BETA

מהפך: הדירה הקטנה שגדלה בלי לעבור

בשנים האחרונות משפחות רבות נאלצות לעשות ויתורים ולהשאר בדירה הקטנה שלהם בשל מחירי הנדל"ן הגבוהים. בעזרת פתרונות עיצוב יצירתיים ניתן להגדיל גם בית קטן

כפועל יוצא למגמת השינוי בתחום הנדל"ן, הזינוק במחירי הדירות מקשה על משפחות ועל זוגות צעירים לרכוש דירה גדולה. כל זה זה יצר ביקוש רב לדירות 2-3 חדרים.

 

"חברות ומותגי עיצוב מובילים הבחינו במגמת השינוי בדיור הישראלי וכתוצאה מכך הציבו באולמות התצוגה שלהם דוגמאות לעיצוב דירות בגודל של 20 מ"ר ומעלה, הממחישות כיצד ניתן ליישם את פתרונות העיצוב החדשניים שלהם ניצול פינות, יצירות ארונות נישה, רהיטים מתקפלים ומודולאריים גם בדירות בעלות חללים קטנים". מסבירה אדריכלית הפנים איריס שמיר.

 

היא מוסיפה כי, "בתהליך עיצוב הפנים של החלל הביתי, קיים צורך ראשוני להבין ולהכיר את הצרכים, הרצונות, החלומות וטעמו האישי של כל לקוח. על כן יש לעשות סדרי עדיפויות; העיקרון המנחה הוא להתאים את גודלם של חדרי הבית השונים לצרכי השימוש של הדיירים שגרים בו. למשל, בביתם של זוגות צעירים או מבוגרים חשוב לשמור על המרחב בחלל הסלון היות והם מבלים בעיקר באזור האירוח, זאת בניגוד לבית בו יש ילדים, המבלים את מרבית זמנם בחדרים הפרטיים שלהם".

עיצוב הקירות

 • יצירת תחושת מרחב מרבית בדירה קטנה באופן יחסי, לרוב מתחילה בעיצוב הקירות, הרצפה והתקרה, שלמעשה מקיפים את הנוכחים בחלל ומשמשים כמעיין מעטפת. על מנת להפוך חדר קטן לגדול לא בהכרח צריך לשבור קירות, די במספר מספר פעולות פשוטות, שאומנם ישאירו את גודלו של החדר על כנו, אך ללא ספק ישנו את תחושת המרחב בו ואת המראה מן הקצה אל הקצה.

 

 • חשוב לא להעמיס על החלל ולהשאיר 'ספייס' בעין וזאת על-ידי שימוש בגוונים בהירים כמו לבן, שמנת או גוונים פסטליים, עדיף בגימור מבריק. הצבעוניות מחזירה טוב יותר אור ומשווה לחלל מראה פתוח ואוורירי. במידה וקיים קיר בעייתי, סדוק למשל או שלא לגמרי חלק, מומלץ לצבוע אותו בצבע כהה ולא בבהיר.

 

 • על מנת ליצור תחושת מרחב בבית, יש לדאוג שהארונות, המטבח והדלתות ברחבי הבית יהיו בגוון של הקירות וזאת במטרה להבליע אותם ולא להבליט כקונטרסט לקירות.

 

 • בהמשך לקונספציית ה'הבלעה', חשוב גם לשמור על תקרה בהירה. אם מדובר בתקרה נמוכה יחסית, מומלץ להשתמש בתקרה מתוחה, טכנולוגיה המאפשרת לכסות את התקרה הקיימת במגוון חומרים, צבעים ועיצובים.

 

 • על מנת ליצור תחושת מרחב ואשליה של תקרה גבוהה יותר, בחרו בתקרה מתוחה המשלבת אלמנט של השתקפות, כזו למשל העשויה זכוכית או מראה.

 

 • גם חיפויי הקירות בטפט מעבר לתרומתו האסתטית והעיצובית כמובן, עשויים לשמש ככלי פרקטי ופונקציונאלי ביצירת תחושת מרחב. על-פי שרית קרייתי גולדשטיין מ"גולדשטיין גלרי טפט", המפתח ליצירת אשליה של מרחב, עומק ונפח טמון בשני אלמנטים מרכזיים, הצבעים והדוגמאות. "הכלל החשוב ביותר הוא לבחור טפטים בגוונים בהירים, אשר מחזירים אור טוב יותר ויוצרים אפקט של חדר מואר ומרווח. האור הטבעי שנכנס לחדר משתקף טוב יותר בקירות בהירים ולפיכך יוצר מראה מרווח וגדול יותר.

 

 • גוונים קרים כמו תכלת, ורדרד, בז' או ירוק בהיר בהחלט יטיבו עם חדר צר וקטן. הדרך המשמעותית השנייה ליצירת אשליה של עומק והגדלת החלל טמונה בדוגמאות ובהדפסים שעל גבי הטפט. קיימים חיפויי קירות עם דוגמאות ייחודיות, שיוצרות אשליות אופטיות של עומק ושל תנועה ועל ידי כך מגבירות את תחושת הגודל של החלל.

 

רהיטים ומוצרי חשמל

 • השלב השני בעיצוב חלל הבית, בניצול יעיל של גודלו וביצירת תחושת המרחב, בא לידי ביטוי באיבזורו ובריהוטו. שילוב נכון וחכם של גופי תאורה לצד בחירת הרהיטים ומוצרי החשמל הנכונים, יטיבו עם דירה קטנה ויחוללו בה פלאים.

 

 • למימד התאורה תפקיד חשוב בעיצוב החלל בכלל ובעיצובו של חלל קטן בפרט, כאשר שימוש נכון בתאורה זהו שם המשחק. פינות חשוכות בחדר מקטינות את החלל וגורמות לאיבוד ויזואלי של מקום, לכן חשוב לדאוג לחלל שמואר היטב. הדרכים לעשות זאת רבות ומגוונות. מומלץ לפזר גופי תאורה קירית up-down היוצרים אפקט של הרחקת התקרה ותחושת מרחב גדולה יותר, זאת בניגוד לגופי תאורה תקרתיים התלויים במרכז החלל. כאשר האור מבצבץ מגופי התאורה הצמודים לקיר מבלי לראות את הנורות, האור מתפזר בחדר בצורה מאוד טובה.

 

 • באופן כללי, ליצירת התחושה של חלל גדול, מומלץ לשלב רהיטים נמוכים, קלילים ובהירים כמו שולחנות, כסאות פרספקס שקופים, פינות אוכל ועוד, בעיצוב מינימליסטי וכאלו המשלבים זכוכית, חומר המשווה לחלל מראה אוורירי ולא מכביד. בנוסף, במקרים בהם החדר שרוצים לעצב הוא צר וארוך, כדאי למקם את הרהיטים השונים על הקיר הארוך, על מנת להדגיש את האורך ולנצלו.

 

 • בחדרי השינה בכלל ובחדרי הילדים בפרט, בכדי לנצל את החלל בצורה חכמה מומלץ לשלב  רהיטים מודולאריים ואחרים, הממלאים מספר פונקציות. בחללים קטנים בהם התקרה גבוהה, שלבו פתרונות ריהוט חכמים המנצלים את יתרון הגובה ולא מבזבזים שטח יקר מרצפת החדר הקטנה. דרך אחת לעשות זאת, היא להגביהה את המיטה באמצעות מיטת קיר, אחד הפטנטים המובילים כיום בתחום, וליצור בחלל שמתחתיה חלל אחסון או אירוח.

 

 • בין פתרונות הריהוט הפופולאריים ביותר לניצול יעיל של המרחב, נמצא הפוטון, בעל התפקיד התלת-שימושי, כספה לאירוח, מיטה לשינה ואף כפריט אחסוני הודות לארגזו הרחב.

 

 • גם בגזרת מוצרי החשמל, בייחוד של אלו המותאמים לחלל המטבח, ניתן להבחין במגמת שינוי בעיצובם, בעיקר בגודלם, זאת בין היתר, בשל הצטמצמות גודל החלל. חלל המטבח שהפך לקטן יותר, מצריך שינוי באיבזורו ומתעורר הצורך למכשירי חשמל קטנים יותר.

 

**הכתבה נעשתה בשיתוף, אדריכלית הפנים איריס שמיר, שרית קרייתי גולדשטיין (מבעלי גולדשטיין גלרי טפט),

גד אויזרט (משנה למנכ"ל חרש), מילי עשור (מבעלי רשת "האוס אין").

 

לינקים נוספים:

עיצוב הבית בכתום

סוגי עצים בעיצוב הבית

עיצוב הבית בפריטים העשויים מעץ

עיצוב הבית בסגנון שאבי שיק