BETA

11.09.2012

17:48

עודכן:

ההורים מתלבטים: פיפי, בולבול או פושפוש

איך אתם קוראים לאיבר המין של הבן או הבת שלכם - בשמם התקני או ממציאים שם חמוד במקום? הדילמה הזאת קיימת כמעט בכל בית. איך פותרים אותה ומה זה פוּפון, בכתבה הבאה

ריק

אחת הדילמות העומדות בחייו של הורה לילד צעיר שמפתח מודעות לגופו, היא ההתלבטות איך לקרוא לאיבר המין? האם בשם ה"יבש" והפורמלי של איבר המין? או שאולי עדיף "לתבל" את העניין בשם הומוריסטי ומשעשע שלעתים נוח יותר גם לנו, כהורים? ערכנו סקר קצר בין מספר אמהות ולפניכם התוצאות:

 

בנים:

  • בולבול - לא מעט אמהות סיפרו כי הן מכנות את האיבר הגברי של הבן הצעיר "בולבול". למה? הסיבות הן רבות ומגוונות: "בולבול זה משהו בין המילה הפורמלית ללא פורמלית", "בולבול זה ציפור, אבל זה נשמע לי פחות פלצני", "כי ככה קוראים לזה בעגה העממית".
  • פין - מצאנו פחות אמהות, המכנות את איבר המין של הבן בשם פין. המצדדות טוענות טיעונים הגיוניים: "כי זה פשוט השם של האיבר, לא רוצה צורך להסתתר מאחורי כינויים ילדותיים אין שום דבר רע בשם האמיתי." "שימוש במונחים 'חמודים' או תחליפים הרבה פעמים נותנים תחושה שיש משהו להסתיר, משהו מביך או לא טוב באיבר". המתנגדות טענו לעומת זאת, כי מדובר בשם רשמי ומאולץ שהן מתקשות להשתמש בו ברמה היומיומית.

ומה אצל הבנות?

כאן המבחר גדול יותר:

  • פות - גם כאן, האמהות הדוגלות בשימוש בטרמינולוגיה האנטומית מעדיפות את המונח "פות" על כל כינוי חמדמד אחר, מהסיבה הפשוטה - זהו שמו של האיבר. עם זאת, המונח היבש המתאר את איבר המין הנשי, גורר, כך מסתבר, לא מעט תגובות מובכות, בעיקר של גברים. כך לדוגמא, מספרת אם אחת שבתה הקטנה אמרה לאביה שכואב לה הפות. האם מספרת כי "לא ידעתי שפנים של בן אדם יכולות להחליף כל כך הרבה צבעים... הוא שאל אותי בלחש 'מה היא אמרה?!' אמרתי לו - פות. ככה קוראים לזה. האיש לא ידע איפה לקבור את עצמו". אם אחרת מספרת, כי בערב פסח, בעיצומה של קריאת ההגדה, נעמדה בתה הצעירה על הכסא וצעקה בקולי קולות: "אמא!!!!!! שורף לי הפות!!!!! שורף לי הפות!!!!!!! ממש שורף לי הפות!!!! " את ההבעות של יושבי השולחן, מספרת האם, היא לא תשכח במהרה.
  • פיפי - אם אחת שבתה חובבת את הספר "סיר הסירים" סיפרה כי היא ובתה פשוט "נתקעו" עם הטרמינולוגיה הלא מדויקת באשמת ציונה, גיבורת "סיר הסירים" שעליה סופר, כי יש לה "הרבה איברים יפים ושימושיים... רגליים ללכת ולרקוד, פיפי לעשות פיפי.
  • פושפוש - וכמובן יש את אסכולת תומכות ה"פושפוש" - כששאלנו למה, התשובות נעו בין "כי ככה יצא" ובין "כי זה השם הכי נורמלי שעלה לי בראש".
  • הכינוי הכי מקורי לאיבר המין הנשי, שבו עושה שימוש אחת האמהות המשתתפות בסקר הוא "פוּפון". הכינוי, כך מסתבר, נהגה על ידי אחת הדודות במשפחה, ככל הנראה ברגע של יצירתיות יוצאת דופן, ומאז מכונים כך איברי המין הנשיים של כל ילדות המשפחה המורחבת. "מבחינתה של הילדה, זה שמו של האיבר" מסבירה האם. "אין בעיה של הבנה של הסביבה" בגדול, רוב האנשים יודעים שמילה חמודה ומתיילדת מתייחסת בדרך כלל לאיבר המין של ילד".

סמדר ריינר, עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית, מומחית בתחום הילדים ומרצה במכללת עידן ההורות, מסבירה כיצד ניתן לגשת לעניין בצורה שתהיה נוחה גם להורה וגם לילד:

 

הצורך שלנו לשוחח עם הילדים על איברי המין שלנו ב"שמות חיבה" נובע בעיקר ממבוכה. הנושא של מין וילדים לא מתחבר אצל אנשים, הרגילים לחשוב על ילדים כלא מיניים ועל כן הנטייה היא לעשות "התאמה" ו"ליילד" את הנושא.

ריינר ממליצה על שיחה הסברתית לילד, שבה יעביר ההורה לילד אינפורמציה בצורה מדויקת וישתמש בשמות האנטומיים והמדויקים של האיברים. ניתן להיעזר בספרים לגיל המתאים ולהסביר כי איברי המין הינם חלק מהעולם שסביבנו ומהגוף שלנו ואין בהם דבר מביך או יוצא דופן מאיברים אחרים. ריינר מסבירה, כי יש לשים לב האם הילד שואל שאלות ולענות ברמה המתאימה לשאלות שהוא שואל. חשובה יותר מתוכן הדברים, טוענת ריינר, היא האווירה שבה מתנהלת השיחה ומה אנחנו משדרים בה לילד - האם אנו מנהלים שיחה באווירה של דבר טבעי ואהבה עצמית או באווירה של מבוכה.

 

לגבי השם של איבר המין, מסבירה ריינר כי אין לזה יותר מדי חשיבות. מהרגע שהילד מכיר את השמות האנטומיים, ניתן לקרוא לאיברי המין באיזה שם שנבחר, לפי שיקול דעתנו או לבחירתו של הילד. כל עוד העיקרון ברור לכולם - הטרמינולוגיה, כך מסתבר, פחות חשובה.

 

 

 

 

 

לינקים

>>>מחפשים שם לתינוקת? שמות מהוליווד

 

>>>כך תכינו את הילד לחוג הראשון שלו

 

>>> בייבי ביקיני: בגד גוף משעשע או מזעזע?