אמא, תקני לי אף חדש

האם ומתי מומלץ לילד לעבור ניתוח פלסטי? איפה עובר הגבול בין עזרה לדימוי גוף נמוך, לבין גחמה של נערה מתבגרת, שרוצה להיראות כמו דוגמנית? ד"ר אייל וינקלר, יו"ר איגוד הפלסטיקאים בישראל, עורך ניתוח (הגיוני) של הטרנד החברתי החדש, ומנדב טיפים חשובים. דמבו כבר לא גר כאן יותר

פעם, כשילד עם אוזניים בולטות חזר ממרר בבכי מהגן או מבית הספר, ההורים אמרו לו: " עזוב, אתה מושלם, תצפצף על כולם". היום, מצויידים במודעות גבוהה, באינטליגנציה רגשית מדוברת, וברגשות אשם מולדים, זה כבר לא כל-כך פשוט. בפני ההורה הנבוך עומדות שתי אופציות: האחת, לחייג לפסיכולוג, ולקוות שהילד יקבל את עצמו, כמות שהוא, לפני שהכסף ייגמר. או: לנתח ולהבטיח שהדימוי העצמי הגופני לא ייפגע, ושהילד לא ירגיש יוצא דופן או נחות. האופציה השנייה, מסתבר, היא המועדפת היום על יותר ויותר הורים.

עד כאן זה פשוט

חיך שסועה, כתמי לידה ומומים מולדים אחרים, ברור שמומלץ לנתח. לא רק מסיבה רפואית, אלא מסיבות נפשיות. סביב גיל 4,5 מתפתחת המודעות לגוף. ילד המשמש ללעג חברתי, יגדל להיות אדם פגוע, אומלל וחסר ביטחון. מחקרים מסויימים מצביעים על קשר בין מראה חיצוני, והצלחה בלימודים ובחברה. עד כאן זה פשוט. אבל מה עם אף לא ממש מושלם? ומה עם זאת שהיתה רוצה חזה יותר גדול? כאן בדיוק מתחילה הבעיה. איך נדע מתי זה רצוי ומוצדק, ומתי זו סתם גחמה מוגזמת שאל להם, להורים, להיכנע לה? ד"ר אייל וינקלר (קחו אוויר): מומחה לכירורגיה פלסטית, ניתוחים קוסמטיים וניתוחי שיחזור מיקרו-כירורגיים, סגן מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים שיבא תל-השומר, ויו"ר איגוד הפלסטיקאים בישראל, מדבר על התופעה ועונה על שאלות.

אוזניים לכותל

"ילדים באמת יכולים להיות אכזריים מאוד, ונטולי אמפטיה אל השונה והחריג". אומר ד"ר וינקלר. "אזניים בולטות, כתמי לידה, נקודות חן מוזרות, אלו הדברים שבגללם מגיעים אלי ילדים" באשר לאזניים, המגמה בשנים האחרונות היא לתקן את מה שניתן מוקדם ככל האפשר. ניתן לערוך ניתוחים בילדים מגיל חמש, מבלי שהדבר יפגע בהתפתחות התקינה של האוזן ומהצד האחר, למנוע סבל נפשי רב.

החיוך ששווה מיליונים

הניתוח לתיקון שפה שסועה, למשל, נחשב בכלל לניתוח רפואי ולא קוסמטי, ומתבצע בגיל כמה שבועות. כבר חמש שנים שד"ר וינקלר, נוסע מדי שנה עם משלחת בראשותו לדרום אמריקה, על מנת לנתח שם תינוקות וילדים, שנולדו עם שפה שסועה, ואלמלא הוא, איש לא יכול היה לעזור להם. הנסיעה היא מחווה הומניטרית, שמראה לעולם, שיש לנו גם צדדים יפים. "הסיפוק הנשאב מחיוך של ילד כזה שווה הכל", אומר וינקלר, "בכלל, אצל ילדים זה יותר פשוט. אם הם שבעי רצון מהניתוח, הבעיה שלהם נפטרת והם ממשיכים הלאה, מאושרים. לעומת מבוגרים, שלא פעם משליכים על הניתוח הקוסמטי בעיות עמוקות: נישואים, עבודה ודברים אחרים".

השד אינו נורא כל-כך?

תחשבו על נערה או על נער מתבגרים. גם כך הם מתמודדים עם בעיות לא מועטות. אז תארו לכם, שנוספת בעיה גופנית, שמעוררת בהם בושה וחוסר ביטחון. פעם הם היו סובלים בשקט, ומפתחים תסביכים לכל החיים. הכירורגיה הפלסטית המודרנית, מציעה להם פתרון לבעיה. למשל, ניתוח לתיקון א-סימטריה בשדיים אצל נערות מתבגרות. בעבר לא נהגו לנתח לפני גיל 19-20 עד אשר השדיים השלימו את מלוא התפתחותן. היום, בשל המודעות הגוברת למצוקתן של אותן נערות, נעשים ניתוחים כאלו בגילאים צעירים יותר. ניתוח מסוג אחר שיכול למנוע סבל רב, הוא ניתוח להקטנת חזה בנערות בגילאי 15-16, שמידת החזה שלהן היאE או DD, נערות כאלו שנהגו להימנע מפעילות ספורטיבית וחברתית, מחמת הבושה, זוכות לדימוי גוף חדש, ונגרם להן אושר רב. הן יכולות ללכת לים ולבריכה, לצאת לטיולים, ולהרגיש כמו כל אחת אחרת.

המהפכה הפלסטית

הכירורגיה הפלסטית מאפשרת היום, כאמור, לתקן מומים רבים אבל מה לגבי ניתוח מבחירה. כזה שלא ברור לגמרי שהמנותח אכן נזקק לו? הנתונים מחזקים את התופעה: לא רק האמהות שסובלות מדימוי גוף נמוך או מבקשות להישאר צעירות ויפות יותר, רצות היום לנתח. הטרנד התפשט למטה לדור הצעיר, וילדים נערים ונערות רבים, נעזרים היום באיזמל, לא רק על מנת לפתור בעיות גופניות, אלא כדי להגשים פנטזיות. "ילדה אחת עושה ניתוח באף, ולמחרת כל הכיתה באה", אומר וינקלר. אבל ד"ר וינקלר לא ממהר לנתח כל נערה. "כשליש מבני הנוער הפונים אלי", מדווח וינקלר, "אני מסרב לנתח. מי שאין לו בעיה אובייקטיבית או שאינו מגלה יציבות נפשית, לא ינותח". את בת 17, יש לך חזה במידה c ואת חולמת על חזה במידה e? לא אצל וינקלר, הוא ישלח אותך הביתה בתוספת נזיפה. לעומת זאת, לנערות שסובלות מסיבה מוצדקת (א-סמטריה, חזה שטוח לחלוטין, שדיים גדולים מדי), הוא יעזור.

טיפוס משפחתי להרי האלפים או הרמת עפעפיים?

"המדיה והתקשורת", מפתיע וינקלר, "לא מגדילים את נפח הניתוחים, כפי שנהוג אולי לחשוב". מה כן משפיע על הטרנד צובר התאוצה? "זמינות כספית". במהלך השנים, הפך הניתוח הפלסטי למוצר צריכה, שעלותו גם אם איננה זעומה, איננה בגדר חלום לעשירים בלבד. זוהי הסיבה, לדעת וינקלר, שיותר ויותר אנשים רצים להתנתח.

גבר מי שמנתח

התופעה הזו איננה פוסחת גם על גברים. קוראים לזה גניקומסטיה ומדובר בנערים שרקמת השד שלהם בולטת כמו של נערה. את המבוכה הנגרמת לנער כזה, ניתן היום למנוע בקלות על-ידי ניתוח פלסטי לא מסובך.

אף על פי כן

הניתוח הנפוץ ביותר בשנים האחרונות, בקרב בני נוער, הוא ניתוח האף. האף מסיים את התפתחותו, לרוב בגילאי 15,16, ואז ניתן לנתחו. לתקן גבנונית, ולשלב עם ניתוח לתיקון מחיצת האף. גם כאן, יש מי שטוענים, נמנע סבל גדול ותסביכי נחיתות. לשאלה מאיזה משפחות באים הילדים שמבקשים לנתח, והאם יש איזה חתך סוציו-אקונומי מסויים? מדווח וינקלר, שבאים אליו מכל שכבות האוכלוסיה, ומכל קצות המדינה.


מנתח גזעי עם תעודות

מתלבטים לגבי ניתוח פלסטי לילד? לד"ר וינקלר יש עצה חשובה מאוד להורים: "את המנתח יש לבחור לא על-פי הטכניקה הניתוחית או סוג השתלים, אלא על-פי שני מדדים: האחד, על-פי תחושת הבטן, האם אני סומך על המנתח הזה, שיהיה זמין וקשוב, במקרה שמשהו מסתבך? והשני, לא להתבייש לבקש לראות תעודת מומחה, ותעודה שהמנתח הינו חבר באיגוד הפלסטיקאים הישראלי".

ועכשיו לשאלה הגדולה מכולם. מה נמצא בסדר העדיפויות שלכם? טיול משפחתי להרי האנדים או שיפוץ הצדודית של בתכם הקטנה? תלוי כנראה את מי שואלים.