות.

גיא מזרחי והחבר'ה הטובים בסייבריה, שומרים עלינו. החברה שהקים גיא מפתחת כלי מעקב חדשניים בעבור גופי ביטחון ישראלים. אם תקישו למשל מחרוזת מלים עם פוטנציאל נפיץ בחיפוש בגוגל, יכול להיות ששירותי הביטחון והמודיעין יתחילו לשים עליכם עין. ומעל כולם מרחף צילו של "אזרח מספר 4".

 

 

אדוארד סנודן על שער מגזין
 

אדוארד סנודן על שער מגזין "וויירד". הצל(ללא קרדיט)

 

אזרח מס' 4, אדוארד סנודן, הוא המדליף הגדול בהיסטוריה. האיש שחשף מבפנים איך הממשל האמריקני עוקב, מנטר ומרגל אחרי כולם. סנודן חשף את פריזם, מגה תוכנה שפותחה בשירות הביון האמריקני כדי לנטר את כל מה שקורה באינטרנט ובטלפונים החכמים, כמובן בְּשם בטחון המדינה. הגילויים הסנסציוניים שלו - הביאו לא רק להפגנות, אלא גם למלחמה בין חברות הטכנולוגיה אפל ומוטורולה הממשל האמריקני.


באפל לא באמת דואגים לפרטיות שלנו, כמו שהם מודאגים מהסחף הציבורי שהחל בעקבות גילויו של סנודן: מי שיודע שכל מילה שהוא כותב בטלפון נרשמת ומתועדת, עשוי לחשוב פעמיים לפני שירכוש את כלוב הזהב של החברה. לכן הודיעו שם לאחרונה שהאייפון החדש יהיה, לראשונה - מוצפן לחלוטין.

 

לאח הגדול אפשר לקרוא מוטי המנהל, אדוני ראש העיר, שב"כ, 8200 או משרד רה"מ, ואפשר גם פשוט לקרוא לו - אמא. רווית שרף-דגן מרמת השרון התקינה אפליקציית מעקב בשם "Life 360" בטלפונים של כל בני המשפחה, ויודעת איפה כולם נמצאים. זה לא מונע מבתה בת ה-12 לסגור את הדלת מדי פעם. "היא יודעת איפה הטלפון נמצא, אבל לא איפה אני נמצאת", היא מחייכת.

 

הביטחון האישי והלאומי, תמיד היה הצדקה מעולה לכל פגיעה בפרטיות שלנו, בטח בעולם שרק הופך יותר ויותר מסוכן ואלים. אלא שבדרך לאותו ביטחון מיוחל, אנחנו עלולים לאבד משהו לא פחות חשוב: את החופש.