BETA

מדריך: איך להתכונן לאסיפת הורים?

המורה הזמינה אתכם לפגישה בבית הספר? נצלו את ה-10 דקות שקיבלתם כדי להבין מה עובר על ילדכם בין כתלי בית הספר והאם המורים מרוצים ממנו או שהוא זקוק לעזרה ותמיכה? גם אם מדובר בפגישה קצרה, כדאי להתכונן אליה כראוי

פתיח

בחודש הקרוב, רוב ההורים ככל הנראה יתבקשו להגיע לאסיפת הורים חצי שנתית בבית הספר של ילדיהם. במהלך האסיפה יוקדשו לכל הורה כ- 10 דקות על מנת לקבל אינפורמציה על תפקודו של הילד מבחינה לימודית והתנהגותית.

 

במקרה שילדיכם מצטיין בכל - הרווחתם! הזמן הזה יספיק להעברת האינפורמציה. אך מה באשר לילדים הסובלים מקשיי תפקוד והתנהגות? האם הם מקבלים את הבמה הראויה?האם הדקות הללו מספיקות על מנת להסביר להורה את הבעיה? כיצד תתכוננו לאסיפת הורים וכיצד תפיקו ממנה את המיטב תוך שיתוף ילדיכם בתהליך ומעורבותו במפגש.

 

אסיפות הורים תמיד נתפסות בעיני כמו תחרות השיחה המהירה. כאשר מדובר בהורים שילדיהם מתמודד עם קשיי תפקוד או התנהגות, יוצאים ההורים לרוב מבולבלים ועם תחושת החמצה שלא אמרו את מה שרצו ושיש עוד הרבה דברים שהם היו רוצים לדעת. ולכן המלצתי הראשונה היא להגיע מוכנים לאסיפת הורים ולהיות מודעים לעובדה שגם לילד יש משהו להגיד.

כיצד להתכונן לאסיפת הורים?

  • קיימו שיחה מקדימה עם ילדיכם, נסו לברר מה לדעתו יעלה במפגש, אם יש משהו שחשוב שנדע מראש ונסו לברר מה יש לו לומר בנושא.

 

  • בכל שלב, חשוב מאוד לתת לילדים תחושה שאנו איתם.

 

  • הכינו לעצמכם דף עם דגשים ונקודות שעליהם תרצו לקבל אינפורמציה. 

 

במהלך אסיפת ההורים:

 

  • אני מבטיחה לעצמי שלא אהיה מופתעת מכלום, אלא אקשיב למורה. כשאני מכינה את עצמי להקשבה אני לא יוצאת בתגובה אימפולסיבית נגד הילד בדקות קצובות אלו, מונעת שיחות מוטיבציה לילד או שיחות "נו נו נו" שאינן מועילות בסיטואציה זו.

 

  • במידה והמורה לא ציינה מספיק או בכלל את חזקותיו של הילד, אנא כוונו אותה לשם. ציינו שהייתם שמחים לשמוע גם דברים טובים ונקטו בכמה שאתם כבר יודעים. ניתן אף לומר שחשוב לכם שהילד ישמע את זה גם ממנה.

 

התגובה שאחרי אסיפת ההורים:

  • ישנה נטייה "להתנפל" על הילדים לאחר אסיפת הורים, לפעמים לכעוס או להעניש. אך הדבר מיותר בשלב זה! רצוי באותו ערב לדבר דווקא על הדברים החיובים שהמורה אמרה, לציין ולשבח את הילד. מניסיון, ילדים מאוד מפחדים מאסיפת הורים, הם מרגישים דרוכים ולחוצים, כך שאין סיכוי שהם יקשיבו לכם, אלא רק יהיו במגננה. לכן, אני ממליצה להשאיר את הדברים הפחות טובים, שדורשים שיפור ועבודה ליום המחר. המתנה זו מאפשרת ליצור שיח אפקטיבי, באווירה רגועה ונכונה יותר.

להורים יש את הזכות המלאה לדעת, להבין ולהחליט על דרך הטיפול בילדם

הורים רבים מקבלים באסיפות הורים המלצות, אבחנות ולעיתים גם דרישה לטיפול כזה או אחר בבעיה של הילד. חשוב לדעת כי רק אנשי מקצוע יכולים לאבחן את ילדיכם לאחר בדיקה, ורק אתם בתור הורים יכולים להחליט על דרך הטיפול.

 

לעיתים המורים (ולא בכוונה רעה) ימליצו לכם לגשת לאבחון או לתת לילד רטלין ויסבירו כי נראה שהוא סובל מהפרעות קשב וריכוז. זכרו שאין מקום לבהלה וכי יתכן וכוונתם טובה, אך אין זה תחום ההתמחות שלהם. לא כל ילד תנועתי הוא היפראקטיבי, כמו כן, לא כל מי שדעתו מעט מוסחת סובל מבעיית קשב וריכוז.

 

ישנם מקרים בהם דעתו של ילד מוסחת וגורמת להפרעה בשיעור בשל קושי בויסות חושי. כמו כן מקרים בהם קיים קושי בתפקוד שרירי גלגל העין המקשה על היכולת לכתוב או לקרוא. בעיות אלו פתירות באמצעות טיפול משלים ולא תרופתי. כמו כן, אינם מעידים על הפרעת קשב, אלא על קושי תפקודי פתיר.

 

אם כן, זכותכם להבין מדוע לדעתם יש צורך פנייה לאבחון, מה מטרת האבחון וכיצד זה יסייע לילדכם. חובתכם להיות מספיק "עמידים" ולא להיכנס לבהלה מיותרת שגוררת עימה לחץ מיותר ומשפיעה גם על הילד. זכרו שאינכם מחויבים לדרך טיפול שלא תואמת את השקפתכם ובאפשרותכם לבחון את מגוון האופציות לאבחון וטיפול. יחד עם זאת, רצוי לשתף פעולה עם הצוות החינוכי על מנת להקל על הילד עד כמה שניתן ולהבין את הקושי.

 

מניסיון שיתוף פעולה עם הצוות החינוכי תורם לכולם, לכן חשוב מאוד לא לחכות לאסיפת הורים ולהיות מעורבים במהלך כל השנה. כמו כן, לכל מורה יש שעות קבלה מעבר לשעות שבהם ניתן להשיגו בטלפון לכן במידה ויש אינפורמציה שאינה מובנת לכם, אל תתביישו לזמן פגישה עם המורה.

 

לינקים

מיכל שפר מיכאלי, גרפולוגית, מנכ"לית מרכז "עיגולים של שמחה" בפתח תקווה, המתמחה באבחון וטיפול הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים בשיטת אלבאום ושיטות משלימות נוספות.

 

ללמוד קרוא וכתוב בעזרת 5 החושים: משירים שמשלבים את הא-ב ועד משחק אותיות בגפרורים 

 

בן 13 שהכניס את המורה להריון, זוג הורים בני 14, רומן לסבי בין מורה לתלמידה, וג'יימי לין ספירס: שערוריות מין בין כותלי בית הספר

 

הפקאצה הצפונית, הגיקית ההישגית, הטיפוס הארטיסטי והמוזרה מהשולחן האחרון בכיתה - מה לובשות הבנות הללו לבית הספר?

 

בחזרה לאופנה ולייף סטייל>>