14.02.2017

15:18

נושאים חמים

איך הפך השופט ממשפטו של אהוד אולמרט מאדם נעים לכועס

השופט יעקב צבן נחשב לשופט שקט בעל מזג שיפוטי מושלם ועם חוש הומור מפתיע. למשפטו של אהוד אולמרט הוא הגיע לאחר כמה משפטים מתוקשרים, אך גם הוא לא חלם שבסיומו התיק יחזור אליו – אחרי שגילה כי ראש הממשלה לשעבר הוליך אותו שולל. הראיון המלא, הערב ב-21:00 ב"המקור"

אני זוכר את הדיונים הארוכים הללו במשפט אולמרט בירושלים. השופטת מוסיה ארד הייתה נשיאת ההרכב, אבל עיניי העיתונאים היו נשואות בעיקר לשופט יעקב צבן. התחושה של כולם הייתה שהקול המשמעותי ביותר בהכרעת הדין יהיה שלו. השופט צבן הוא שופט שקט, לא מתלהם, עם מזג שיפוטי מושלם ועם מאגרי חוש הומור לעת צרה. הוא הגיע לתיק אולמרט אחרי ששפט בכמה משפטים מתוקשרים, שניים מהם אפילו היו תיקים שיצרו בפועל תקדימים דרמטיים ביחס של מערכת המשפט לאנשי ציבור שסרחו.


הראשון שבהם היה תיק יצחק מרדכי, אז הגישה הפרקליטות, לראשונה בישראל, כתב אישום נגד איש ציבור בכיר על עבירות מין. ועוד איזה איש ציבור - גיבור החווה הסינית, אלוף שלושת הפיקודים, האיש שניצל מעלילת הדם שניסו לתפור לו בכירי השב"כ בפרשת קו 300 ומי שלימים גם כיהן כשר הביטחון של ממשלת ישראל. כשהוגש נגדו כתב האישום, מרדכי היה שר התחבורה בממשלת ברק. צבן כבר היה בדרך לקידום לבית המשפט המחוזי, אבל התבקש לעמוד בראש הרכב בבית משפט השלום בתיקו של מרדכי.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

מתכוננים למפגש פוטין-טראמפ? סדרת מפגשים בצמרת העולם הערבי

תחקיר הזנות בצה"ל - סערה בכנסת: "קריאת השכמה לכולנו"

לראשונה בעקבות חוק ההסדרה: הפרקליטות תבקש מבג"ץ לא להרוס מאחז ביו"ש

 

 

השופט יעקב צבן
 

השופט יעקב צבן(חדשות 10)

 

צבן האמין לשתי המתלוננות המרכזיות בתיק ולא היה לו ספק כי צריך להרשיע את מרדכי ובכך לקבוע נורמה ברורה הקובעת מה מותר ומה אסור, גם למחזיקים בשררה, ביחסם לנשים שעובדות תחתם. רק דבר אחד לא היה מסוגל - לשלוח את הגיבור הלאומי לבית המאסר. בכתבה שתשודר הערב ב"המקור", הוא מספר על כך בגילוי לב נדיר.

 

באותה רוח שפט צבן גם את השר שלמה בניזרי. הוא הרשיע אותו בקבלת שוחד במאות אלפי שקלים, אך הסתפק בעונש קל של שנה וחצי מאסר בפועל. הפרקליטות בזעמה ערערה, והשופט אדמונד לוי ז"ל כמעט שילש את העונש לארבע שנות מאסר.

 

כך חשבנו שיקרה גם בתיק אולמרט. הרשעה מהדהדת ועונש קל. כמעט לכל העיתונאים שסיקרו את המשפט מקרוב היה ברור משמיעת העדויות שאין באמת דרך הגיונית לזכות את אולמרט בתיקי טלנסקי ו"ראשונטורס". התמונה הייתה ברורה. טעינו בהערכותינו. אולמרט זוכה בשני תיקים אלה והורשע בתיק המשני. בראיון מסביר צבן את פסק הדין המפתיע בצורה הכי פשוטה שאפשר - "הייתה לנו תמונה חסרה כשהעדה המרכזית בחרה שלא להעיד". הכוונה היא כמובן לשולה זקן, שאז עוד הייתה חיילת נאמנה של אולמרט. זהו שיעור חשוב בדבר הפער שקיים בין האמת המשפטית, שכולנו בצדק מרכינים בפניה ראש, לבין האמת העובדתית. לעתים הפער גדול.

 

 

רה
 

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט(רויטרס)

 

צבן לא חלם בחלומות הכי מסויטים שלו שכעבור שנתיים וחצי, לאחר המפץ הגדול ביחסי זקן-אולמרט ולאחר חשיפת ההקלטות הדרמטיות שמהן ברור שזקן לא עלתה להעיד תמורת בצע כסף, התיק יחזור אליו, הפעם כשהוא בראש ההרכב.


מי שנכח בדיונים הללו בסוף 2014 כבר לא ראה את צבן המחויך והנעים, אלא שופט כועס שגילה כיצד האיש שהילך עליו קסם במשפט המקורי (גם על זה הוא מספר בגילוי לב בראיון) שיקר לו בעדותו בעזות מצח.


המסמך, לטעמי המרתק, של אביעד גליקמן (הוא זה שהצליח לשכנע את צבן להתראיין, קוסם!) ושלי, שישודר הערב ב"המקור", מתאר את שבריריותו של עולם המשפט מחד, את המרחק המתסכל לעתים בין האמת העובדתית לאמת המשפטית, ומאידך מראה שופט, שגם מי שמסתייג ממידת הרחמים שלו לא יכול שלא להודות (לאלוהים, לדמוקרטיה, למי שתרצו) שעל כס השיפוט יושב אדם כל כך נקי כפיים, תם לב וכן, גם אנושי. אדם שמתפוצץ מכעס כשהוא מגלה שראש ממשלה לשעבר, שהרשים אותו כשעמד על דוכן העדים, פשוט הוליך אותו שולל.

 

צוות ההגנה של אולמרט מסר בתגובה: "נוהג הוא ששופטים אינם מתראיינים על משפטים שבהם ישבו בדין, בוודאי לא זמן קצר אחרי סיום המשפט. נוהג מבוסס זה נשען על טעמים רבים וטובים שנועדו לשמור את בתי המשפט מלהיקלע לוויכוחים ציבוריים עם צדדים מתדיינים, ובכך לפגוע במעמד בתי המשפט. לצערנו, נוהג זה הופר. לגופם של דברים, יש לנו דברים רבים לומר, אך אנו נאמר זאת בזמן מתאים ובדרך ראויה".

 

 

 

"הייתה לנו תמונה חסרה". שולה זקן בבית המשפט (ארכיון)(חדשות 10)