BETA

מדעי העיצוב: כך תעצבו דירת סטודנטים בשיק

סטודנטים רבים עסוקים בימים אלו בחיפוש אחרי דירות להשכרה ומציאת חדרים במעונות לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית. הנה כמה דרכים לעיצוב בשיק של בית סטודנטיאלי בתקציב נמוך

שנת הלימודים האקדמית עומדת להיפתח בקרוב, וסטודנטים רבים מתכוונים לחפש דירות שכורות או להתגורר במעונות, הקרובות למקום הלימודים. על אף התקציב הדל, חלל המגורים הקטן ופרק הזמן הקצר שבו יגורו בדירה, קיימים בשוק פתרונות ליצירת חלל מעוצב וזול, המעניקים מענה לדיור הזמני.

 

עבור אלו השוכרים דירת 30 מ"ר במרכז תל-אביב או דירה בפריפריה בקרבת המוסדות האקדמיים- העונה החמה של שכירויות הדירה בפתח, מחירי השכירות (יחד עם החשבונות) רק הולכים ומאמירים ואתם רוצים מקום נעים וחמים לשים בו את הראש בערב, לארח חברים וללמוד למבחנים.

 

לקראת עונת השכירויות הסטודנטיאליות, חשוב לדעת כיצד ניתן להפוך את הקן החדש (והזמני) למקום אסתטי שנעים לחיות בו, מבלי לפשוט את הרגל.

 

 

טפטים וחיפויים על הקיר

בעיה שכיחה היא העובדה כי, מקום המגורים אינו שלכם ואינו ניתן לשינוי מהותי. כל שינוי עיצובי, שעושים בחלל צריך להיות כזה המאפשר את החזרת הדירה למראה הקודם במהירות. שבירת קירות לא באה בחשבון, גם לא החלפת הריצוף או המטבח הישן. לדירות ישנות או לאלו הרוצים, שדירתם תראה על-פי טעמם האישי, פתרון יעיל יכול לבוא בצורה של טפטים לקיר, מדבקות לחידוש דלתות המטבח או אפילו כאלו המיועדות להדבקה על חלונות ומקלחונים, ליצירת מראה חדש.

 

בנוסף, חיפוי הקיר הוא בין הדרכים היעילות, הנוחות והפשוטות ביותר ליצירת תחושה מרווחת יותר בחללים קטנים. על-פי שרית קרייתי גולדשטיין מ"גולדשטיין גלרי טפט", "המפתח ליצירת אשליה של מרחב, עומק ונפח, טמון בשני אלמנטים מרכזיים: הצבעים והדוגמאות. קיימים חיפויי קירות עם הדפסים ודוגמאות ייחודיות, אשר יוצרים אשליות אופטיות של עומק ושל תנועה ועל-ידי כך מגבירים את תחושת הגודל של החלל. כלל חשוב נוסף הוא לבחור טפטים בגוונים בהירים, אשר מחזירים אור טוב יותר ויוצרים אפקט של חדר מואר ומרווח. האור הטבעי, שנכנס לחדר משתקף טוב יותר בקירות בהירים ולפיכך יוצר מראה מרווח וגדול יותר, גוונים קרים כמו תכלת, ורדרד, בז' או ירוק בהיר, בהחלט יטיבו עם חדר צר וקטן".

 

גופי תאורה

למימד התאורה תפקיד חשוב בעיצוב החלל בכלל ובעיצובו של חלל קטן בפרט, המאפיין לרוב את דירות הסטודנטים. אדריכלית הפנים איריס שמיר, מסבירה כי "פינות חדר חשוכות מקטינות את החלל וגורמות לאיבוד ויזואלי של מקום, לכן חשוב לדאוג לחלל שמואר היטב. הדרכים לעשות זאת רבות ומגוונות; כך למשל, מומלץ לפזר גופי תאורה קירית up-down היוצרים אפקט של הרחקת התקרה ותחושת מרחב גדולה יותר, זאת בניגוד לגופי תאורה תקרתיים התלויים במרכז החלל. כאשר האור מבצבץ מגופי התאורה הצמודים לקיר מבלי לראות את הנורות, האור מתפזר בחדר בצורה מאוד טובה. גם שילוב של מראות בעיצוב החלל יכול לתרום רבות לתחושת המרחב, אפקט השיקוף של המראה יוצר למעשה אשליה של מקום נוסף בחדר ומפזר אור רב ברחבי חלל המגורים".

 

כדאי לשלב מראה גדולה המותקנת על ארון קיר שתשקף את החדר, מראה תלויה במסדרון, שתיצור אשליית נפח כפול או מראה גדולה התלויה מול חלון או גוף תאורה, שתעזור להאיר את החלל.

 

רהיטים דו שימושיים

התקציב המוגבל של הסטודנט הממוצע מוביל אותו, במרבית המקרים, למגורים בדירת שותפים והקצאת חלל מגורים מוגבל. פתרון טוב לבעיה יכול להיות הצטיידות ברהיטים דו-שימושיים, כגון כורסאות וספות שנפתחות למיטה, מה שמאפשר אירוח חברים או בני משפחה שבאו לבקר.

  

לדברי מילי עשור מבעלי רשת "האוס אין-מעצבים חדרים בריאים": "לאור העובדה כי דירות הסטודנטים אינן גדולות במיוחד, התעורר הצורך בשילוב רהיטים מודולאריים ודו-שימושיים. לניצול יעיל של חלל השינה, ניתן לשלב מיטה הכוללת ארגז מצעים רחב ובעלת מדפים ומגירות, לאחסון הספרים והמחברות השונים. כמו כן, ארון המכיל בתוכו שידה ניידת על גלגלים שניתן לשלוף ולהחזיר פנימה הוא פתרון מודולארי אטרקטיבי ואף ספסל נפתח ובעל קיבולת גדולה, שמטרתו איננה רק לספק מקומות ישיבה לחבר'ה, אלא גם להיות פריט אחסון לנעליים למשל".

 

מוצרי החשמל בחלל המטבח

גם בגזרת מוצרי החשמל לחלל המטבח, מוצעים כיום מגוון פתרונות לדירות סטודנטים, תוך התחשבות בתקציב המצומצם, יחסית, של הדיירים, והמגבלות מבחינת גודל החלל.

 

"התפתחות טכנולוגית, צמצום חלל הבית וחשיבה עיצובית מתקדמת, הביאו לידי פיתוח של מכשירי חשמל שביכולתם לעמוד באותן משימות בהן עומד המכשיר בגודל הסטנדרטי, עם פחות נוכחות פיזית. מיקרוגלים, תנורים ואפילו מכונות קפה, הם רק חלק מהמוצרים שעוצבו מתוך גישה חדשנית וחסכונית. מדובר בקו מכשירים חדש וקומפקטי בגודל של 45 ס"מ ולא בגודל 60 ס"מ המוכר, החוסך במקום רב ואף מגדיל את תחושת המרחב במטבח", מסכם אסי ארביב, מבעלי קלינטון סחר, יבואנית מותג מוצרי החשמל הבינלאומי Teka.

 

פתרונות עיצוביים לטלוויזיה

תכנון חדש של המטבח

מכונת הקפה במרכז הבית

ארגון נכון של המטבח

כך תעשו הומסטיילינג במטבח