BETA

20.10.2014

00:21

נושאים חמים

"בין הכיפות": הקרע הגדול שמאיים על הציונות הדתית

שנתיים אחרי שנפתלי בנט נבחר ליו"ר "הבית היהודי" והפיח בה חיים חדשים, הציונות הדתית בשיאו של מפץ. השבט הציוני דתי קרוע בין שני קצוות. מצד אחד הפלג הליברלי ומצד שני הפלג החרדי לאומי המכונה "חרדלי". אז האם הציונות הדתית בדרך להשתלבות מלאה חברה הישראלית ואיך המשבר בה משפיע על כולנו? התשובות בפרק הראשון בסדרת הכתבות "בין הכיפות"

בין בית אל לגבעת שמואל, בין מרכז הרב לקולך, בין אפי איתם לנפתלי בנט. השבט הציוני דתי קרוע בין שני קצוות, רצוף בקרבות שליטה, מאבקים מילוליים חריפים, עלבונות בשם התורה.

 

במערכה הזאת הכול כשר. גודל הכיפה, רקע צבאי, היסטוריה רומנטית. מצד אחד הפלג הליברלי, מצד שני הפלג החרדי לאומי המכונה "חרדלי". ואיך כל הפיצוץ הזה קשור לחברה הישראלית כולה?

 

"איך שאני תופס את 'הבית היהודי' ואת התפקיד שלנו היא תפיסה לא מגזרית", אומר השר בנט. "אנחנו לא משרתים מגזר, אנחנו משרתים את כל עם ישראל. היא מפלגת עקרונות הציונות הדתית", הוא מסביר.


>> פרק 2: הרב סדן, אבי המכינות הקדם צבאיות, בראיון נדיר

>> פרק 3: השד העדתי יוצא מהבקבוק

>> פרק 4: מהציונות הדתית לשמאל הרדיקלי

 

פרופ' אשר כהן, מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן טוען כי הפילוג נובע מפערים תרבותיים, דתיים וחברתיים. "זה פילוג סביב הנושא של מעמד האישה, זה פילוג על האם תהיה הפרדה בבתי ספר, זה פילוג על היחס בין השכלה כללית לתורנית, זה פילוג על אורח החיים עצמו. האם הוא פתוח או מסתגר יותר", הוא מסביר.

 

המיקרופון שסגרו לחבר הכנסת מוטי יוגב והתיגרות המילוליות שפרצו בוועידת הבית היהודי היו ביטוי נוסף לקרב הבלימה שניהלה המפד"ל הישנה מול הבית היהודי הצעיר, זה שכבר לא רץ לשאול את הרב לפני כל הצבעה בכנסת, זה שמחויב לישראליות לא פחות מלעולם התורה.

 

מפלגה מגזרית או משהו שנראה לפעמים כמו ליכוד ב'. הצצה לתשדירי הבחירות של מפלגת הכיפות הסרוגות מזכירה שגם סדרי העדיפויות השתנו. מה בעצם קודם למה, זהות יהודית, או החברה הישראלית?

 

 

 

נפתלי בנט. ראש הממשלה הבא?
 

נפתלי בנט. ראש הממשלה הבא?(רויטרס)

 

"אני מרגישה על עצמי שהמשימה שלי היא יותר בתחום של צדק חברתי וחינוך. אנשים אחרים בציונות הדתית יגידו שיישוב ארץ ישראל, יש המון כיוונים. הדברים השתנו, הם לא נראים כמו לפני 40 או 50 שנה", אומרת רעות זיו הלומדת בסניף בני עקיבא ברעננה.

 

שם לומדים יחד מסילת ישרים, חולמים על סיירת מטכ"ל וגם על צדק חברתי. הזעם, הלגלוג והביקורת על יושב ראש הבית היהודי לא ממש נחלשים. זה לא מאבק על כוח ועל שררה, זו מלחמה על עתיד הציונות הדתית וְדווקא הסחורה שסיפק בנט בבחירות רק העמיקה את הפילוג והרגה סופית את הבדלנות. חמישה מנדטים מתוך ה-12 שגרפה המפלגה בבחירות האחרונות, הגיעו מהציבור החילוני.

 

ההצלחה של בנט במקרה הזה, היא הכישלון של מתנגדיו. את הפערים התרבותיים בתוך המחנה מצאנו דווקא בסיום תפילת מנחה באזור התעשייה של פתח תקווה. בדלת שמשמאל שוכן העיתון "בשבע" המזוהה עם הזרם החרדלי, בדלת שמימין עלון בתי הכנסת "מצב הרוח".

 

אז איך כל הפיצוץ הזה קשור לכולם? בין בית אל לגבעת שמואל נוצר בשנים האחרונות מפץ חברתי תרבותי פוליטי. מאבקי הכוח בתוך המחנה הדתי לאומי רחוקים מסיום, אבל כבר עכשיו ברור מי עומד לנצח בקרב על הכיפה. ויום אחד, כנראה לא מאוד רחוק, המנצח יעבור לשחק במגרש שלכם, במגרש של כולם.