BETA

גירושין נוסח שינקין

אחד מכל שלושה זוגות בישראל יגיע לרבנות, ולא מהסיבות המשמחות. לרגל הזוגות המתגרשים שבדרך, נפתח קורס חדש למתגרשים הטריים. חזון אחרית הימים

כשאדם וחוה גורשו מגן עדן הם מצאו את עצמם חסרי אונים, חרדים והמומים מהמצב החדש אליו נקלעו. בעולם של היום, כשאדם וחוה המודרניים מתגרשים, לא רק שהם עוזבים את גן העדן - הם עלולים למצוא את עצמם בגיהינום.

והיית לי לסכין

אריאל פטאל, 34, הוא רואה חשבון ומשפטן, גרוש פלוס שתיים, שעבר את התהליך הזה לפני כשנה: "אתה פתאום צונח במהירות למטה כמו בצניחה חופשית", הוא מסביר, "וזה בא לידי ביטוי בכל תחומי החיים שלך, שהיו יציבים והעניקו לך ביטחון עד עכשיו". אחד הסממנים הבולטים של תקופת הפירוד היא חוסר הוודאות: "הפצע שבני זוג גורמים אחד לשני, גורם להם לקבל החלטות לא רציונאליות. כמו שכשמתאהבים השכל נמצא במקום אחר, כך גם בגירושין".

סממן בולט אצל מתגרשים הוא אחוז המפוטרים במהלך התקופה. ההיעדרויות לפגישות עם עורך הדין ובזמן הדיונים בבתי המשפט, האחראיות המשותפת והנוקשה לחלוקת הפעילויות עם הילדים, והראש הטרוד תורמים כולם לביצועים מופחתים בעבודה. הרבה מאוד אנשים עוזבים או מפוטרים ממקום עבודתם במהלך או בעקבות גירושין. גירושין הם עסק כלכלי שיש בו בדרך כלל רק עלות, ולא תועלת: מי שבמצב רגיל מנסה לשרוד עם משכורת בינונית, מוצא עצמו בבעיה כלכלת חמורה. עורכי דין, דירה נוספת שצריך להשכיר, וזה עוד לפני ההגעה לשלב המזונות.

תל אביב בראש הטבלה

בישראל שיעור המתגרשים עומד על יותר מ-30 אחוזים, כשבראש צועדת תל אביב עם למעלה מ- 9000 בקשות לגירושין בשנה האחרונה. אם צרת רבים היא אכן חצי נחמה, הרי שבארה"ב, אחותנו הגדולה, אחוז המתגרשים עומד על כ-52 אחוזים. האמריקאים לא נותרו אדישים למספרים הללו ובשנים האחרונות צמחו להם כמו פטריות אחרי הגשם, קבוצות תמיכה לגרושים, קבוצות הכנה למתגרשים ואפילו קבוצות מדיטציה למתגרשים.

קבוצות ההכנה למתגרשים התפשטו להן ברחבי העולם וכיום ניתן למצוא אותם גם באנגליה, אוסטרליה ומשבוע הבא - גם בישראל. עו"ד סיגל בלינסון שפרן, מתמחה בדיני משפחה, נשואה באושר ואם לשניים, אשר חווה את תלאות הגירושין דרך לקוחותיה, פותחת בימים אלו קורס הכנה למתגרשים, המיועד ספציפית להורים לילדים: "אדם שעובר גירושין מתרסק עולמו גם אם הוא זה שיזם את פירוק החבילה", היא מסבירה. "הוא צריך עוגן טיפולי שיעזור לו להתמודד עם המצב החדש."

לאבא יש חברה חדשה

הקורס מועבר על-ידי עובדות סוציאליות המתמחות בטיפול בילדים ובגישור בין בני זוג. המטרה: לצמצם את הנזקים שנגרמים לילדים, גם במקרים חמורים בהם אחד או שני בני הזוג מסיתים את הילדים כנגד ההורה השני: "ההורה מחליט לרתום את הילדים לסכסוך, דבר שמחייב את הילד לנקוט עמדה. ילדים צריכים להישאר בעולם שלהם עם דפנה ודודי דו, ואין שום סיבה שייכנסו אל תוך עולם המבוגרים". מטרת הקורס, אם כן, היא לחזק את הסמכות ההורית ולתת כלים רבים ככל האפשר לדיאלוג שיקדם את טובת הילדים: "ילד צריך אמא ואבא גם כשהם לא ביחד" מסבירה בלינסון שפרן "והבעיות לא נגמרות כשהגט ביד. הורה שהילדים לא מתגוררים אצלו, עלול להרגיש לא רצוי לפתע, או לחילופין - לא מעורב מספיק במה שקשור בילדים. במקרים רבים צריך למצוא דרך להסביר לילדים למה אבא היה אמור לבוא לקחת אותם ולא הגיע או, איך מתמודדים עם זה שלאבא יש חברה חדשה".

הקורס הוא למעשה מפגש קבוצתי, מעין גרסא בסגנון "גרושים אנונימיים" ,שמאפשרת להיפתח ולדבר על המצוקות, לשמוע צרות של אחרים ולראות שאתה לא לבד. כך, לטענת המארגנים, הגרוש מקבל תמיכה גם מהקבוצה עצמה. בני זוג שנפרדים לא יצורפו, כמובן, לאותה הקבוצה.

הקורס, בן שלושה מפגשים של שלוש וחצי שעות כל אחד, יעלה למתרגש הטרי 1,500 שקל. כמאמר חז"לינו: הכל צפוי והרשות נתונה, ותמיד קיימת האופציה שפינוק הגירושין הקטן-גדול הזה יחסוך לכם כמה ג'ובות עתידיות.