מיליארד סינים: חופשה קסומה בבייג'ין

אוקטובר הוא אחד החודשים בו מומלץ לטייל בבירת סין בשל מזג אוויר נפלא. העיר האסורה, כיכר טיינמן והאצטדיון האולימפי - הם חלק מהאתרים האטרקטיביים שכדאי לבקר בהם

ביקור בסין לוקח את המטייל למחוזות תרבות שונים, כאשר המטייל שמגיע למדינה זו מתפעל ומשתאה מול ישן וחדש. בייג'ין היא עיר הבירה של סין ומהווה את התגלמות הפער בין החדש לישן.

 

מיד עם הנחיתה בבייג'ין הנוסעים מוצאים את עצמם באחד הטרמינלים הגדולים והמודרניים בעולם. הכל בתנועה, הידמה בשיאה ופתאום מבינים את גדולתו של האדריכל  נורמן פוסטר האנגלי ויכולתו לתכנן ולשקף את כוונת המזמין - "סין רצה קדימה".

 

את 26 הקילומטרים המפרידים בין השדה לעיר בייג'ין עושים בכבישים עמוסים בכלי רכב.  פעם הדרכים היו עמוסות באופניים, היום במכוניות מפוארות. בבייג'ין הנמצאת בצפון מזרח סין, מתגוררים כ 17 מיליון תושבים הנמצאים בתנועה מתמדת.

 

חודש אוקטובר הוא זמן טוב לפני שמתחיל החורף, לטוס לאזור. אביבה איילון מדריכת טיולים בשביל הזהב מקבוצת ישראייר, סוקרת את המקומות האטרקטיביים, למי שמבקר בביג'ין.

 

העיר האסורה

אזור משכן הקיסר ואחד מאתרי התיירות האטרקטיביים ביותר בבייג'ין. הלבנים מהם נבנתה העיר נקראו לבני זהב בגלל אורך הזמן, שלקח לייצר את הלבנים בעבודת יד.

 

בארמון אוצרות מלכותיים, ארכיטקטורה מעניינת וניתן ללמוד על חיי המשפחה הקיסרית. הארמון נקרא העיר האסורה, משום שהעיר הייתה סגורה לקהל ולמי שלא היה שייך למשפחה הקיסרית. העיר ממוקמת במרכז בייג'ין, אות לחשיבותה וסביבה במסלולים מעגליים הולכים וגדלים נמצאים שאר המבנים והאתרים, בסדר חשיבות יורד.

 

כיכר טיינאנמן

כיכר טיינאנמן נחשבת למעשה שער השמיים המוגנים (השער הקדמי לעיר האסורה).ז הו המרכז הפוליטי של העיר בשל הכוח הסימבולי, שקיבלה  מאז ימי מאו טסה טונג, שהכריז בה על הקמת הרפובליקה הסינית ב-1 באוקטובר 1949. במהלך המאה ה-20 הייתה כיכר טיין-אן-מן מוקד לעצרות המוניות ולהפגנות רבות משתתפים.

 

במרכז הכיכר אנדרטת שיש לזכר "גיבורי העם" ומדרום לה נמצא מאוזולאום, שנבנה ב-1977. כאן שוכנת גופתו החנוטה של מאו טסה טונג אשר הכריז בה על הקמת הרפובליקה הסינית בשנת 1949.  

 

בצד המזרחי של הכיכר שוכן המוזיאון הלאומי, מולו ממערב בהתאם לעקרון הסימטריה החשוב כל כך לבוני בייג'ין לדורותיהם, נמצא "היכל העם הגדול" - הפרלמנט.

  

מערבית לכיכר טיאננמן נמצא התיאטרון הלאומי החדש של בייג'ינג , הגדול בעולם , אותו תכנן האדריכל הצרפתי פול אנדרו. המבנה, חצי עיגול בוהק מטיטניום וזכוכית  מזכיר בצורתו חללית חייזרית. קרבתו לעיר האסורה עוררה מחלוקת רבה. מרגע הפתיחה השתיקו האקוסטיקה הטובה והארכיטקטורה הנועזת את המבקרים. כעת הוא מקבל את היחס המגיע לו.

 

Hu tong

לא רחוק מכיכר טיינאנמן נמצא אחד החוטונגים המפורסמים בעיר הוא Dazhalan. החוטונג היא שכונת מגורים עתיקה עם סמטאות קטנות, שלאורכם בתים סינים מסורתיים, הכוללים חצרות מרובעות קטנות המכונות בסינית בשם Siheyuan.  

 

משמעות השם "מכותר מארבע כיוונים". מקור המילה Hu tong הוא מילה מונגולית, שפירושה "באר", בעבר בכל מרכז כפר או מרכז קהילתי הייתה באר. ההסתובבות בין סמטאות היא חוויה אמיתית- פגישת מקומיים, הכרות עם אורח החיים של פעם והחוויה נעשית אמיתית בעיקר, כאשר הסיור נעשה, כשאתם רכובים על ריקשה אותה מסיע מקומי.

 

מתקני ספורט

המתקנים האולימפיים שנבנו לקראת האולימפיאדה ב-2008 הם ללא ספק אטרקציה מהממת והתגלמות הקדמה.

האצטדיון הלאומי הוא המבנה המרגש, המוכר והמצולם ביותר בפארק. נוכחותו המדהימה מוענקת לו על ידי המעטפת האבסטרקטית העוטפת את המבנה האליפטי ומורכבת מקורות פלדה המתפתלות ונשזרות זו בזו. על כך הוא נקרא קן לציפור. הצלחת האולימפיאדה הפכה את המבנה לסמל של גאווה לאומית.

 

חומת סין הגדולה

חומת סין הגדולה Great Wall חוצה חמישה מחוזות ושני אזורים אוטונומים. החומה מסמלת את הלאום הסיני ואת התרבות הסינית. היא נמנית מאז 1987 על אתרי המורשת העולמית של  אונסקו.

 

כ 70 ק''מ מהעיר, בכביש מהיר ונוח, נמצאת חומת - Badaling קטע החומה התיירותי הפופולרי ביותר. החומה בגובה של כ - 800 מטר מעל פני הים וניתן לעלות מהחניון ברכבל. אפשר לשלב את הביקור בחומה בביקור בקברי שושלת מינג.

 

 

 

שווקים

ואיך אפשר בלי שווקים: ביקור בשווקים הוא חוויה אמתית, שיטת המיקוח והשפע הרב הם חוויה מדהימה. השווקים הפופולאריים ביותר הם שוק הפנינים ושוק המשי אבל לא נפקד מקומם של הקניונים המודרניים והיקרים.

 

שוק האוכל בבייג'ין , בשולי המדרחוב היוקרתי של בייג'ין נקרא פו-ג'ין ומאגד כמיליון דוכני אוכל המציעים כל דבר שזז על שיפוד: צרעות, עקרבים, חיפושיות, כוכבי-ים, רגלי צפרדעים ואפילו אשכי-עז.

טיול ביבשת אפריקה

חופשה קסומה באיים הקאנריים

חופשה קסומה באגמים של צפון איטליה

החופים היפים של אוסטרליה

החופים היפים של ברזיל

חופשה קסומה באיים קאריביים

חופשה קייצית בלונדון

חופשה קייצית בבולגריה

חופשה קסומה בעיר קוס

החופים הכי קסומים של צרפת