ויוה לה פרנס: שיק צרפתי בעיצוב הבית

הצרפתים ידועים לא רק בזכות הקרואסון הטעים ומגדל אייפל אלא גם בשל הטעם הטוב שלהם בעיצוב הבית. רוצים גם אתם נגיעות מהשיק הצרפתי?

בסוף השבוע ציין העם הצרפתי את חירותו ב"יום הבסטיליה", המסמל יותר מכל את החגיגה הלאומית בעקבות המהפכה הצרפתית. מעבר לאופי הצרפתי הייחודי, הביאה עימה האומה, מיום תקומתה ועד היום, סוגי עיצוב שונים ומיוחדים, אשר אומצו גם על-ידי מדינות אירופאיות נוספות. העיצוב הצרפתי כולל מגוון רחב של סגנונות מתקופות שונות ששאב השראתו מן האמנות והאדריכלות המקומית, החל מתקופת הבארוק ועד לימינו בעיצוב הפוסט מודרני.

 

נוסף על הגאווה הלאומית וצבעי הדגל הצרפתי, כחול, לבן ואדום, שבולט בהרבה אלמנטים, בשנה האחרונה קיים דגש על חזרה לטרנד הבויסרי, ששלט בטירות הצרפתיות בתחילת המאה ה-15.  בכל הקשור לעיצוב פנים, צרפת נחשבת לשמרנית אך גם לרומנטית מאוד. מבין מגוון הסגנונות העשירים, מתקופות שושלות המלכים, הבארוק והרוקוקו, יצאו פרטי ריהוט נצחיים, רומנטיים, שיש האומרים שככל שהם מתיישנים הם אף נעשים יפים יותר. לרגל יום הולדתה הנה כמה דברים, שנחמד לקרוא ולדעת לגבי הבית הצרפתי.

 

 

הטרנד הלוהט בבית: בויסרי

הם היו לסמל סטאטוס המעיד על עושר, ומספר מאות מאוחר יותר, במאות ה-17-18, הפכו לפופולאריים במיוחד בעיצוב הצרפתי- פאנלי העץ הקרויים Boiserie שכיסו את קירות בתי עשירי צרפת, זוכים לטוויסט עיצובי וחזות מודרנית, כיאה למאה בה אנו חיים, ומסתמנים כאחד מהטרנדים הבולטים בזירת העיצוב.

 

לוחות העץ המאסיביים, הניחנים במסגרת מחורצת ולעיתים בשאר עיטורים דקורטיביים, היו  אז לפריט עיצובי בולט בחלל הביתי. הם לא חיפו רק את קירות החדרים השונים, אלא קישטו דלתות, ארונות ומדפים ואף החליפו את מסגרות התמונה הקונבנציונאליות.

 

כיום הם לובשים צורה חדשה וחוזרים לככב בעיצוב הבית, אריחי שיש וגרניט פורצלן המדמים אותם, שילוב שני טפטים שונים אך דומים זה מעל זה על גבי קיר אחד ומגוון רהיטים המעוצבים בהשראתם, הם רק חלק מהפריטים ומדרכי העיצוב בהם בא לידי ביטוי הקאמבק שהם עושים.

 

לדברי אדריכלית הפנים איריס שמיר: "הבויסרי בחלל המודרני לרוב מעודן יותר ובא לידי ביטוי בצבעוניות ובחומרים חדשים. אם בעבר, במקורותיו, הוא הופיע רק בדמות לוחות העץ, שכיסו את הקירות הלבנים והשוו לחלל סגנון מלכותי ועתיק, היום הוא זוכה לאינטרפטציה מודרני,ת המאפשרת ליצור באמצעותו חלל במגוון סגנונות עיצוב. כך למשל, מטבח עץ צבוע בלבן בעיצוב הסימטרי המזוהה עם הפאנלים המסורתיים ישווה לחלל מראה כפרי".

 

טקסטיל

למרות השמרנות הידועה של הצרפתים, התעוזה ניכרת במהלך השנים. כדוגמא לכך ניתן לראות את המותג הצרפתי MANUEL CANOVAS (ביבוא נוסבאום), המתמחה בכל הקשור לעולם הטקסטיל. המותג ממשיך לשמור על קו צרפתי מובהק המבטא את רוח האומנות הצרפתית של המאה ה-18. יחד עם זאת, מעצבי המותג נותנים  פרשנות מודרנית ועדכנית בצורה של בדים, צבעים נועזים והרמוניים ובעיטורם בסגנונות מגוונים שונים המתאימים במיוחד לעיצוב חללים ביתיים.

 

 

טפטים

גם בתחום הטפטים ניכרת השפעת מראה הפאנלים על עיצוב החלל המודרני הבאה לידי ביטוי באופן שימושם, לדברי שרית קרייתי גולדשטיין, מבעלי "גולדשטיין גלרי טפט, "השימוש בטפטים ליצירת מראה ה'בויסרי', שחזר לאחרונה להיות פופולארי, בא  לידי ביטוי בדרכים שונות. רבים בוחרים לחלק את הקיר לשניים ולשלב זה מעל זה שני סוגי טפטים בהדפסים שונים, שבכל זאת משתלבים בהרמוניה בזכות צבעוניות זהה, ואחרים בוחרים ליצור תמונת טפט ממוסגרת או לחפות בטפט נישה בגב המיטה".

 

עיצוב הבית בגווני מים

עיצוב הבית בגווני כתום

סוגי עצים בעיצוב הבית

עיצוב הבית בפריטים העשויים מעץ

עיצוב הבית בסגנון שאבי שיק

עיצוב הבית בסגנון איטלקי

עיצוב בסגנון ניו יורקי

לעוד כתבות בנושא עיצוב פנים>>