BETA

הצצה מבפנים: בתים פתוחים בירושלים

הצצה אל בית זיבנברג בעיר העתיקה, סיור בדירת אדריכלים מפוארת ברחביה וביקור בביתה של שרלוט ברגמן: כל אלה ועוד עשרות סיורים מרתקים מוצעים לקהל הרחב במהלך סופשבוע של בתים פתוחים בעיר הקודש

כמו בפעם השישית, תקיים עיריית ירושלים את אירועי "בתים מבפנים" בתאריכים 25-26-27 באוקטובר. מדובר בעשרות סיורים וביקורים מרתקים ושובי לב, המוצעים לקהל הרחב ללא תשלום, במהלך סופשבוע אחד ארוך בעיר, שיש בה עושר ארכיטקטוני, שעולה על כל דמיון.   

 

"בתים מבפנים" יאפשר הצצה אל כמאה בתים פרטיים, בנינים ומבני ציבור ברחבי העיר, שיתהוו לכדי פסיפס ארכיטקטוני - היסטורי, רב תרבותי, ובין דתי. זהו פסיפס המציג את פניה הרבות של העיר הקדושה לשלושת הדתות והמורשת התרבותית שלה.

 

התכנית כוללת ביקורים בבתים פרטיים מעוצבים, מנזרים, מנהרות תת קרקעיות ומבנים נוספים, שסגורים בפנינו במשך כל ימות השנה, וייפתחו במיוחד לביקורים ולסיורים. בין הסיורים: ביקור במנזר השתקנים בעין-כרם, סיור באוהאוס ברחביה, הצצה ראשונה למלון וולדורף אסטוריה, שנבנה בימים אלה, סיור במנהרות הרכבת, סיור בעקבות מערות קבורה בירושלים, מנזר הקפוצ'ינים בטלביה, הצצה אל בית זיבנברג בעיר העתיקה או סיור בעקבות בעלי חיים בחומות ירושלים.

 

הנה כמה דוגמאות:

בית הבישוף

אדריכל: לא ידוע, 1876. אדריכלי שימור: מלצר, איגרא, כהן אדריכלים.

חמישה סיורים של כחצי שעה במבנה שנודע כמעונו הרשמי של הבישוף האנגליקני מאז ימי המנדט - בית דו קומתי ומרשים. הבית משמש כיום את חברת אזורים הבונה את פרויקט המגורים הסמוך וצפוי לעבור בעתיד לידיים פרטיות. את הסיור ידריך אורן זונדר, והוא יעבור בחלליו הפנימיים של הבית ויסתיים בתצפית מהגג.

רחוב: הנביאים 25

תאריך: שישי, 26.10, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30 ו-13:00.   

סיורים פתוחים אך מוגבלים ל-30 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

   

בית חיים הזז

אדריכל: לא ידוע, 1933.

הזדמנות נדירה לבקר בדירתו של הסופר חיים הזז, שבה התגורר ויצר בשנים 1973-1961. דירה שנשתמרה כפי שנבנתה ובה מרצפות מצוירות, דלתות וחלונות עץ מקוריים, וחללים נדיבים האופייניים לבנייה בטלביה בשנות ה-30. בדירה נשמר גם חדר עבודתו של הזז, כולל ספרייתו העצומה. הסיור כולל ביקור ביד למורשת חיים הזז - מוזיאון ספרותי וארכיון הנמצאים בקומת הקרקע.

רחוב: חובבי ציון 18, טלביה. 
תאריך: שישי, 26.10, 11:00; שישי, 26.10, 12:00; שישי, 26.10, 13:00.  

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

דירת האדריכלים לירון ובנג'ו זרקה

אדריכל: בית פתוח בדירה ברחביה, ששטחה 85 מ"ר ושעברה שיפוץ יסודי ותכנון מחדש בידי זוג אדריכלים צעירים שמתגוררים בה עם משפחתם. דירה לבנה ומוארת בסגנון עדכני שמצליחה, בעזרת קירות שקופים, לייצר חלל בעל תחושות פתיחות ורווחה.

רחוב: האר"י 11 דירה 5, רחביה.
תאריך: שבת, 27.10, 12:00-9:00. 

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית ברגמן

אדריכל: אל (אלפרד) מנספלד, שנות ה-70.

ביקור בביתה של שרלוט ברגמן, מהתורמות החשובות של מוזיאון ישראל, הממוקם בתוך קמפוס המוזיאון ומתוכנן כחלק ממנו. בית שנבנה במיוחד עבור הגברת ברגמן ביוזמת ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק. מבחינה אדריכלית הבית הוא תרגום של שפת הבנייה של המוזיאון לשימושים ביתיים. עיצוב הפנים של הבית הושפע מביתה של גברת ברגמן בניו יורק, והוא משופע ביצירות אמנות מקוריות (מיצירותיהם של בראק, שאגאל, דופי, מור, פיקאסו, קאלדר, מאיול ואחרים) וברהיטים - חפצים ותכשיטים שאספה שרלוט במסעותיה הרבים בעולם, חלקם עם בעלה לואי שנפטר ב-1955. בשיאו שימש הבית כסלון ספרותי ואמנותי והתארחו בו אנשי רוח ותרבות.

ב-2002 נפטרה שרלוט (בגיל 98) ומוזיאון ישראל ממשיך לקיים את משאלתה ולשמר את הבית כפי שהוא - ביתה של אספנית אמנות בסוף המאה ה-20 - ממש כמו את חדרי תקופה במוזיאון.

רחוב: שדרות רופין 17, קרית המוזיאונים.
תאריך: שישי, 26.10, 10:15, שישי, 26.10, 11:45.  

 

בית ד"ר אקפלידס

אדריכל: ספירו חורי, תחילת המאה ה-20. ביקור בבית המאפשר הצצה לחייה של משפחה יוונית בראשית המאה ה-20 בירושלים. בית משפחת ד"ר אפקלידס, מעמודי התווך של הקהילה, שוּמר כמוזיאון, ובו ריהוט, חפצים ותמונות של הרופא ושל בני משפחתו.

רחוב: רחל אמנו 3, המושבה היוונית.
תאריך: שבת, 27.10, 13:00-10:00.  

פנטאהוז לדוגמא בסקיי נתניה

דירה מעוצבת בצפון תל אביב

דירת לופט מעוצבת בתל אביב

בית קרקע מעוצב בבינימינה

הצצה לדירה מעוצבת באם המושבות

הצצה לדופלקס ברמת אביב ג

בית מעוצב בפרוייקט יוקרה

לגור ביוקרה: בתים מפוארים להשכרה

בית מפואר ברמות השבים

לעוד בתים יפים>>>