איתך אחרי הלידה

הימים שלאחר הלידה הם קשים עבור היולדת. במקום לנוח ולהתאושש, עליה לטפל בתינוק ולהתמודד עם קשיים. מלווה לאחר לידה מאפשרת לה לנוח, להתחזק ולהתחבר לתינוקה. האם מדובר בחיבור הנשי המושלם?

מזל טוב! הלידה מאחוריכם, נשמתם את הנשימות, לחצתם לחיצות, ואולי זו היתה לידה קיסרית. מה שבטוח הוא שעכשיו אתם חוזרים הביתה עם תינוק עטוף בשמיכה שהוא כולו שלכם, ואתם בין אוהבים למבולבלים, מפחדים מהרגע שהוא יבכה - כי מה עושים במקרה כזה?

ואת, האם הטרייה, הולכת לאט, הגוף עוד מנסה לעכל את עוצמת החוויה של הלידה, החזה מלא בחלב, הפטמות מנסות להבין מה התפקיד החדש שלהן והעיניים העייפות מהעומס זורחות אחרי מבט חטוף אחד ביצירה שלך. בימים האחרונים עברת עולם ומלואו. כמה טוב להיות בבית, להתקלח במקלחת שלך, להיכנס למיטה נעימה ונקייה, להניק בנחת, לאכול אוכל של בית, לישון בשקט ולהשיב לעצמך כוחות, כשאת יודעת שהתינוק שלך קרוב אליך ונמצא בידיים בטוחות, המאפשרות לך את המנוחה לה את ראויה. זהו משכב הלידה - אמא, תינוק, הזנה, מנוחה - מתחזקים יחד ובונים יסודות ראשונים של משפחה.

לא חושבים על היום שאחרי

אך המציאות לא מאפשרת "משכב לידה" ראוי - הטלפון לא מפסיק לצלצל, הבעל כבר עסוק בענייני עבודה, חמותך תגיע רק עוד שעתיים ואמא שלך הודיע שהיא באמת מצטערת אבל היא תקועה בפקקים, במקרר יש עוגה שהשכנה הביאה אבל את מתה מרעב אחרי שלושה ימים של אוכל בית-חולים, ועוד חצי שעה, לכל היותר, תינוקך בוודאי יקום לינוק - מה עושים?

הסיטואציה נשמעת מבלבלת ועמוסה, וקשה לדמיין אותה לפני הלידה. הימים שאחרי הלידה הם משהו שפחות מדברים עליו, והם תופסים אותנו קצת לא מוכנים, למרות שהיו לנו את כל חודשי ההריון לתכנן אותם כראוי.

לאחרונה צץ מושג חדש בתחום ההורות הראשונית - דולה פוסט-פרטום, או במילים אחרות - מלווה לאחר לידה. במאמר זה אבקש להסביר מה הוא ליווי לאחר לידה ואת חשיבותו בחברה שבה אנו יולדות.

להתחזק ולהתחבר לתינוק

בעולם שלנו, ההוויה של הריון, לידה וגידול הילדים, עברה שינוי משמעותי. ההריון הוא דבר מתוכנן ומאורגן, יש מכשור שלם שמנבא את הביוץ, יש חשבון בנק שמאפשר או לא מאפשר לנו להביא ילד לעולם, יש קריירה שמתפתחת עכשיו או אולי מתעכבת ומכתיבה קצב משלה. הפכנו להורים מתוכנתים, האינסטינקטים הכי בסיסיים שלנו נדחקו לטובת חישובים, תאריכים, קביעת לוח זמנים מתוכנן לבדיקות הריון, חופשת לידה קצובה ותחליפי חלב שיעשו בשבילנו את עבודת ההזנה.

הימים הראשונים שלאחר הלידה משאירים אותנו מעט המומים ומבולבלים, כי אנחנו לא ממש זוכרים מתי לאחרונה ראינו או טיפלנו בתינוק, ובשעה שבה אנחנו צריכים תמיכה אמיתית ובסיסית - אנחנו לבד. תפקידה של המלווה לאחר לידה הוא לאפשר לאמא להתאושש מהלידה, להתחזק ולהתחבר לתינוק שלה, ולהשאיר כוחות לתחומים אחרים בחייה מלבד האימהוּת.

להדריך ולאפשר לאם לנוח

המלווה תגיע לבית היולדת לאחר הלידה ותאתר יחד איתה את הצרכים שלה. התמיכה והעזרה הן במספר מישורים מרכזיים. האחד הוא עזרה והדרכה פיזית בכל הנוגע לטיפול בתינוק, כמו להדגים איך לרחוץ ולהלביש אותו, להסביר על אופן הטיפול בתפרחת חיתולים, בטבור, בעור המתקלף, בציפורניים הארוכות והעדינות, על הטמפרטורה המתאימה בבית ובאמבטיה, מה כדאי להלביש לתינוק ועוד.

כמו כן עוזרת המלווה לאם הטרייה בנושאים הקשורים להנקה. הנקה בימים הראשונים יכולה להיות מאתגרת, אינטנסיבית מאוד ואפילו כואבת כשהיא לא נעשית כראוי. מקומה של המלווה הוא להדריך איך להניק נכון (תנוחות, תפיסה) לענות על שאלות, ובמקרים שבהם יש צורך בהתערבות נוספת - להפנות ליועצת הנקה מוסמכת.

מישור נוסף ומרכזי בתפקידה של המלווה לאחר לידה, הוא לאפשר לאמא את מרב המנוחה שהיא זקוקה לה על מנת שתוכל להתחזק ולהתאושש מההיריון והלידה; לשמור על התינוק בשעה שהוא שבע כדי שהאם תוכל לנוח בלי לדאוג; להכין או לחמם אוכל על מנת לוודא שהאם אוכלת כמו שצריך ולהחזיק את התינוק בשעה שהאמא אוכלת; היא תאפשר לאמא להתקלח וללכת לשירותים בנחת - משימה שלעיתים נראית בלתי אפשרית כשיש בכי ברקע.

בנוסף, המלווה תוכל להמליץ על תרגילים לשיקום רצפת האגן ותוכל לפנק את האם בעיסוי מרגיע בין לבין.

אם האב הטרי נשאר בבית בימים שאחרי הלידה, גם הוא עשוי להיות מותש ולהזדקק למנוחה. בזכות המלווה, שתרגיע ותשמור על התינוק, הוא והאם הטרייה יוכלו לתפוס תנומה ולצבור כוחות מחודשים.

להיות שם בשבילה

לדולה פוסט-פרטום תפקיד חשוב נוסף: להקשיב לאמא ולהעניק לה תמיכה רגשית בשעה שההורמונים שבגופה משתוללים ויוצרים תחושות ורגשות חדשים לא מוכרים ולפעמים מדכאים. המלווה לאחר לידה לא באה להחליף את האם, האב, החמות, הסבתא או החברה הטובה. היא שם כדי להיות גורם אובייקטיבי, מכיל, מקצועי ובעל ניסיון והבנה למצבה של אמא אחרי לידה.

המלווה מכוונת כל כולה לאמא. אחת המטרות המרכזיות בעבודת המלווה היא להיות שם בשבילה, פשוטו כמשמעו. אחת התחושות שאני שומעת עוד ועוד מיולדות היא תחושת הבדידות אחרי לידה, כשכולם מצפים שתהיה מאושרת, כשכולם מאמינים שאת יכולה, כשהסביבה בעצם עסוקה בעוד דברים ולא רק ביולדת ויש הרגשת בדידות עצומה. ליולדת יש צורך גדול בעטיפה ובהכלה, והמלווה מביאה איתה את המקום הזה שהוא כולו מופנה ליולדת.

להשאיר הורים בטוחים וחזקים

מי שכבר ילדה בעבר ולפניה לידה נוספת, יודעת מהם הקשיים האפשריים אחרי הלידה. אך האתגרים משתנים מלידה ללידה, ולפעמים כשכבר נדמה לנו שאנחנו יודעים הכל - הגלגל מתהפך. כל הריון הוא שונה, כל לידה היא אחרת, כל תינוק הוא אישיות בפני עצמה שמזמנת לנו ההתמודדויות אחרות. לפיכך, תמיכה ועזרה של מלווה לאחר לידה היא נכונה בכל לידה, גם אם היא אינה הראשונה.

מטרתו של הליווי הוא להשאיר, בסופו של דבר, אמא ואבא בטוחים, אשר מאמינים ביכולתם כהורים. הורים שמזהים את בכי התינוק ואת צרכיו, שיש בהם מספיק כוחות לטפל ולדאוג לו, הורים שמחוזקים פיזית ונפשית להתחיל את מסע ההורות.

כמי שעוסקת במקצוע הליווי לאחר לידה, אני מודעת לקושי שקיים בבקשת עזרה ובקושי להכניס משהי זרה הביתה ברגעים הכי אינטימיים. אבל זכרו, תמיד צריך עזרה בחיים, וזה נהדר כשיש לידכם מישהו בעל ניסיון, בעל רצון ובעל יכולת לתמוך וללמד - אז נצלו את האפשרות להיעזר באיש מקצועי, בעיקר בזמן כל-כך משמעותי ומאתגר בחייכם. ליווי לאחר לידה הוא מתן אפשרות להתחיל את המסע ההורי אחרת, ואני מזמינה אתכם לנסות.

הכותבת היא מלווה לאחר לידה ומדריכת הנקה מוסמכת. ליצירת קשר: 050.7956939.

לקבלת גיליון ראשון של מגזין הורים וילדים במתנה