דה-גול: סיכום שבוע האופנה בפריז

שבועות האופנה הגיעו לסיומם, לא לפני שהם סיפקו את הפינאלה, הידוע גם כשבוע האופנה בפריז. לובה שמוקלר מנתחת את חמש התצוגות בולטות

אלכסנדר מקווין

 

מעטים הם הדברים הבטוחים בחיינו, כאלה שאפשר לסמוך עליהם שיתקיימו תמיד, כמו לדוגמא השמש שתמיד תזרח במזרח ותשקע במערב, ו..הקולקציה של אלכסנדר מקווין שתמיד תצליח להיות סוריאליסטית ומעוצבת בקפידה. כזו הייתה התצוגה לחורף  2013 של מקווין, עליה ניצחה בכבוד רב גם הפעם שרה בורטון, הלא היא בת טיפוחיו של מקווין המנוח ומי שעומדת מאחורי שמלת הכלה האגדית של קייט מידלטון, שתיזכר לדורות.

 

הפעם, בורטון בחרה לזנוח קלות את המוטיבים התקופתיים שאפיינו את עיצוביו של מקווין, ובאופן טבעי גם את עיצוביה שלה, לטובת קולקציה בהשראת אגם הברבורים, שנראית רובה ככולה כמעין מחווה לסרט "ברבור שחור" בכיכובה של נטלי פורטמן. לפעמים, גם היסודות היציבים ביותר מתערערים, וכך, למרות שהשמש ממשיכה לזרוח במזרח ולשקוע במערב, יש תחושה של אכזבה קלה שעולה מהקולקציה האחרונה של מקווין.

 

רק לקראת הסוף, כשעלו שמלות הערב שאין סופרלטיב אחר לתאר אותן מאשר 'מרהיב', מבינים למה מקווין נחשב לאחד המעצבים הגדולים ביותר בעולם לפני מותו, כאשר על המסלול עלו דגמים שראויים יותר להישמר במוזיאון לאמנות מאשר להילבש על ידי בני אנוש.

 

שאנל

 

תעשיית האופנה מצפה בשקיקה בכל עונה לתצוגה של שאנל בזכות השואו המסורתי שמארגן קארל לגרפלד, לא פחות מאשר בזכות הבגדים עצמם. תמיד אפשר לסמוך על  לגרפלד שיספק מופע שבו הבגדים מגלמים לעתים רק תפקיד של שחקן משנה וכך היה גם הפעם: הסט שנראה כאילו נלקח ישירות מעידן הקרח והגבות של הדוגמניות שהיו יכולות באותה מידה להתאים לפניו של רודן עצבני, מצליחים ליצור תצוגה שקשה להוריד ממנה את העיניים.

 

כל זה עוד לפני שבכלל התייחסנו לבגדים. הקולקציה עצמה? מאוד מאפיינת את בית האופנה, במובן הטוב של המילה: הרבה טוויד, הרבה משחקים של גוונים חורפיים חמים, נעלי פרספקס מרהיבות ומשחקי שכבות. לגרפלד מוכיח פעם נוספת שהוא יודע בדיוק מה הוא עושה.

 

ולנטינו

 

הו ולנטינו ולנטינו, מי היה מאמין שתספק הפעם קולקציה כל כך מוצלחת? הקולקציות של ולטינו במרוצת השנים, לא תמיד היו אחידות במידת איכותן והעניין שהן מעוררות בקהל, וללא חותם מוגדר שאפשר לייחס לבית האופנה. הרי הצוות האומנותי, מריה גרציה קיורי ופייר פאולו פיקוליו הם אינם מעצבי סלבס כמו קרל לגרפלד, וגם אין להם את שרביט הקסם שהוריש להם מעצב דגול בלכתו כמו לשרה בורטון, ולכן תמיד קשה לחזות מה בדיוק נקבל הפעם מצמד המעצבים הדי אלמוניים הללו.

 

הפעם קיבלנו הרבה משחקי שחור לבן, במתכונת הכי פחות משמימה שלהם, כשהם מוגשים לנו על מגש של טקסטורות, עורות, תחרות וגימורי סקאלופ מרשימים. מה שהכי ניכר בקולקציה הזו הוא רצונם של צמד המעצבים להחמיא לסילואטה הנשית. לכן, בתצוגה לא תמצאו שום גזרות גרוטסקיות או מעוררות תהיה, אלא רק נשיות וקלאסיות.

 

לאנוון

 

כבר עשר שנים אלבר אלבז מולך על אימפריית לאנוון. עשר שנים שבהן הוא הפך לאחד המעצבים הידועים והמוערכים ביותר בעולם. בהתאם לכך, הקולקציה האחרונה של בית האופנה, הרגישה כמו מחווה רטרוספקטיבית ליצירותיו לאורך העשור האחרון, מה שיכול להסביר מדוע כל כמה דגמים עולה תחושה שהקולקציה משנה את פניה ומחליפה כיוון.

 

המחווה הזו הולידה קולקציה שבה כל אישה יכולה למצוא בה את הנישה שלה: חובבות הצבע יאהבו בוודאי את השמלות הבוהקות שפתחו את התצוגה, חובבות הסגנון השמרני יותר בוודאי יתאהבו עד מעל הראש במעיל דמוי נזירה השומר על איפוק וקווים נקיים, ואילו חובבות הסגנון המפונפן, זה שלרוב מלווה את עיצוביו של אלבז, בוודאי יאהבו את שמלות הפרינטים המשולבות עם תכשיטים גותיים ענקיים ופרוות צבעוניות.

 

סטלה מקרטני

 

הנה מעצבת שהביאה בשורה אמיתית לעולם האופנה: סטלה מקרטני מוכיחה פעם אחר פעם, כיצד מבלי לעשות שימוש בעורות או בפרוות, ומבלי להזיק ולו לבעל חיים אחד בתהליך יצירת הקולקציה, ניתן בכל זאת להעמיד על המסלול תוצאה שלא נופלת בשום צורה מהקולקציות האחרות אשר נראו על המסלול.

 

אותם עורות ופרוות מהווים בדרך כלל מפלט קל עבור המעצבים, אשר רוצים נואשות להוסיף אלמנטים יוקרתיים לעיצובם, אלמנטים שבדרך כלל קורצים אל חובבי האופנה הדקדנטיים. והנה, למעצבת שהיא כבר מזמן לא הבת של, אין את קיצורי הדרך הללו, ובכל זאת היא מצליחה לייצר קולקציה פרקטית, לבישה ויצירתית.

 

הקולקציה מורכבת מתמהיל חכם בין גזרות משוחררות וגבריות לבין גזרות שהן יותר Fitted ונשיות. להבדיל אלפי הבדלות מהשמלות המורכבות והגרנדיוזיות של שרה בורטון, כאן תמצאו בעיקר קווים נקיים, בסגנון קז'ואל סמארט, שמיועדים לנשים אמיתיות שצריכות להתלבש לעבודה ואולי להחזיק גם בשמלה ראויה לקוקטייל, ולהרגיש טוב עם עצמן.

 

>>> הצצה למסלולי שבוע האופנה בפריז

 

>>> אריבדרצ'י: סיכום שבוע האופנה במילאנו

 

>>> מסיבת תה: סיכום שבוע האופנה במילאנו

 

>>> סיכום שבוע האופנה בניו יורק לסתיו-חורף 2012/13

 

>>> בחזרה לאופנה ולייף סטייל