מחקר: מגפת ההשמנה החמירה בשנות ה-2000

מחקר אמריקני חדש שבדק ממצאים שנאספו במשך 40 שנה מגלה כי בסוף שנות ה-90 החלה להירשם עלייה תלולה במשקל הנבדקים

ריק

טקסט

מחקר חדש אשר בחן את השינויים במשקל לאורך כמה עשורים גילה כי מגפת המשקל העודף בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים הרימה את ראשה בשנות ה-90 המאוחרות ולקראת שנות ה-2000 המוקדמות, אז היה ניתן לשים לב לשינוי משמעותי בעלייה במשקל.

 

"נשים נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה משל גברים, ואילו נשים שחורות נמצאות בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר", מסבירה עורכת המחקר קייטלין מולאן הריס, אשר מוסיפה כי בוגרים צעירים (כלומר בשנות העשרה המאוחרות או בשנות ה-20 המוקדמות לחייהם) חשופים יותר לעלייה משמעותית במשקל.

 

המחקר, אשר פורסם אונליין ב-Journal of Adolescent Health, החוקרים ניתחו סטטיסטיקות משאלוני בריאות שנערכו בכל רחבי ארה"ב על פני פרק זמן של 40 שנה, החל מ-1959 ועד שנת 2002, תוך התמקדות בקבוצות נחקרים המורכבות מאנשים לבני עור, שחורי עור והיספנים בגילאים 12 ו-26.

 

משקלם של האנשים הצעירים נשמר באופן קבוע במהלך שנות ה-60, ה-70 ואפילו שנות ה-80, כאשר רק בשנות ה-90 התחילה להירשם עלייה תלולה כלפי מעלה. לדוגמא, בוגרים בני 18 הצליחו לשמור על BMI קבוע (מחשבון מסת הגוף) של 22, אבל עד שנת 2000, ה-BMI עלה בקצב מפתיע ל-24.5. עלייה בסדר גודל דומה נרשמה לא רק ב-BMI אלא גם במשקל עצמו, גם אצל נערים ובוגרים שהצליחו לשמור על משקל יחסית קבוע בעשורים קודמים. עם זאת, למרות העלייה המפתיעה במשקל, מרבית בני ה-18 עדיין לא נחשבו בעודף משקל בתחילת שנות ה-2000.

 

בנוסף, המחקר גילה כי נשים העלו במשקל משמעותית יותר מגברים, וכי בזמן שהנערים העלו במשקל בעיקר בסביבות סוף שנות ה-90', הנבדקים המעט בוגרים יותר עלו במשקל רק לקראת תחילת שנות ה-2000. "העלייה במשקל בקרב אנשים צעירים נובעת בעיקר מאורח חיים נינוח הכולל ישיבה מרובה מול הטלוויזיה וג'אנק פוד שהחל לתפוס נתח משמעותי מהתפריט היומי של מרביתנו" מסבירה הריס.

 

בנוסף, המחקר שופך אור אודות השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים בגוף כשאנחנו הופכים ממתבגרים לבוגרים צעירים ומרמז שעלינו לשמור יותר על התפריט שלנו ככל שאנחנו מתבגרים כדי להימנע מעלייה בלתי רצויה במשקל.

לינקים

מחקר: בעלי כלבים וחתולים מאושרים יותר

 

מחקר: לגברים קשה לשלב משפחה וקריירה

  

מחקר: גברים רוצים להתחבק, נשים סקס

 

מחקר: בכל שנה אתם עולים במשקל כ-2 ק"ג

 

מחקר: היזהרו משמש, דונאטס וקפה 

 

מחקר: מותר לילדים לאכול ממתקים

                   

בחזרה לערוץ לייף סטייל»