תמונות מחיי משפחה: דְרֵס טוּ קיל

מה זה מוהאק, ספטום ועגיל הרחבה והאם המתבגרים שלי הם היפסטרים, בלאקרים או ילדי אימו? נונה ד. מבולבלת מההתעסקות התמידים של ילדיה במראה החיצוני והפרשנויות שהם מעניקים לו

סטריפ

"אמא, אני עושה מוֹהַאק היום, בסדר?"

 

"אתה עושה מה?"

 

"מוֹהַאק".

 

טון הדיבור שלי מאבד סבלנות: "מה זה מוהאק?"

 

שני המתבגרים שלי מעבירים ביניהם מבטים משועשעים האומרים: איזו עתיקה זאת, הכל צריך ללמד אותה. "מוהאק זה תספורת של מוהיקנים".

 

"מ ה   א ת ה   א ו מ ר",  אני מושכת בנימת לגלוג, הרי רק לפני שבוע צבע את חצי הצד הימני של ראשו בבלונד פלטין ואת השמאלי באדום, "אתה מתכוון לומר לי שאפשר אפילו להיות יותר מכוער מזה?"

"בעיני זה יפה".

 

"מאוד יפה, אם אתה במקרה תרנגול".

 

"אז את מסכימה?"

 

"טוב, אל תבלבל לי את המוח, תעשה מה שבא לך", אני נכנעת כרגיל, כל כולי נטולת סמכות הורית, (איפה פרופסור רולידר כשצריך אותו), אבל כדי לא לצאת הפארשית שזקוקה לסדרת חינוך אני מוסיפה בטון פוקד: "ותרים כבר את המכנסיים שלך, כל אופנת ה'שלושת רבעי בוקסר בחוץ' מעצבנת לי את העין אפילו יותר מאופנת ה'אינסטלטור וחריץ הישבן העליון'".

שיער א-לה-פארה פוסט

כל ההתעסקות של מתבגריי סביב השגת מראה עכשווי ועדכני מקפיצה לי את הפיוז; אלוהים אדירים, כמה אפשר להתעסק בהבלים חיצוניים ולבזבז חלק נכבד מהיממה על אאוטפיט הולם. בינינו, כפליטת אופנה של שנות השמונים אין לי בכלל זכות דיבור, הרי אני הייתי עובדת זמן לא מבוטל כדי להשיג גלגל חיצוני בשיער א-לה-פארה פוסט וכריות כתפיים אימתניות נחו על כתפיי מתחת לכל חולצת טריקו בצבעי גלידה, כאילו הייתי אדמירל. אחר כך החלפתי את המלתחה לשרוואלים קרועים כיאה לביטניקית שהפכתי להיות, וגם אז הייתי עסוקה שעות בלהחריב בגדים עם אקונומיקה להשגת מראה הבִּאטיק - וכל זה קרה תחת ביקורת מלגלגת ובלתי פוסקת ממולידתי, שמאחורי גבי הייתה משליכה לפח פריטי לבוש שלי ולכשנשאלה עליהם, הייתה אמא עוטה הבעת עגל תמים ומכחישה שהיא מעורבת בהיעלמותם.

 

אחרי שיער

לאחרונה הצטרפה גם המתבגרת שלי למעגל ההבלים. המתבגרת - שהיא ילדה מעולה לכל הדעות וחלומם המוגשם של כל הורה או מורה - שינתה את כל המלתחה שלה, גזרה באופן לא סימטרי חלק קטן ממחלפותיה עד לקרקפת וזרקה בשיערה פסי צבע כחולים, סגולים וירוקים, ולמראה הראש הצבעוני בתוספת הבגדים השחורים, חגורות הניטים ושרשראות הברזל לא נותר זכר לאותה החנונית שגידלתי. האמת, קצת נלחצתי מהאפלוליות שבהצהרה האופנתית שלה, אבל כששטחתי את דאגותיי מולה בקול רם היא ענתה בפסקנות: "אמא, לא כל מי שלובש שחור הוא גותי (gothic) או אימו (emo=emotion punk) או פאנקיסט, יש גם סתם בלאקרים (blackers)".

 

"מה זה אומר?"

 

"שלבלאקרים אין שום אג'נדה של דיכאוניים שרוצים להתאבד עם מוסיקה של מחורפנים, הם פשוט אוהבים להתלבש בשחור".

 

"אז מה, את בלאקרית עכשיו?"

 

"ממש לא. אני בכלל היפסטרית".

 

"היפסטרית...", אני מגלגלת על לשוני עוד ביטוי חדש ללקסיקון הלוקה בחסר שלי, "וזה בגלל שאת רוקדת היפ-הופ?"

"לא אמא" היא מאבדת סבלנות לאיגנורנטיות הדינוזאורית שלי ומעדכנת אותי, "היפסטרים הם ה'הכי מאגניבים' שלא מחויבים לאף קבוצה ואין להם תכתיבי אופנה מוגדרים, ובכלל, האופנה זה לא העיקר בהיפסטרים".

"אז מה העיקר?"

 

"העיקר הוא מודעות עצמית וסגנון דיבור ציני".

"אהה... טוב... אני סומכת על השיקולים האופנתיים שלך". אני ממתיקה חיוך אבל בפנים מתעוררות בי מחשבות אלימות. בא לי להרוג אותה על הטון האירוני שסיגלה לעצמה לאחרונה - אבל אני חסה עליה, בכל זאת, מדובר בילדה נהדרת ותלמידה מצטיינת.

 

"אז זה אומר שאת מרשה לי לעשות ספטום (נזם חזיר)?"

 

"תיזהרי ממני עם הבקשות האלה, מה זה הטמטום הזה... ספטום..."

 

"אז אולי עגיל הרחבה (א-ל-אפריקה שיק)?"

 

"אני תכף תולשת לך את כל עשרת העגילים שתלויים לך מהאוזניים. הרחבה בראש שלך, תרחיבי במקום זה קצת את המוח!"

 

החמצת הפנים שהמתבגרת דופקת לי למשך אחר צהריים שלמים גורמת לי ישר להתקפל ברגשות אשמה. לקראת ערב אני נשברת, מכינה לה את המשקה האהוב עליה - קפה קר ועולה להתחנף אליה. "פיצפונת, קשה לי לראות את הפנים היפים שלך מחוררים, אבל אני מרשה לך לעשות עגיל בפופיק אם בא לך". כמו שכבר אמרתי - סמרטוטיות במקום סמכות הורית.

בפרקים הקודמים:

פרק 3- בדיוק כמו שההורים שלנו לא הבינו למה אנחנו מתלהבים מביטלס וקווין, עכשיו אנחנו לא מבינים מה ילדינו מוצאים בליידי גאגא וריהאנה

 

פרק 2- הפכת לאמא? מזל טוב! מעכשיו תוכלי להטיח בילדך רגשות אשם מבוקר עד ערב, ממש כמו שאמא שלך עשתה לך בעבר

 

פרק 1- לא חשוב כמה פעמים נבטיח לעצמנו שמחר זה לא יקרה, ושלא נהיה כמו ההורים שלנו, ארבעה מתוך שישה ימים בשבוע נפתחים בקונצרט צעקות

 

בחזרה לאופנה ולייף סטייל>>