מחקר: הכי בטוח לנסוע ברכב עם סבא וסבתא

הם נוהגים לאט מדי ומעצבנים את כל שאר הנהגים, אבל מחקר חדש מצא כי הכי בטוח לתת דווקא להם להסיע את הילדים שלנו

ריק

טקסט

מחקר חדש מגלה כי ילדים אשר נוסעים ברכב עם סבא וסבתא, הם בקבוצת הסיכון הנמוכה ביותר לסבול מפגיעה רצינית בעת תאונת דרכים, וזאת אפילו ביחס לילדים אשר נוהגים ברכב בדרך כלל יחד עם הוריהם.

 

המחקר, אשר פורסם במגזין רפואת ילדים, נערך באוניברסיטת פנסילבניה, וגילה כי למרות שסבים וסבתות שנמצאים בקבוצת סיכון גבוהה למעורבות בתאונות דרכים בשל גילם המתקדם, הם נוטים לסכן הכי פחות את נכדיהם בפציעות חמורות גם אם אלו יהיו מעורבים יחד איתם בתאונה.

 

החוקרים בחנו רשומות של תאונות דרכים במהלך ארבע שנים (מינואר 2003 ועד נובמבר 2007) כדי להשוות בין כמות התאונות וחומרת הפציעות של ילדים שנסעו ברכב עם הוריהם לעומת אלה שנסעו עם הסבים, ומצאו סך הכל 11,859 פציעות בקרב ילדים במהלך התקופה הזו.

 

מתוך כמות זו, 9.5% מהילדים נפצעו בעת ששהו במכונית עם סבא וסבתא לעומת 6.6% ששהו ברכב יחד עם הוריהם. למרות הנתונים הגבוהים ולמרות העובדה שמרבית הילדים לא ישבו נכון או היו חגורים נכון, בעת שנסעו עם הסבים שלהם, עוצמת הפגיעות שלהם הייתה נמוכה יותר משמעותית ביחס לילדים שנסעו עם הוריהם.

 

"למרות שהילדים שנסעו ברכב עם הסבים היו יכולים להיות חגורים בצורה בטיחותית יותר, הופתענו לגלות כי ישנו פקטור בטיחות שמצליח להגן על הילדים בעת הנסיעה עם הסבים, חרף כל הסיכויים", הסבירו עורכי המחקר. קשה להסביר בדיוק את התופעה, אבל כנראה שהסבים בכל זאת משתדלים לשמור על משנה זהירות בעת הנסיעה עם המטען היקר ביותר שלהם, הנכדים.

 

אילו היה אפשר לנתח את סגנון הנסיעה של הסבים במקרים אלה, היה בוודאי ניתן להפיק מסקנות שיוכלו לסייע לבטיחות הכללית על הכביש, אך המחקר לא הצליח לענות על השאלה, מה יש בסגנון הנסיעה שמאפשר בכל זאת לנכדים להגיע ליעדם בשלום.

 

מסקנה? בקשו טרמפ מסבא וסבתא.

לינקים

מחקר: אלכוהול פוגע במוחן של צעירות

 

מחקר: פייסבוק וטוויטר מכניסים לכושר 

 

מחקר: לעשן גראס זה כמו לאכול צ'יפס

 

מחקר: מגפת ההשמנה החמירה בשנות ה-2000

                      

בחזרה לערוץ לייף סטייל»