תקופת יובש: טיפול בעור יבש בחורף

החורף מביא עימו מלבד גשמי ברכה גם יובש ורוחות חזקות שלעיתים מיבשות וגורמות נזק לעור. איך מטפלים ביובש, כיצד תזינו את עורכן ומה עושים כדי לחדשו?

עונת הקיץ החמה בישראל, מאלצת אתכן להחשף לא מעט לשמש. גם כאשר משתדלים להמרח בקרם הגנה, לבלות בצל, לחבוש כובע ולשתות הרבה מים עדיין הנזקים הם כמעט בלתי נמנעים. כאשר השמש היוקדת כבר מאחוריכם והאוויר היבש של הסתיו והחורף נושף כבר בעורף, זה הזמן לטפל בנזקי הקיץ וללמוד כיצד לטפחו בעונה הקרה שכבר מגיעה.

 

יפה בירנפלד, קוסמטיקאית מוסמכת, יבואנית ומדריכה ראשית של המותג SOTHYS מסבירה, איך להכין את העור לקראת החורף.

אבחון מצב העור

כולן יודעות שבדומה לקיץ, גם בעונת החורף אחת הבעיות הבוערות הינה יובש בעור המביא לאובדן לחות מוגבר. אם זאת לא כולם מודעת לעובדה,  שיש הבדל בין עור מיובש (חסר לחות = מים) לעור יבש (חסר הזנה = תרכובות שומן). עור מיובש הוא עור שחסרים לו מים, או מה שנקרא בשפת הקרמים "לחות". עור יבש לעומת זאת,הוא עור שחסרים בו מרכיבים שומניים ובשפה מקצועית "הזנה".


מכיוון שלשומנים יש תפקיד חשוב במניעת התאיידות המים מהעור, אם יש בהם חוסר, העור מאבד לחות בקצב מוגבר ומתייבש. כלומר, עור יבש אמיתי יהיה חסר הזנה (שומנים) וכתוצאה מכך גם חסר לחות.


עור יבש הוא בדרך כלל סוג עור, שמטבעו מייצר פחות מדי שומנים (בגלל הגנטיקה או עם השנים, בגלל הגיל). עם זאת, ישנם מצבים שבהם גם סוגי עור אחרים (חוץ מעור שמן) יכולים לסבול מחוסר שומנים באופן זמני (בגלל קור עז, חימום או מיזוג, חום רב או שימוש במוצרים קוסמטיים אגרסיביים מדי), במקרה זה עור יבש הוא רק מצב חולף, בתנאי שמטופל כיאות.

 

טיפול נכון: הזנה אינטנסיבית

לצורך טיפול נכון, חשוב לדעת לאבחן האם העור הוא רק מיובש (ולכן זקוק להרבה לחות) או באמת יבש. במקרה זה זקוק גם להזנה בנוסף ללחות, ולשם כך מומלץ אבחון מקצועי של קוסמטיקאית. אם תמרחו קרם הזנה על עור, שלא חסרים לו שומנים תקבלו פצעים מעודף שומניות בעור.
אם תמרחו קרם, שמעניק רק לחות על עור חסר הזנה,תפתרו את הבעיה רק על פני השטח ולמראית עין, אך העור ימשיך להיות יבש.

ההבדל ה"קטן" הזה הופך מאד משמעותי בכל הקשור להזדקנות העור ולבריאותו:
יובש בעור הוא אחד הגורמים הראשונים המאיצים את הזדקנות העור ואת הופעת סימני הגיל (קמטוטים, חריצים,קמטים). בנוסף לכך, במצב של מחסור בשומנים חיוניים, העור הופך דק וחדיר יותר לגורמים מזיקים חיצוניים, העלולים לגרום לרגישויות, גירויים ואדמומיות, כלומר הופכים את העור גם לרגיש יותר.


בעונת הקיץ מקפידים יותר על שימוש בקרמים המעלים את רמת הלחות ובמרקם קליל ולא שומני, שלא יכביד על העור המזיע. בסתיו ובחורף מזג האוויר, כבר מאפשר להשתמש בנוחות גם בקרם הזנה עשיר יותר בתרכובות שומניות, שהינן חיוניות למבנה העור ותפקודו כמעטה מגן נגד אובדן מים וחדירת מזיקים.

חידוש העור

הסתיו והחורף הם העונות המומלצות לטיפולים המתמקדים בחידוש מרקם העור והצערתו. היצע המוצרים למטרה זו גדול במיוחד, החל מפילינג מסוגים שונים ובדרגות שונות, לשימוש ביתי או כטיפול מקצועי במכון היופי ועד לזה הרפואי העמוק וכלה בקרמים לשימוש ביתי, על בסיס חומצות במינונים שונים.

מוצרים אלו משילים את שכבות האפידרמיס העליונות פחות או יותר לעומק (על פי מינון ופעילות מרכיבי המוצר) ובכך חושפים שכבת עור "צעירה" יותר, במרקם חלק ובהיר יותר. חשוב לזכור, כי ככל שהמוצר פעיל יותר ובעל מינון מרכיבים גבוה יותר, כך פעילותו על העור יותר אגרסיבית וזה לאו דווקא מומלץ. כאשר הפעולה אגרסיבית ומיידית יותר, כך העור כתוצאה הופך לרגיש, מצריך טיפול והגנה רבים יותר ובטווח הארוך הוא מזדקן במהירות רבה יותר מקודם.


ההמלצה היא לחדש את מרקם העור דווקא עם מוצרים במינון נמוך יותר, בעלי פעילות עדינה אך מתמשכת ויומיומית במהלך החורף, להשגת התוצאה בקצת יותר זמן, אך ללא נזק לעור. במוצרים אלו עדיף להשתמש בלילה ולא במהלך החשיפה לשמש. במקביל במהלך היום, יש להקפיד על שימוש בסרום ו/או קרם המעניק רמת לחות גבוהה לעור (כי לרוב, המוצרים המחדשים והפילינג נוטים לייבש קצת את העור). כמובן, התייעצו בקוסמטיקאית מקצועית לבחירת המוצר המתאים אישית למצב עורכן. בכל מקרה, זכרו שבארצנו שטופת השמש, קצת קשה להתחמק מקרניה גם בחורף ולכן במיוחד במהלך השימוש בקרמים או פילינג מחדש, אך לא רק,  אין לשכוח למרוח יומיום חוסם שמש על עור הפנים והצוואר.

טיפול בעור הגוף

ככל שהטמפרטורות יורדות ושכבות הבגדים מתרבות, רבות מאיתנו נוטות להזניח את עור הגוף, שדווקא אחרי הקיץ הארוך ממש זועק לטיפוח ושיקום. בניגוד לקיץ המיוזע, החורף מציע תנאים מושלמים לשימוש בשמנים מזינים לגוף (יש גם שמן "יבש", פחות שמנוני וחדיר יותר הנספג במהרה) או בקרם לחות והזנה אינטנסיבי לשיקום עור הגוף מנזקי החום והשמש.

 

גם אם הקיץ הבא עוד נראה רחוק, דווקא החורף הוא הזמן האידיאלי להתחיל בטיפול גוף לחיטוב ו/או למיצוק, הדורש מספר חודשים בכדי להניב תוצאות נראות לעין ואשר יכין את גופנו כבר מעכשיו לבגד הים הבא. אם העור נוטה לרפיון או כבר אינו גמיש כפעם, ניתן לבחור בקרם השם דגש על השבת האלסטיות והמיצוק לגוף או לחילופין,  לבחור במוצר לחיטוב והצרת היקפים המפחית ו/או מונע בזמן את סימני הצלוליט. ניתן ואף מומלץ, במקרים של צלוליט קיימת, לשלב את שני סוגי הטיפול.

 

נצלו את החורף ופנקו את הגוף בטיפול שבועי הכולל פילינג לגוף, אמבט שמנים, ולסיום קרם גוף עשיר בלחות. אם אתן משתמשות בקרם טיפולי ממצק ו/או מחטב, הקפידו למרוח אותו יומיום, ואף בוקר וערב במקרה של טיפול נגד צלוליט. הפילינג המקדים מחדש את מרקם העור ואף משפר את ספיגת החומרים הפעילים שבשאר המוצרים.
מומלץ לבקר במכון הקוסמטי ולעבור טיפול מקצועי לטיפוח הגוף הכולל אמבט שמנים, עטיפת אצות ועיסוי ארומטי או טיפול סדרתי אינטנסיבי להצרת היקפים ו/או הפחתת צלוליט, משולב בטיפול הביתי היומיומי.

טיפול בכהויות מתחת לעיניים

פילינג לקראת החורף

מחדשים את העור לקראת השנה החדשה

הכנת העור לקראת הסתיו

איפור ססגוני לסתיו