תמיכת ממשלות ביולדת

נשים בישראל אחרי לידה, יש לכן במה לקנא. בשבדיה חופשת הלידה מגיעה ל- 18 חודשים, בהולנד תקבלו עוזרת כדי שתסייע לכן בימים הקשים, ולגבי המענק, אין בכלל על מה לדבר

נשים לאחר לידה זוכות למעמד מיוחד בקרב מדינות רבות בעולם. יש מי שמעניקה תמיכה בדמות סיוע כספי, יש מי ששולחת את האם לתקופת הסתגלות ממושכת בביתה, יש מי שמזכה את האם בסיוע מסובסד ויש מי שמחייבת מעסיקים להתאים את המשרות לאמהות. איזו ממשלה היא התומכת ביותר? מהם הסדרי חופשות הלידה המקובלות במדינות שאינן ישראל? היכן באמת 'כדאי' לנו להתאזרח וללדת את ילדינו?

זאת באמת חופשת לידה

מדינות שונות מכוננות חוקים והסדרים הנוגעים לחופשת הלידה לה זוכה כל יולדת. בשל השונות הגדולה הקיימת בין המוסדות האחראיים, הארגונים המעורבים והמדיניות של כל מדינה, הנושא מורכב, סבוך ומרובה התניות. מירב פרץ, אחראית מחקר ומידע בנעמת, העוסקת בין השאר בסוגיית מעמד היולדת בארץ אל מול מדינות העולם, תרמה חלק מן המידע אודות חופשות הלידה במדינות הנחשבות לבעלות מדיניות נדיבה בנושא: שבדיה, נורבגיה, בולגריה, צרפת והולנד.

כדאי להגר לשבדיה

על פי הנתונים, בשבדיה, ההורים זכאים לשמונה עשרה חודשי חופשת לידה סך הכול, כשששה עשר חודשים מתוכם הם בתשלום. את החופשה יש לחלק בין שני ההורים, כשחודשיים מהן צריכים להיות של ההורה האחר (בדר"כ האב). לפני הלידה, יכולה האם לנצל חודשיים מתוך החופשה. כל החופשה יכולה להילקח באופן גמיש, במרוכז או בפרקי זמן, עד שהילד מגיע לגיל שמונה (או מסיים שנה ראשונה בבית הספר). יש אפשרות לקחת את חופשת הלידה גם לאחר החזרה לעבודה, על בסיס חלקי, כשחישוב חופשת הלידה נעשה בהתאם. באשר לתנאי העסקה, ההורים זכאים לעבוד שבעים וחמישה אחוזי משרה, עד שהילד מסיים שנה ראשונה בבית הספר.

נורבגיה - גן עדן ליולדות

בנורבגיה, ההורים זכאים בסך כולל, לחופשת לידה בת חמישים וארבעה שבועות (12.5 חודשים!!) בתשלום של 80% מהשכר, או לחילופין, לחופשה בת 44 שבועות (10 חודשים) בתשלום שכר מלא. לאם שמורים תשעה שבועות מתוך החופשה, שלושה לפני תאריך הלידה המשוער, וששה שבועות מיד לאחריה. לשם ניצול מרבי של חופשת הלידה, האב חייב לקחת לפחות ששה שבועות ממנה, ללא אפשרות להעביר את התקופה הזו לזכות האם. בנוסף, מקבל האב שבועיים חופשה ללא תשלום לאחר הלידה. שני ההורים הנורבגים זכאים לקחת חופשה ללא תשלום עד שהילד מגיע לגיל שנתיים, כשמאז שנת 1988, הורים יכולים לבחור בהטבה כספית, במקום מעון-יום, אם הם מטפלים בילדם בעצמם. ההטבה ניתנת כשהילד בין גיל שנה לשלוש שנים, והיא בגובה הסבסוד של מעון-יום הניתן על ידי המדינה. באשר לתנאי העסקה בזמן חופשת הלידה, ההורים יכולים לקחת חלק מחופשת הלידה המגיעה להם בשילוב עבודה חלקית. הזכות לעבוד במשרה חלקית ללא פגיעה בשכר נשמרת עד שהילד מגיע לגיל שנתיים-שלוש.

בולגריה - יש דברים כאלה

בבולגריה, האם זכאית לחופשת לידה של ארבעה וחצי חודשים, ארבעים וחמישה ימים לפני הלידה ותשעים ימים לאחריה, כשהתשלום הוא 90% מהשכר. בולגריה מנהיגה את מה שקרוי "חופשת לידה הורית" בתשלום של שכר מינימום. חופשה זו נמשכת 21 חודשים ומתחילה שלושה חודשים אחרי הלידה, עם סיום חופשת הלידה של האם. היא יכולה להילקח על ידי האם, האב או אחד מהוריהם (סבא/סבתא). שוק התעסוקה אף הוא מקיים הסדרים לטיפול בילדים, הורים לשני ילדים ומעלה, תחת גיל 18, זכאים למספר ימי חופשה שנתיים. לטיפול בילד חולה ישנה זכאות ל60 ימי חופשה בשנה, כשהשכר משולם בכפוף לגיל הילד ותנאי ותק נוספים.

צרפת - בעלת דמיון לישראל

בצרפת, לאחר לידה ראשונה זכאית האם לששה עשר שבועות חופשת לידה בגובה 100% מהשכר (עד לתקרה מסוימת), כשהחלוקה היא שישה שבועות לפני הלידה ועשרה שבועות לאחריה. מהלידה השלישית ואילך, זכאית האם לעשרים וששה שבועות של חופשת לידה, שמונה לפני הלידה ושמונה עשר אחריה.

הולנד - סיוע עד הבית בכפכפי עץ

בהולנד זכאית האם לששה עשר שבועות חופשת לידה בגובה 100% מהשכר (עד לתקרה מסוימת), ששה שבועות לפני תאריך הלידה המשוער ועשרה לאחריה. האב, זכאי לשני ימי חופשה בשכר מלא. בנוסף, לאחר סיום חופשת הלידה של האם, רשאים ההורים לצאת לחופשה ללא תשלום, למשך שלושה עשר שבועות (או לעבוד במשרה חלקית ובהתאם לנצל את החופשה). אמנם אין מחויבות מצד המעסיק לשלם במשך החופשה, אך מעסיקים שכן עושים זאת, מקבלים סבסוד בגובה של 70% משכר המינימום. חופשה זו יכולה להילקח עד שהילד מגיע לגיל שמונה, במרוכז או במקוטע. ביטוחים פרטיים מזכים את היולדות בטיפול מאחות מוסמכת (כדולה פוסט פארטום), המגיעה לבית היולדת ומדריכה אותה בנושאים שונים כגון: הנקה, טיפול וטיפוח התינוק. האחות מטפלת גם בילדיה הבוגרים של היולדת ומבצעת מטלות בית שונות. לרוב האחות שוהה בבית היולדת שלוש עד שש שעות ביום למשך מספר ימים, בהתאם לסוג הביטוח בו היא מבוטחת. מניין שעות השירות והעלות משתנים בהתאם לחבילת הביטוח כשהביטוח המסופק מהמדינה מכסה חלק מהסכום, באופן כללי כל יולדת זכאית לביקורים של האחות.

בריטניה - יחי המלכה

בבריטניה אישה שיצאה ממעגל העבודה לצורך לידת תינוקה, זכאית לחמישים ושניים שבועות של חופשת לידה, מתוכם שלושים ותשעה שבועות בתשלום (ששת השבועות הראשונים בגובה של 90% מהשכר והשאר בתשלום נמוך יותר).

מענק מהענק

ישנן מדינות שאינן מעניקות ליולדת חופשת לידה בתשלום, ביניהן, ארצות הברית, אוסטרליה ליבריה ושוויץ. ממשלות שונות מעניקות, במקביל לחופשת לידה בתשלום מענקים כספיים חד פעמיים או מתמשכים עבור כל תינוק שנולד. משרד הרווחה של ממשלת צרפת מעניק מענק חד פעמי של 863,79 יורו לילד, כשאת המענק האם מקבלת בחודש השביעי להריונה. אישה שבוחרת לגדל את ילדיה תקבל מענק חודשי נוסף בסך 340 יורו עד גיל שלוש, בתנאי שעבדה בשנתיים שקדמו ללידה (המענקים מותנים בקיום בדיקות שגרה רפואיות לרך הנולד). אמהות חד הוריות בצרפת זוכות למענקים חודשיים נוספים, הכוללים סיוע בשכר דירה. הביטוח הלאומי של צרפת מעניק בעת הצורך עשרה מפגשים ללא תשלום לשיקום וחיזוק רצפת האגן או שרירי הבטן. ביבשת אוסטרליה, אמנן אין חוק המעניק חופשת לידה בתשלום, אך ניתן עבור כל תינוק מענק לידה בסך 5000 דולרים אוסטרליים. כל אם יכולה לצאת לחופשה (בלא תשלום) כשמקום העבודה מחויב לשמור על המשרה בה עבדה לתקופה של 52 שבועות (מורה זכאית לשמירת מקום העבודה לטווח של 104 שבועות). היציאה לחופשה יכולה להתרחש גם לפני הלידה, על פי בחירת האם. מלבד זאת, האוסטרלית זכאית להטבות במס עבור כל ילד, הממשלה מעניקה תשלום קבוע (כ-120 דולר) לשבועיים ובאם הכנסת בן הזוג איננה מגיעה לרף אותו הציבה המדינה, הזוג זוכה לתמיכה כספית למשך שנת חייו הראשונה של התינוק. לידה בבית חולים ממשלתי מזכה בשלושה ימי אשפוז ולאחריה שלושה ביקורים של אחות (דולה-פוסט פארטום) בבית היולדת.

מדינות שונות מעניקות תנאים שונים, הדשא של הנורבגית ירוק יותר, חשבון הבנק של האוסטרלית תפוח יותר והמשרה של זו המורה, ממתינה לה גם לאחר שילדה ברצף ארבעה ילדים. ואנחנו כרגיל, נמשיך להחזיק ידיים ולהתפלל שהתקציב הבא, לא יוריד לנו שוב מימי חופשת הלידה.