BETA

07.04.2014

00:01

נושאים חמים

"מאוגדים": גם עובדי ההייטק והביטוח מכירים ביתרונות של העבודה המאורגנת בישראל

תנאי העבודה הטובים יחסית של עובדים בענפים היוקרתיים במשק לא תוקעים מקלות בגלגלים של תנועת ההתארגנות. בשנה וחצי האחרונות החליטו יותר ויותר עובדים שנמאס להם מפערי השכר והנשיאה בנטל בחברתם והחלו בהפצת טפסי התאגדות, לא פעם על אפם וחמתם של המעסיקים. בחברת "מגדל" היו לכך תוצאות ראשונות תוך שבועיים בלבד

בשנים האחרונות כבש טרנד ההתאגדות מגזרים שהיו רחוקים ממנו מאוד. בשבוע שעבר השתלט אפילו על המעוז המובהק של השוק החופשי - חברות ההייטק. אלון בן הרוש (35), עד לא מזמן ראש צוות בחברת נס טכנולוגיות, החליט בלב המשבר הכלכלי שחל בחברה שלא להיכנע לקיצוצים ומהלכי ההתייעלות, ולנסות לארגן מסביבו וועד עובדים.

 

2,700 עובדים יש בנס, אחת מחברות ההייטק הגדולות בישראל. השבוע היא גם הפכה לחברה הראשונה בתחום שעובדיה התאגדו בהסתדרות. הדימוי הזוהר של הענף דווקא לא בא לידי ביטוי במפגשים בין העובדים המפוחדים. ברשות שדות התעופה, לה מספקת נס שירותים שונים, נערכו אף הפגישות בסתר ומתחת לאפה של ההנהלה.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "מאוגדים"

פרק 2: הובלתם הקמת ועד? ברכות, אתם מפוטרים

פרק 3: כך הפכו ועדי העובדים לאויבי הציבור מספר 1

פרק 4: אולי עדיף להשלים עם תנאי העבודה כפי שהם?


אירוני לשמוע עובדי הייטק, שעד כה התגאו בתנאי עבודתם וראו עצמם כאינדיבידואליסטים, מדברים על צדק חברתי ועל סולידריות בין שכירים. עם הצטרפותם לציבור העובדים המאוגדים במשק מובן שגם המגזר הפרטי, העסקי והתחרותי מאד איבד את סבלנותו לנוכח הפערים המתרחבים בין שכר העובדים והמנהלים. כמו כן, נראה שגם באותו מגזר יוקרתי נמאס לעובדים לשאת על כתפיהם את נטל הקיצוצים, שכמו בהחלטת הנהלות רבות, חל משום מה דווקא על הדרגים הנמוכים והמסורים.

שתי משכורות בונוס לכל עובד

התופעה לא חלה רק על חברות במשבר. גם במגדל, חברת ביטוח שהרוויחה יותר מ-700 מיליון שקל בשנה שעברה, החלו העובדים פתאום לדבר אחרת. תוך 48 שעות היו יותר ממחציתם חתומים על הצטרפות להתאגדות, ובסוף ינואר נאלץ לבסוף אליהו להכיר בהם. שבועיים אחרי שמגדל הפכה אדומה, התווספו שתי משכורות בונוס לכל עובד.


2013 הייתה שנת המפנה של העבודה המאורגנת: כמעט 40,000 עובדים התאגדו. בהם, גם עובדי חברות הביטוח הפניקס, AIG, כלל, שירביט- ועכשיו גם מגדל. אפילו 2014, שבינתיים חלפו מתוכה רק ארבעה חודשים, שברה שיאים של התאגדות. יותר מ-60 וועדים חדשים הוקמו בה.


את כל המדורה הזאת מלבה ההסתדרות, שעד לא מזמן נחשבה לארגון עובדים ששולט במדינה. ראוי לציין שטרם הפריחה של השנה וחצי האחרונות, העבודה המאורגנת דווקא נחלשה, ויש שיאמרו כמעט ונעלמה. הסכם קיבוצי הפך מילה נרדפת לבינוניות וניוון. כעת, יותר ויותר סקטורים במגזר העיסקי הולכים ונכבשים ע"י וועדים, ויש מי שממהר להזהיר שזה מסוכן.

"אם ועד העובדים לא יבין את הסביבה שבה הוא פועל, הוא ימיט אסון על העובדים ועל החברה", מזהיר יוסי קוצ'יק, לשעבר הממונה על השכר באוצר.

נס טכנולוגיות: "קיצצנו בעיקר בשכבת המנהלים"

מחברת "נס טכנולוגיות" נמסר בתגובה: "החברה שוללת מכל וכל את הטענות שהועלו על ידי ערוץ 10. החברה משתפת פעולה בהוגנות ובשקיפות עם התארגנות העובדים מתחילתה ואף הודיעה להסתדרות העובדים הכללית על נכונותה לפתוח במשא ומתן. מתחילת הדרך הקפידה ההנהלה שלא לנקוט דעה על אודות ההתאגדות ולא הפריעה להתהוותה. "
באשר לפגיעה בתנאי העובדים - "נס" נקטה מהלכים מידתיים שתכליתם הבראת החברה תוך מינימום פגיעה בעובדים ובתנאי העסקתם באמצעות השתת קיצוצים מרביים על שכבת המנהלים ושמירה על מקומות העבודה של העובדים.

מחברת מגדל נמסר בתגובה: "על פי הסכמה מפורשת בין הנהלת מגדל להסתדרות - המשא ומתן עם עובדי מגדל מתנהל בחדר הדיונים ולא בתקשורת. עם זאת נדגיש כי מגדל חילקה לעובדיה בונוס בסך כולל של 97 מיליון שקלים בעבור שנת 2013, עוד טרם הכירה החברה בהתאגדות העובדים. "