21.06.2017

16:55

נושאים חמים

כישלון וולפסון: כשההסתדרות הרפואית חוסמת מועמדת למנכ"לית – נגד עמדת הרופאים

הערב ב"המקור": שילוב של החלטות רעות מצד המדינה ופערים בהיקף התרומות לעומת המתחרים, הוביל לכשלים בבית החולים וולפסון. איריס לוונשטיין רצתה להחליף את המנכ"ל הפורש, בתמיכת עשרות רופאים בכירים - אז מדוע ההסתדרות הרפואית חסמה את המועמדת שרצתה להבריא את בית החולים?

בית החולים וולפסון, בית חולים ממשלתי, הוא תמצית סיפור תחלואיה של הרפואה הציבורית בישראל. איך בית חולים עם סגל רופאים ואחיות מצוין נשאר כל כך מאחור ביחס לבתי החולים המתחרים שלו באזור המרכז - איכילוב, תל השומר ובילינסון? ההסבר נעוץ בשתי סיבות: אחת מעצבנת, השנייה מבאסת.


הסיבה המעצבנת - היסטוריה של החלטות גרועות של מדינת ישראל באשר לבית החולים. בראשן, ניסיון כושל להעביר אותו לבעלות קופת החולים מכבי, אך בזמן הרצתו, הקניינית העיקרית - קופת החולים כללית - הפסיקה לשלוח חולים לוולפסון. כך הפך בית החולים מרווחי לגרעוני באופן עמוק.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

סרנה נגד נתניהו: "הסיטואציה היא דו-קרב בין זבוב לטנק, זו תביעת השתקה"

ליצמן נגד רופאי הדסה: "קשה לחשוב שרופאים ינסו לבצע פוטש במחשכים נגד ביה"ח"

71 מהגרים נהרגו כשהוברחו מהונגריה לאוסטריה, 11 איש הואשמו באחריות למותם

 

 

מדוע ההסתדרות הרפואית התנגדה למועמדותה? איריס לוונשטיין
 

מדוע ההסתדרות הרפואית התנגדה למועמדותה? איריס לוונשטיין(חדשוות 10)

 

הסיבה המבאסת - בית החולים וולפסון משרת את תושבי בת ים, חולון, יפו ושכונות דרום תל-אביב. העשירים לא מטופלים שם, והעשירים תורמים היכן שהם מטופלים. זה מה שמסביר את קיומם של מגדלי הפאר במתחמי בילינסון, תל השומר ואיכילוב. המנהל הקודם של איכילוב, גבי ברבש, מסביר בכתבה מדוע דחף את כיסא הגלגלים של סמי עופר מבדיקה לבדיקה כשזה בא לטיפול בבית החולים.

 

התוצאה, למשל, היא שיולדות ממעטות להגיע לוולפסון. מנהל המחלקה אומר: "מבחינה מקצועית, אני יכול להסתכל לכל מתחרה בלבן של העיניים. מבחינת מראה המקום, ברור לי למה יולדות יעדיפו בית חולים אחר... המחלקה נראית כמו מחנה פליטים".

 

במסדרונות האפרוריים של וולפסון, שנשארו מאז הקמתו ב-1980, מסתובבת בחמש שנים האחרונות אישה שמפיצה חיוכים, אופטימיות והרבה צבע - אבל לא רק זאת. איריס לוונשטיין, מנהלת קרן המחקרים של בית החולים, הצליחה להבריא את הקרן מגירעון והפכה אותה לרווחית ואפקטיבית. בפועל, כמו כל קרנות המחקר בבתי החולים, היא מזמן לא עוסקת רק במחקר, אלא מהווה גוף שמעסיק חלק נכבד מעובדי בית החולים ונושא בהוצאות רבות נוספות.

 

 

המנהל הפורש, ד
 

המנהל הפורש, ד"ר יצחק ברלוביץ'(חדשות 10)

 

לקראת פרישתו של ד"ר יצחק ברלוביץ', לאחר עשר וחצי שנות ניהול של בית החולים, התייצבו 42 רופאים בכירים ומנהלי מחלקות ופנו למשרד הבריאות ונציבות שירות המדינה - וביקשו שיאפשרו לאיריס להתמודד על ניהול בית החולים. למה הפנייה המיוחדת? משום שאיריס אינה רופאה. יתרה על כן, ברלוביץ' בעצמו הודיע על תמיכתו באיריס כמחליפתו. אחרי הכל, רוב מנהלי בתי החולים בארצות הברית אינם רופאים, כמו גם מנהלים רבים באנגליה ובצרפת.

 

אידלמן גם רתם את מנהלי בתי החולים למאבק הנגדי, כדי להוכיח בין השאר שכישורים ניהוליים הרבה פחות חשובים בניהול בית חולים, מאשר כישורים רפואיים. "חולים ימותו", לדבריו, כאשר מנהלים שאינם רופאים יעדיפו את טבלאות התקציב על פני טובת החולה. פרופ' רוני גמזו, מנהל איכילוב, למשל, הכניס אותנו במהלך הכתבה לישיבה במחלקה האורתופדית כדי להמחיש לנו כיצד הוא מקבל במתכוון החלטות לא כלכליות, מה שמנהל שאינו רופא לעולם לא היה מקבל.

 

 

מה גרם לכישלון בבית חולים וולפסון?
 

מה גרם לכישלון בבית חולים וולפסון?(רוני שיצר)

 

הסרט פורש את הוויכוח המרתק, ומשתתפים בו הבכירים הבולטים במערכת הרפואה בישראל. כל אחד ייצא מהסרט עם מסקנתו בדבר השאלה העקרונית; רק על דבר אחד אני מקווה שרובכם תסכימו בסוף הסרט, גם אלה שיסכימו עקרונית עם ההסתדרות הרפואית: יש משהו מעיק בכך שהמדינה (כלומר משרדי הבריאות והאוצר), זו שדפקה את וולפסון עד העצם, זו שלא מגשרת על הפערים הנוראיים שנוצרו בינו לבין בתי החולים האחרים, היא זו שחוסמת את ההתמודדות במכרז (לא ניהול) בפני אישה אחת. כל זאת, משום שצמרת בית החולים חושבת שהיא יכולה להצמיח אותו.