יחס הבלונד

שתי בחורות נכנסות לפאב. אחת זוכה למבטי הערצה, השנייה מסתפקת בכינוי "כונפה". איך זה קורה? גם כאן האבולוציה מרימה ראש, ומשפיעה באופן לא מודע על העדפותינו החברתיות והזוגיות <BR>

אימרה שתפסה לה מקום של כבוד בפנתיאון אמרות הכנף, גורסת שהיופי הוא בעיני המתבונן. אם זה נכון, איך יתכן שבסקר שנערך בארצות הברית לא נמצא ולו אדם אחד שגרס שבראד פיט אינו יפה, ומדוע אסתי המפורסמת קיבלה אחר כבוד את התואר "אסתי המכוערת"? האם יש חשיבות למושגי הכיעור והיופי בזוגיות, ומה השלכותיהם? במילים אחרות, מדוע בחורה אחת זוכה בכינוי "כוסית" ואילו חברתה למיטת השיזוף זוכה בגינוי "כונפה"?

מחקרים שנעשו בתחום הפסיכולוגיה הגנטית, הראו שהקריטריונים למשיכה על ידי בני המין השני מוטבעים עמוק בתוך הגנום האנושי. כך, למשל, כאשר בטי רוקאווי אומרת שהמידות האידיאליות לגוף האישה הן 90-60-90 היא אולי מתכוונת אידיאליות לתזרים המזומנים שלה, אך פרופ' פיטר אליסון מאוניברסיטת הרווארד הוכיח שיש סיבה ביולוגית לכך. מתברר, שנשים שמידות גופן זהות לאותו "שילוש הקדוש" פוריות יותר מנשים אשר מבנה גופן אחר.

מכאן, שגברים פיתחו אבולוציונית, באופן לא מודע, העדפה לנשים כאלה לאחר שהתגלו כפוריות יותר. נמצא, שבדומה לשאר ממלכת החי, גם בקרב בני אדם הזכרים מחפשים אחר הנקבות הפוריות ביותר שיוכלו להעמיד הרבה צאצאים, ואילו נקבות מחפשות אחר זכר מבוסס שיוכל להגן עליהם ולדאוג להם. קחו את זה לפיק אפ בר הקרוב למקום מגוריכם, ומחקר אישי שלכם יוכיח כמעט תמיד שהגברים תרים אחר הבחורה הכי אטרקטיבית, ואילו הבחורה בודקת בשיחה קצרה אם זה שעשה לה עיניים כל הערב מרוויח מספיק כסף. בהצלחה.

ומה עם הדרך שבה נשים וגברים מתארים את עצמם במודעות הפנויים/פנויות? מחקרים מגלים שגברים מתארים עצמם במושגי אינטליגנציה ורמת הכנסה, ואילו נשים נוטות להשתמש בתיאורים של יכולותיהן הגופניות ובמונחי יופי.

אני יפה. אתה עשיר?

יופי, כך נראה, הוא מונח אוניברסלי חוצה מינים וגזעים, ואף הוכח שכאשר מראים ללבנים, שחורים והיספנים תמונות של אנשים שונים ממוצאות שונים - הם מדרגים את מידת האטרקטיביות שלהם באופן דומה. כלומר, לרקע התרבותי אין השפעה בתפישת היופי. ובכל זאת, מה גרם להם להחשיב תווי פנים מסוימים כיפים ואחרים כלא? מתברר, ש-1.618, הוא "יחס הזהב" המדובר, שנמצא בעשרות סימבולים ובאלפי מקרים בטבע וזכה לתחייה מחודשת בעקבות הספר צופן דה וינצ'י, מקבל משמעות גם במונח היופי האבסטרקטי.

חישוב זריז: אם תחלקו את המרחק שבין הקודקוד שלכם לסנטר במרחק שבין הקודקוד שלכם לאף, ותקבלו את התוצאה 1.618, תוכלו להיות רגועים. מדובר בפנים שנתפשים כפרופורציונליים ונאים, וכמובן, סימטריים. כל תוצאה אחרת תרחיק אתכם מהסטטוס קוו.

בנוסף, אנשים שהמצח והלסת שלהם נמצאים באותו קו ויוצרים פרופיל ישר, נתפשים כיפים יותר. גם לנעורים חשיבות רבה בקביעת היופי - כיוון שאנשים צעירים לרוב פוריים יותר (וכאמור, פוריות מקושרת ליופי), פניהם של אנשים עם תווי פנים צעירים נתפשים כפופולריים יותר במבחן היופי. מעניין ללמוד, שעל אף שאנו מנסים לייחד את עצמנו מאחרים, דווקא פנים ממוצעים, ללא ייחוד, נתפשים כיפים יותר.

היפים והאמיצים

מעבר ליופי החיצוני, אנו נוטים לשייך תכונות אופי לאנשים על פי מראם החיצוני. על פי מחקרים בנושא, אנשים יפים נתפשים כטובים ומוצלחים יותר מאחרים, וילדים יפים - כאינטליגנטים ובעלי פוטנציאל רב יותר מילדים יפים פחות. גברים עם "בייבי פייס" נתפשים כחמים, נאים ולבביים יותר, אך בו זמנית גם כחלשים, כנועים ולא אינטליגנטיים. עיניים גדולות יגרמו לנו לחשוב שבעליהן הוא חם, צייתן וחלש, ואילו שיער בלונדיני, מעניין ללמוד – משרה על בעליו הילה של אינטלגנציה לא גבוהה במיוחד.

למראה החיצוני השפעה גם ברמה החברתית: אנשים יפים מתקבלים ליותר מקומות עבודה, מקבלים שכר גבוה יותר ומתקדמים במדרג התעסוקתי מהר יותר. מצד שני, ישנן פחות נשים בתפקידים ניהוליים, משום שאישה יפה נתפשת כנשית יותר, ונשים נשיות נתפשות כלא מתאימות לעבודה ניהולית.

מעניין (ומתסכל מעט, למי שלא נמצא בקבוצה הזו) ללמוד, כי לפי מחקר שנערך באחרונה בלונדון נמצא שאנשי מכירות גבוהים מרוויחים 25 אחוז יותר מהנמוכים מהם, מזכירות יפות מרוויחות 15 אחוז יותר מאלה שלא זכו להיות מצודדות, וכי לגובה יש חשיבות לא פחותה גם בכל הקשור בסיכויים להינשא: לגברים נמוכים ונשים גבוהות יש סיכויים נמוכים יותר למצוא בעל או אישה. לסיכום: אל תאמינו לשום דבר בכתבה הזו. אם מיכל אמדורסקי יכולה להיחשב יפה, כולנו יכולים.