מחקר: אל תעשי ספורט שבוע לפני המחזור

נשים שמתעמלות שבוע לפני קבלת הווסת החודשית מסתכנות בפציעות ברכיים, כך קובע מחקר חדש

ריק

אזהרות רבות קיימות לגבי הסכנה שבביצוע פעילות גופנית בזמן קבלת הווסת. נראה שמחקר חדש, שהוצג לאחרונה בוועדת הביולוגיה האינטגרטיבית של פעילות גופנית בקולורדו, ארה"ב, מחדד את הנושא. התוצאות במחקר הראו שסיבי העצבים שמסביב לשרירי הברכיים פגיעים יותר במהלך השבוע שלפני הווסת החודשית, דבר שעלול להוביל לפציעות ברכיים חמורות.

 

בשונה מגברים, נשים העוסקות בספורט נוטות לסבול יותר מפציעות הקשורות לאזור הרגל ובמיוחד לאזור הברך, שם מתרחשות מרבית הפציעות, ביניהן עיקום וסיבוב הברך. כך גם פציעות ברצועות הברך וכאבים כרוניים באותו אזור מאופיינות יותר בקרב נשים.

 

צוות חוקרים מאוניברסיטת אוסטין, טקסס ומאוניברסיטת צפון קרוליינה בחנו מתנדבות בגילאי 19 עד 35. משום שחום הגוף של נשים עולה במעט לאחר הביוץ וצונח מיד לפני ביוץ חדש, נמדדו המחזורים החודשיים שלהן על ידי רשימת מידות חום הגוף שלהן מדי בוקר. כן היה ידוע לחוקרים שהמדדים ההורמונליים של הנשים עולים ויורדים במהלך המחזור החודשי, כך שההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן צונחים לפני קבלת הווסת.

 

המתנדבות התבקשו במהלך המחקר לבצע מספר פעולות מוטוריות פשוטות הקשורות לפעילות ברכיים, כשאליהן חוברו אלקטרודות קוראות תנודות. התנודות נבדקות במשך חמש פעמים שונות במהלך המחקר במטרה לזהות מגמה מסוימת.

 

אצל שבע נשים נמצא, כי בשבוע שקדם לקבלת הווסת, ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן ירדו בצורה משמעותית, דבר שהפחית בצורה קיצונית את יכולתן של הברכיים להתמודד בהצלחה עם קשיים פיזיים, כלומר פעילות גופנית. כך נמצא למעשה כי יכולתן הירודה של הברכיים להתמודד עם אותם קשיים מובילה לפציעות חמורות האופייניות בעיקר אצל נשים.

 

מנהל המחקר, פרופסור מת'יו טנאן מאוניברסיטת אוסטין, מסכם ואומר כי "תוצאות המחקר הראו כי כושר פעילות השרירים מוכתב רבות על ידי המחזור החודשי. בכך, התחשבות במחזור תוכל לצמצם את כמות הפציעות בקרב נשים העוסקות בספורט."

>>>ארוחת בוקר - הארוחה הכי חשובה ביום

>>>סקר: נשים תמיד קונות חזייה קטנה מדי

>>>מחקר: נשים מבוגרות עושות שופינג יותר טוב

>>>מחקר: המוצצים מעכבים התפתחות

>>>מחקר: מפחדים מעכבישים? דברו על זה

>>>מחקר: אוזניות עלולות לפגוע בשמיעה

>>>מחקר: נשים אוכלות יותר ירקות מגברים