משהו ללבוש

קולקציית הקפסולה של המעצב הצעיר והמבטיח יונתן זוהר ל"קסטרו" מחכה שתבואו להסתער. לובה שמוקלר הציצה מקרוב וגילתה את נוסחת ההצלחה. ביקורת

אין ספק ששיתוף הפעולה החדש של קסטרו עם המעצב יונתן זוהר, הוא לא רק תקדימי במונחים ישראליים אלא גם מבריק וכזה שראוי שילמד בתולדות יחסי הציבור. רשמו בפניכם את נוסחת ההצלחה: קחו מעצב אלמוני יחסית אך מוכשר, חברו אותו עם ענקית מסחרית כמו קסטרו שמנסה למתג את עצמה מחדש בעקבות כמה עונות עייפות, הוסיפו לתמהיל מכונת יח"צ משומנת היטב והרי לכם קולקציית קפסולה - מונח טרנדי בחודשים האחרונים - שיוצרת מסביבה המון באז חיובי.

 

אם נשים לרגע את הציניות בצד, נציין כי לפני שהקולקציה הושקה רשמית, משהו בשילוב הזה בין מעצב שזה עתה יצא מדלתות שנקר וענקית האופנה המקומית יצרו לא מעט חששות בתעשיית האופנה. הצפי היה שהקולקציה תהיה נישתית מדי מכדי לקלוע לטעמם של הקהל הרחב, זה שקונה לרוב בקסטרו, או לחילופין מסחרית מדי, חסרת כל טאץ' אישי של המעצב.

 

הקומה של יונתן

היתה זו הפתעה גדולה לגלות שחרף הציפיות הנמוכות, הקולקציה הזו הצליחה לדלג מעל שתי המשוכות ולהיות פרקטית ולבישה באותה מידה שהיא לא צפויה ומעניינת לעין. למרות שמדובר במהלך שיווקי לכל דבר, הבחירה במעצב הצעיר יונתן זוהר, הייתה ללא ספק בחירה אמיצה, שהרי נדיר שרשת ותיקה ומבוססת כמו קסטרו, תבחר לפרוש כנפיה ולקחת חסות דווקא על מעצב צעיר.

 

קסטרו בחרו להעניק לזוהר יד חופשית וכתוצאה מכך, טביעת היד שלו מורגשת היטב בכל הדגמים, אפילו מבלי להכיר את הרקורד המקצועי שלו. הרשת גם בחרה להעניק למעצב ולקולקציה פרי עיצובו את הכבוד הראוי להם, כשהקדישה לה קומה שלמה בגלריה של הרשת, בסניף הדגל של קסטרו בדיזינגוף סנטר.

 

פרקטיות + אלגנטיות = בגד לביש

יונתן זוהר, שם חדש לרובכם, הוא כאמור בוגר שנקר שכבר הספיק לעבוד בבתי האופנה המובילים בעולם, ביניהם DVF וג'ון גליאנו. קולקציית הקפסולה, המורכבת מ-14 דגמים בלבד, מהווה כור היתוך למקורות ההשראה השונים של זוהר, שנעים בין בגדי הים של שנות ה-40', השראות מבדים אפריקאיים ועד השראות מעולם הפופ ארט.

 

את הקולקציה שעיצב זוהר בחכמה רבה עבור קסטרו, ניתן לסכם בשתי מילים כ'קז'ואל סמארט'- קולקציה פרקטית, יום יומית בחלקה אך גם אלגנטית, העשויה מטקסטילים שפותחו ע"י זוהר עצמו, בטכניקות הדפסה ורקמו שעוצבו עבור כל דגם באופן ייחודי, על גבי בדי ג'רזי, טנסל ומשי.

 

השילוב בין בדי הג'רזי הפשוטים למראה מחד, לבין ההדפסים המתוחכמים והחיתוכים המחמיאים מאידך, יוצרים קולקציה שטרם נראתה ברשתות מסחריות. בחלק השמלות ניתן אף למצוא חלק פנימי שנסגר כמעין בגד גוף, על מנת לאפשר התאמה מושלמת של השמלה לגופה של הלקוחה, מה שרק מעיד על המחשבה שהושקעה בכל דגם ודגם.

 

עכשיו מעונן

ניכר כי זוהר ידע בדיוק לאן הוא מכוון את הקולקציה שלו ומי צפויות לקנות את עיצוביו אך במקביל גם רצה להוכיח לנו מדוע הוכתר לא מכבר כהבטחה הגדולה בנוף הישראלי. הקולקציה עצמה סתווית ברובה, מה שניכר היטב בבחירת הבדים ופלטת הגוונים וספק רב אם תצליח לשרוד את הקיץ. אם להסתמך על תג המחיר הנוח (199-599 שקלים) הקולקציה תיחטף מהקולבים.

 

לכן, אם טרם הספקתן לבקר בקומת הגלריה בסנטר, ההמלצה היא שתעשו זאת כעת. כשיונתן זוהר יהפוך ממעצב מבטיח למעצב מצליח, כזה שלא זקוק לחסותה של קסטרו כדי לחדור לתודעה הקולקטיבית (ואין לנו ספק שזה יקרה), סביר להניח שכל פיס מעשה ידיו יתייקר משמעותית. כשזה יקרה, תוכלו להיזכר בחיוך איך גיליתן את המעצב ראשונות וקניתן פריט שלו כשרק התחיל להתפרסם.